Jak NIE używać mediów społecznościowych do E-commercu

0
3118

Wielu ludzi starało się już opisać w Internecie, jakie są najlepsze sposoby na zwiększenie popularności biznesu poprzez użycie mediów społecznościowych. Tak naprawdę jednak nikt nie zastanawiał się nad błędami, jakie popełniają osoby odpowiedzialne właśnie za social media. O tym, czego nie należy robić w tej specyficznej kategorii marketingu zamierzam napisać w tym właśnie artykule. Zapraszam do przeczytania pięciu rzeczy najmniej pożądanych w radzeniu sobie z social mediami.

Nie bądź samolubny

Media społecznościowe nie są w całości o Tobie i tylko o Tobie. Są raczej o Twoich odbiorcach i o wchodzeniu w interakcję z nimi. Musisz sprawić, by poznali Cię z dobrej strony. Wszyscy mamy lub kiedyś mieliśmy znajomego, który mówił tylko o sobie – z pewnością rozmowy i spotkania z nim nie należały do najprzyjemniejszych. Tak samo jest na arenie social mediów: musisz traktować je jak bycie z przyjacielem, którym są tutaj wszyscy odbiorcy. Musisz zatem ich słuchać i odpowiadać im, a następnie słuchać i jeszcze raz słuchać.

Obecnie istnieje mnóstwo sprzedawców, którzy poprzez media społecznościowe stale publikują swoje oferty, codziennie pisząc o promocjach i innych tego typu rzeczach, mało czasu poświęcając właściwym rozmowom z klientami. Może myślą sobie, że udaje im się przekazać wiadomość – tak naprawdę jednak udaje im się jedynie nie nawiązywać żadnych połączeń z odbiorcami.

W dzisiejszych czasach fani na portalach społecznościowych nie chcą odpowiedzi od sprzedawców, którymi usługami się interesują. Oni tej odpowiedzi po prostu oczekują.

Nie myśl, że statystyki nie mają znaczenia

Mimo tego, iż social media opierają się na nawiązywaniu relacji z odbiorcami i budowaniu świadomości marki, nie należy twierdzić, iż statystyki nie mają znaczenia. To one pozwalają określić, które z naszych działań się sprawdzają, a które okazują się mniej skutecznie. Obecnie mamy na rynku wiele narzędzi ułatwiających analizowanie zachowań użytkowników i skuteczność naszych kampanii. Nie lekceważmy ich przydatności.

Nie zakładaj, że to nie działa

Social media można porównać do SEo, czyli po prostu pozycjonowania stron. Oznacza to, iż nie można się spodziewać, iż sprzedaże czy świadomość naszej marki poszybują w górę z dnia na dzień. Pomimo, iż zdarzają się przypadki błyskawicznego zyskania popularności przez media społecznościowe, zazwyczaj wymaga to dużo czasu i uwagi, aby osiągnąć zamierzony cel. To, że nie widzisz wpływ social mediów na Twoje sprzedaże nie oznacza, że są one bezużyteczne i nie mają pozytywnego wpływu na biznes.

Nie bądź nie na miejscu

Pomimo, iż rzadko zdarzają się takie sytuacje, bardzo łatwo jest „strzelić gafę” zajmując się mediami społecznościowymi. Pisząc coś musimy kilkukrotnie zastanowić się, czy jest to odpowiednie i właściwe dla danej sytuacji oraz jaki jest cel tego, co chcemy napisać. Media społecznościowe w dzisiejszych czasach są główną reprezentacją Twojej marki – należy zatem przemyśleć zachowania na ich łamach.

Nie należy jednak tego robić zbyt długo – użytkownicy źle reagują na zbyt długi czas oczekiwania, a social media w szczególności opierają się na błyskawiczności (duży wpływ na to mają urządzenia mobilne, na których są rozpowszechnione).

Upewnij się, że masz odpowiednie osoby od dbania o Twój wizerunek w sieci. Nie ryzykuj przeslania złych komunikatów i wchodzenia w „gorące strefy” niebezpieczne dla Ciebie i mogące stanowić zagrożenie dla Twojej marki. Zobacz na ofertę http://scyla.pl

 

Jak widać istnieje wiele sposobów na to, by pogrążyć swoją firmę poprzez social media. Media te nie muszą zatem mieć pozytywnego wpływu na wizerunek naszej firmy w sieci. Wszystko zależy od tego, jak je wykorzystamy. Ich ogromny wpływ jest niezaprzeczalny i aż grzech byłoby z nich nie skorzystać – róbmy to jednak z głową, zwracając uwagę na to, co i jak robimy.

No votes yet.
Please wait...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here