Działalność nierejestrowana a sklep internetowy – poradnik

0
1532

Większość ludzi w pewnym okresie swojego życia myśli o założeniu własnego biznesu. Niestety taka decyzja wiąże się zazwyczaj z koniecznością poniesienia pewnego ryzyka i zawsze niesie ze sobą całe mnóstwo formalności, które potrafią odstraszyć każdego.

Na szczęście istnieje coś takiego jak działalność nierejestrowana, która pozwala wejść na rynek bez zakładania firmy. Na czym dokładnie polega takie rozwiązanie i jak wykorzystać je w przypadku prowadzenia sklepu internetowego?

Czym jest działalność nierejestrowana?


Działalność nierejestrowana to prowadzenie sprzedaży lub świadczenie usług, które nie wymaga zakładania firmy i ponoszenia żadnych związanych z nią opłat. Taki status oznacza, że każdy może wejść na rynek bez jakichkolwiek zobowiązań i ryzyka inwestycyjnego. Korzystając z rozwiązania wprowadzonego przez Konstytucję Biznesu, unikasz obowiązku odprowadzania składek ZUS i minimalizujesz biurokrację. Możesz wejść na rynek z niewielkim kapitałem początkowym i bez obaw przetestować swój pomysł na biznes.

Prowadzenie działalności nieewidencjonowanej ma też oczywiście swoje wady. Do niewątpliwie najważniejszych należy limit przychodów wynoszący połowę minimalnego wynagrodzenia brutto (jedyne 1505 zł miesięcznie w 2022 r.). Jak więc widzisz, nie dasz rady utrzymać się w ten sposób. Możesz jedynie dorobić do etatu lub zweryfikować, czy Twój pomysł na biznes ma szansę powodzenia, zanim zaczniesz działać na większą skalę.

👉 Dowiedz się więcej o sprzedaży bez działalności z webinaru!

Akceptacja ciasteczek z kategorii statystyki, marketing jest wymagana do poprawnego działania materiału wideo z Youtube.

Jak założyć działalność nierejestrowaną?


Działalność nierejestrowaną może rozpocząć właściwie każdy. Trzeba w tym celu spełnić jedynie kilka prostych warunków:

 • Nie prowadzić zarejestrowanej działalności gospodarczej ani spółki cywilnej w przeciągu ostatnich 5 lat.
 • Zajmować się sprzedażą usług lub produktów, które nie wymagają uzyskania dodatkowych koncesji, pozwoleń itp.
 • Prowadzić działalność samodzielnie, bez wspólników.
 • Nie przekraczać opisanego wyżej limitu przychodów.

To wszystko. Rozpoczęcie działalności nieewidencjonowanej nie wymaga od Ciebie rejestracji w żadnym urzędzie ani wypełniania jakichkolwiek dokumentów.

Sklep internetowy bez działalności gospodarczej


Działalność nierejestrowana to znakomita trampolina dla początkujących sklepów internetowych. Zanim wystarczająco dobrze zrozumiesz rynek i rządzące nim prawa, możesz bezpiecznie przetestować swój pomysł na e-commerce.

Od otwarcia własnego sklepu dzieli Cię tak naprawdę tylko jeden krok, polegający na założeniu strony internetowej. W tym celu sięgnij po inteligentne oprogramowanie abonamentowe, które pozwoli Ci stworzyć witrynę w kilku kliknięciach. Z łatwością zintegrujesz ją z bramkami płatności, usługami kurierskimi, a nawet z dodatkowymi kanałami sprzedaży i zaawansowanymi narzędziami marketingowymi.

👉 Dowiedz się, jak założyć sklep internetowy krok po kroku. 

Aby zacząć prowadzić sklep internetowy bez firmy, na dobrą sprawę nie potrzebujesz nawet asortymentu. Wszystko dzięki dropshippingowi, który polega na współpracy właściciela e-commerce ze specjalnymi hurtowniami. W tym modelu oferujesz klientom towar należący do Twoich dostawców, a ci zajmują się jego pakowaniem i wysyłką.

Ty musisz jedynie docierać do kupujących i zajmować się komunikacją. Jako że początkowo sklep internetowy w dropshippingu może przynosić niewielkie zyski, a koszty jego prowadzenia są znikome, działalność nieewidencjonowana znajdzie w tym przypadku doskonałe zastosowanie.

O czym pamiętać, prowadząc sklep internetowy bez firmy?


Prowadzenie sklepu internetowego bez działalności gospodarczej jest bardzo proste i wymaga jedynie funkcjonalnego oprogramowania. Mimo to warto mieć na uwadze kilka kwestii, które początkującym przedsiębiorcom mogą wydawać się nieoczywiste:

Działalność nierejestrowana a praca na etacie

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, jak wygląda łączenie działalności nierejestrowanej z pracą na etacie. Musisz wiedzieć, że przychody z obu źródeł nie sumują się, dzięki czemu możesz w łatwy i wygodny sposób dorabiać na prowadzeniu sklepu internetowego.

Nic nie zmienia się również w przypadku ZUS-u. Działalność nieewidencjonowana nie zobowiązuje Cię do jego opłacania, a w ramach etatu czy umowy zlecenie robi to za Ciebie pracodawca. Jaki z tego wniosek? Prowadząc nierejestrowany sklep internetowy, nie musisz nikogo informować o swoim dodatkowym źródle dochodu.

Działalność nierejestrowana a dokument sprzedaży

Zauważ, że działalność nieewidencjonowana nie nakłada na Ciebie obowiązku wystawiania faktur. Niemniej, musisz to zrobić zawsze wtedy, gdy w terminie 3 miesięcy od zakupu o dokument poprosi klient. Warto więc zawsze wystawiać faktury, ponieważ nic Cię to nie kosztuje, a pozytywnie wpływa na organizację i przejrzystość Twojej działalności.

Wszystkie operacje wykonasz wygodnie dzięki systemowi wbudowanemu w Twoje oprogramowanie sklepowe. Wystawiane przez Ciebie rachunki muszą obejmować między innymi:

 • numer faktury,
 • datę wystawienia,
 • dane sprzedającego,
 • dane kupującego,
 • nazwę usługi bądź produktu,
 • cenę za sztukę towaru lub jednostkę usługi,
 • liczbę sprzedanych jednostek,
 • kwotę do zapłaty.

Działalność nierejestrowana a podatek dochodowy

Status działalności nieewidencjonowanej nie zdejmuje z Ciebie obowiązku odprowadzania podatku dochodowego. Mimo że Twoje przychody mogą wynieść maksymalnie 1505 zł (w 2022 r.), musisz oddać 17% tej kwoty Urzędowi Skarbowemu. Stawka opodatkowania uzależniona jest jednak od Twoich ogólnych przychodów, toteż czasami – pod warunkiem przekroczenia drugiego progu – może wynieść nawet 32%.

Śmiało można jednak stwierdzić, że jest to jedyny koszt, z jakim musisz się liczyć, prowadząc działalność nierejestrowaną. W przypadku sklepów internetowych zazwyczaj dochodzi do tego niewysoka opłata abonamentowa za korzystanie z oprogramowania, ale to i tak bardzo opłacalna alternatywa dla pracochłonnych i niekompletnych narzędzi open source.

Działalność nierejestrowana a przekroczenie limitu przychodu

A co stanie się w przypadku przekroczenia limitu przychodu z działalności nieewidencjonowanej? Wystarczy w jednym miesiącu zarobić więcej niż wspomniane 1505 zł, aby zostać zmuszonym do założenia firmy. Zgodnie z prawem, masz na to wówczas 7 dni. Na szczęście rejestracja działalności to nic trudnego – cały proces przejdziesz wygodnie przez Internet.

Nie musisz też obawiać się, że nagle dopadną Cię wysokie koszty prowadzenia firmy, ponieważ jedynym nowym wydatkiem będą dla Ciebie składki ZUS. Te z kolei w początkowym okresie objęte są atrakcyjnymi ulgami, dzięki czemu przez 6 pierwszych miesięcy możesz płacić zaledwie 380 zł (w 2022r.). Pamiętaj też, że rejestracja działalności to większe możliwości, a więc i wyższe zarobki. Jeśli myślisz poważnie o rozwoju swojego sklepu internetowego, prędzej czy później czeka Cię podjęcie takiej decyzji.

👉 Sprawdź, co warto sprzedawać w ramach działalności nierejestrowanej.

Sklep internetowy a działalność nierejestrowana – podsumowanie

Jeżeli chcesz bezpiecznie wejść na rynek e-commerce, skorzystaj z ochrony, jaką gwarantuje status działalności nierejestrowanej. Rozpoczęcie sprzedaży w tej formie jest wyjątkowo proste i nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Jedyne, czego potrzebujesz, to funkcjonalne oprogramowanie sklepowe, które pozwoli Ci szybko stworzyć stronę internetową i wygodnie obsługiwać wszystkie zamówienia.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.