Sprzedaż zdjęć przez internet – 3 sprawdzone sposoby

0
2051
gdzie sprzedawać zdjęcia w internecie

Jeśli masz talent fotograficzny i dobry aparat, możesz zacząć zarabiać na swojej pasji. Sprzedaż zdjęć w sieci nie będzie wymagała od Ciebie ani dużych zasobów czasowych, ani szczególnie imponującego kapitału.

Poznaj więc 3 sprawdzone sposoby na prowadzenie działalności tego typu!

Spis treści artykułu

    1. Jak zacząć sprzedaż zdjęć przez Internet?
    2. Sprzedaż zdjęć we własnym sklepie internetowym
    3. Jak założyć sklep internetowy ze zdjęciami?
    4. Sprzedaż zdjęć w wersji fizycznej
    5. Sprzedaż zdjęć w serwisach stockowych
    6. Sprzedaż zdjęć w Internecie w ramach działalności nierejestrowanej
    7. Kwestie formalne
    8. Zdjęcia na sprzedaż – ile można zarobić?

Jak zacząć sprzedaż zdjęć przez Internet?


Aby zacząć sprzedawać własne zdjęcia w sieci, musisz zdawać sobie sprawę ze wszystkich możliwości, jakie masz do dyspozycji. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

  • sklep internetowy ze zdjęciami w formacie cyfrowym,
  • sklep internetowy ze zdjęciami w wersji fizycznej,
  • sprzedaż zdjęć w serwisach stockowych.

Aby wybrać metodę, która odpowiada Ci najbardziej, zapoznaj się z najważniejszymi zaletami i wadami każdej z nich.

Sprzedaż zdjęć we własnym sklepie internetowym


Branża e-commerce obejmuje sprzedaż nie tylko produktów fizycznych, ale też materiałów cyfrowych. Otwarcie własnego sklepu z fotografiami nie powinno więc być dla Ciebie żadnym problemem. Wystarczy skorzystać z nowoczesnej platformy SaaS, jak Sky-Shop, aby stworzyć stronę, na której zaoferujesz klientom zdjęcia w dowolnym formacie.

Takie rozwiązanie pozwoli Ci uniknąć zbędnych kosztów, a przy okazji zaoszczędzić mnóstwo czasu. Cały proces sprzedaży jest bowiem zautomatyzowany, więc nie musisz samodzielnie zajmować się realizacją zamówień. Zakupione przez klientów zdjęcia same trafią na ich skrzynki mailowe.

Jak założyć sklep internetowy ze zdjęciami?


Innowacyjna platforma abonamentowa pozwoli Ci stworzyć własny sklep internetowy kilkoma kliknięciami. Nie musisz obawiać się czasochłonnego procesu, ponieważ wszystko sprowadza się tak naprawdę do skorzystania z intuicyjnego kreatora stron www.

Rozpoczęcie sprzedaży zdjęć w formacie cyfrowym jest jeszcze łatwiejsze niż otwarcie standardowego e-commerce’u. Wystarczy, że wykonasz następujące kroki:

  1. Wykup domenę. Serwer zapewni Ci Twój dostawca oprogramowania.
  2. Wybierz i aktywuj preferowaną bramkę płatności.
  3. Załóż konto na Sky-Shop. Wystarczy adres email!
  4. Wgraj zdjęcia do swojego sklepu.
  5. Spisz regulamin sklepu internetowego.
  6. Dostosuj wygląd strony do własnych preferencji, posługując się prostym kreatorem.

Jeśli obawiasz się kosztów związanych z użytkowaniem platformy SaaS, pomyśl, że jej abonament obejmuje już wszystkie niezbędne funkcje i udogodnienia. Ceny narzędzi tego typu zaczynają się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie, co czyni z nich rozwiązanie zdecydowanie bardziej opłacalne od oprogramowania open source, na każdym kroku narażającego Cię na dodatkowe koszty.

Jeżeli masz wątpliwości, platformę Sky-Shop możesz testować za darmo przez 14 dni – bez żadnych zobowiązań. Dzięki temu sam zdecydujesz, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

👉 Potrzebujesz więcej informacji? Dowiedz się, jak krok po kroku założyć własny sklep internetowy. 

Sprzedaż zdjęć w wersji fizycznej


Poza zdjęciami w formacie cyfrowym możesz oferować swoim klientom także ich materialne odpowiedniki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć oba rozwiązania w obrębie jednego sklepu internetowego.

W tym przypadku musisz jednak wziąć pod uwagę takie kwestie jak wywoływanie fotografii, współpraca z firmą kurierską oraz właściwe zabezpieczanie przesyłek.

Prowadzenie sprzedaży w takiej formie będzie Cię więc kosztowało nieco więcej wysiłku, ale dzięki praktycznym funkcjom dostępnych na rynku platform abonamentowych nie powinno sprawić Ci poważniejszych problemów.

Sprzedaż zdjęć w serwisach stockowych


Wielu początkujących sprzedawców decyduje się na sprzedaż zdjęć w serwisach stockowych, czyli bankach cyfrowych materiałów. Wiąże się to oczywiście z wieloma zaletami – zamiast zakładać własną stronę, korzystasz z renomy serwisu, który znany jest użytkownikom na całym świecie. Wystarczy, że wgrasz tam swoje fotografie i poczekasz, aż ktoś zacznie je kupować.

Ceną takiej wygody jest jednak dość wysoka prowizja, toteż do Twojej kieszeni wpadnie tylko część zysku ze sprzedaży. Nie będziesz mieć również wpływu na sposób i tempo pozyskiwania klientów. Stocki wydają się więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu zajmować się swoim biznesem i ograniczają się do wykonywania i publikowania zdjęć. Jeśli zależy Ci na samodzielnym rozwijaniu firmy, lepiej zrobisz decydując się na własny sklep internetowy.

Sprzedaż zdjęć w Internecie w ramach działalności nierejestrowanej


Konieczność zarejestrowania działalności gospodarczej może zniechęcić wiele osób do prowadzenia sprzedaży zdjęć w sieci. Najbardziej demotywującymi czynnikami wydają się biurokracja oraz obowiązek opłacania ZUS-u.

Na szczęście, jeśli sklep z autorskimi fotografiami ma stanowić dla Ciebie jedynie dodatkowe źródło dochodu, nie musisz zakładać własnej firmy. Możesz funkcjonować w ramach działalności nieewidencjonowanej. Jedynym ograniczającym Cię czynnikiem będzie wówczas limit przychodów w wysokości 50% minimalnej pensji krajowej brutto (1505 zł miesięcznie w 2022 r.).

Jak więc widzisz, sprzedaż zdjęć przez Internet może być dla Ciebie dodatkowym zajęciem, które bez problemu pogodzisz z pracą na etacie czy studiami. Nie licząc niewielkiego abonamentu za oprogramowanie SaaS, działalność taka nie generuje żadnych kosztów i w dużej mierze sprowadza się do automatycznych procesów. Tobie pozostaje jedynie liczyć zyski… i robić kolejne zdjęcia oczywiście.

👉 Sprawdź, co można sprzedawać bez działalności gospodarczej. 

Kwestie formalne


Fotografia to dość specyficzny rodzaj produktu. Po pierwsze musisz wziąć pod uwagę prawo własności intelektualnej. Jeżeli sprzedajesz na przykład zdjęcia przedstawiające innych ludzi, potrzebujesz zgody na publikację i rozpowszechnianie ich wizerunku.

W regulaminie swojego sklepu musisz ponadto zawrzeć informację o dostarczaniu treści cyfrowych. Z klientami nie wiążesz się bowiem standardową umową o sprzedaży, a co za tym idzie nie przysługuje im prawo do dokonania zwrotu produktu w terminie 14 dni od jego zakupu. Materiały cyfrowe nie są traktowane w tym przypadku tak jak inne towary kupione przez Internet.

Zdjęcia na sprzedaż – ile można zarobić?


Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile można zarobić na sprzedaży zdjęć w Internecie. Dla jednych osób jest to tylko sposób na dorobienie do etatu, dla innych działalność przynosząca kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Musisz mieć jednak na uwadze, że już sam wybór pomiędzy prowadzeniem własnego sklepu a poleganiem na stockach znacząco wpłynie na Twoje przychody. Banki fotografii mogą pobierać prowizje w wysokości nawet 20 – 60% ceny transakcji! Opierając się na swojej stronie internetowej, eliminujesz straty tego typu i znacząco tniesz wydatki. Ponosisz jedynie koszty oprogramowania i ewentualnych działań marketingowych.

To, ile zarobisz na sprzedaży zdjęć w sieci, zależy tylko od Ciebie i od tego, jaką strategię przyjmiesz. Im lepiej będziesz się reklamować, tym większe grono lojalnych klientów zgromadzisz wokół swojej marki. Internet daje Ci tak naprawdę nieograniczone możliwości – zdecyduj, jak je wykorzystać!

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here