Pomysły na biznes dla młodych – 10 propozycji

0
3216
pomysły na biznes dla młodych

Prowadzenie własnego biznesu to marzenie wielu osób, kuszące wizją niezależności i niczym nieograniczonych przychodów. Jest to oczywiście także ogromne wyzwanie, wymagające od zainteresowanych specjalistycznej wiedzy.

Im wcześniej jednak zaczniesz, tym więcej się nauczysz, a to pozwoli Ci prowadzić działalność odnoszącą ogromne sukcesy. Nie bez powodu o założeniu własnej firmy myślą nawet osoby w okolicach 18. roku życia. Czym cechuje się dobry pomysł na biznes dla młodych?

Spis treści:

Jaki powinien być pomysł na biznes w młodym wieku?
Sklep internetowy w dropshippingu
Sprzedaż na platformach zakupowych
Tworzenie rękodzieła
Influencer marketing
Sprzedaż produktów cyfrowych
Korepetycje online
Projektowanie stron internetowych
Copywriting
Marketing internetowy
Wirtualny asystent
Jaki biznes dla młodych wybrać?

Jaki powinien być pomysł na biznes w młodym wieku?


Młodzi mają zupełnie inną sytuację życiową niż osoby pracujące, które być może odłożyły już nawet jakieś oszczędności. Z tego względu prowadzone przez nich biznesy muszą być odpowiednio dostosowane od ich potrzeb. Mowa przede wszystkim o:

  • niedużym wkładzie finansowym,
  • wykonywaniu pracy w dowolnym miejscu na świecie,
  • szybkim starcie.

Jeśli szukasz pomysłu na biznes dla siebie, zastanów się najpierw nad tym, co umiesz i lubisz robić. Następnie odpowiedz sobie na pytanie, jak Twoja wiedza lub umiejętności mogą przydać się innym i w jaki sposób można to sprzedać. Rozważ, czy szukasz jedynie pomysłu na zarobienie kieszonkowego, czy zależy Ci na rozwijaniu biznesu, który stanie się dla Ciebie głównym źródłem dochodu.

Aby określić charakter działalności, przeprowadź analizę swojej grupy docelowej i stwórz tak zwaną buyer personę. Zastanów się też, czy Twoje produkty lub usługi spotkają się w ogóle z zainteresowaniem odbiorców (pomocne na tym etapie mogą okazać się takie darmowe narzędzia jak Google Trends).

Skoro znasz już podstawy dotyczące pomysłów na biznes dla młodych, przyjrzyjmy się bliżej konkretnym propozycjom!

1. Sklep internetowy w dropshippingu


Jednym z najciekawszych pomysłów na biznes dla młodych jest prowadzenie sprzedaży w dropshippingu. To model polegający na współpracy z hurtowniami, które wyręczają właściciela e-commerce’u w magazynowaniu i wysyłce towarów. Przedsiębiorca kupuje więc konkretne produkty od dostawcy dopiero w momencie, gdy sam dostanie na nie zamówienie.

Pozwala mu to z jednej strony wejść na rynek bez dużego wkładu finansowego i konieczności ponoszenia ryzyka inwestycyjnego, a z drugiej zaoszczędzić czas i energię, które może przeznaczyć na rozwijanie własnej marki.

Aby zacząć prowadzić sklep internetowy w dropshippingu, wystarczy zarejestrować się na jednej z platform abonamentowych, oferujących integracje z hurtowniami. Spośród setek dostawców wybierzesz tych, którzy odpowiadają Ci najbardziej, a Twoja oferta zostanie automatycznie zsynchronizowana z ich asortymentami. Jeśli chcesz skorzystać z tego innowacyjnego rozwiązania, zapoznaj się z możliwościami oprogramowania Sky-Shop!

👉 Dowiedz się więcej: Dropshipping – najważniejsze informacje

2. Sprzedaż na platformach zakupowych


Sprzedaż w dropshippingu możesz prowadzić także za pośrednictwem platform zakupowych. To miejsca, gdzie rozmaitych produktów poszukują miliony konsumentów. Takiego serwisu jak Allegro nie trzeba przecież nikomu przedstawiać. Poza nim w Polsce do dyspozycji masz między innymi:

  • Amazon,
  • eBay,
  • Empik Marketplace,
  • Morele Marketplace,
  • OLX.

Wszędzie tam czeka na Ciebie szerokie grono odbiorców, którym możesz zaoferować czy to produkty zakupione gdzieś po cenach hurtowych, czy Twoje własne rzeczy, których już nie potrzebujesz. Zacznij na przykład od spieniężenia swoich starych kolekcji, nieużywanych ubrań czy przeczytanych książek, a zarobione w ten sposób środki zainwestuj albo w niszowy, albo w bardzo popularny towar. W połączeniu z dostępnymi na Allegro i innych platformach narzędziami marketingowymi, pozwoli Ci to szybko pozyskać klientów i zacząć zarabiać.

👉 Dowiedz się, jak zacząć sprzedawać na Allegro. 

3. Tworzenie rękodzieła


Jednym z najbardziej opłacalnych biznesów dla młodych może okazać się sprzedaż rękodzieła – np. za pomocą własnego sklepu internetowego. Przede wszystkim oferujesz w ten sposób produkty, których kupujący nie znajdą nigdzie indziej. To pozwala Ci uniknąć konkurencji, a co za tym idzie – nakładać wyższe marże na swoje towary.

Twój asortyment będzie oczywiście zależał od tego, jakim talentem możesz się pochwalić. Ubrania, obrazy, a może dekoracje do domu? Wybór należy do Ciebie!

👉 Przeczytaj o sprzedaży rękodzieła bez działalności gospodarczej. 

4. Influencer marketing


Mimo wielu kontrowersji w tym temacie, rynek influencerów wydaje się wciąż nienasycony. Coraz więcej marek chce podejmować współprace z liderami opinii, którzy mogą pochwalić się rzeszami wiernych odbiorców. Wydaje się też, że poza celebrytami w końcu docenia się tak zwanych micro-influencerów. Ich zasięgi są co prawda mniejsze, ale fani zdecydowanie bardziej lojalni, co z marketingowego punktu widzenia ma kluczowe znaczenie.

Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby zostać (micro)influencerem osobiście. W tym celu potrzebujesz jedynie swojego miejsca w sieci, gdzie w możliwie profesjonalny sposób będziesz prezentować posiadaną w danej dziedzinie wiedzę. Świetnie sprawdzi się zwykły blog osobisty, fanpage w social media czy kanał na YouTube. W momencie osiągnięcia pewnych zasięgów, oferty współpracy same zaczną do Ciebie napływać. Pamiętaj, że nie musisz od razu wybić się w ten sposób na całą Polskę, żeby dobrze zarabiać na influencer marketingu!

5. Sprzedaż produktów cyfrowych


Swoją wiedzę lub kompetencje możesz sprzedawać też w inny sposób. Zamiast regularnie prowadzić blogi i social media, spróbuj pisania e-booków. Tego typu poradniki w formacie PDF cieszą się sporym zainteresowaniem internautów, oczywiście pod warunkiem wzięcia na warsztat któregoś z popularnych tematów, takich jak na przykład finanse, samorozwój czy relacje osobiste.

Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest wejście na rynek przy zerowym wkładzie własnym. E-booki tworzysz całkowicie za darmo, a do ich sprzedaży wystarczy prosta strona internetowa. Dzięki cyfrowej formie unikasz nawet zajmowania się kwestią dostawy. Handlować możesz także innymi plikami – na przykład oryginalnymi zdjęciami czy autorskimi utworami muzycznymi.

Ich wygodną sprzedaż umożliwia Ci platforma e-commerce Sky-Shop.

6. Korepetycje online


Jeśli Twoja wiedza w jakimś zakresie jest wystarczająco bogata i potrafisz ją w umiejętny sposób przekazywać, nie musisz ograniczać się do przelewania jej na ekrany. Możesz prowadzić korepetycje przeznaczone czy to dla najmłodszych, czy dla osób zainteresowanych Twoją specjalizacją. Jeżeli z sukcesami studiujesz na przykład ekonomię, pewnie bez problemu znajdziesz odbiorców, którzy byliby skłonni zapłacić Ci za dzielenie się z nimi zdobywaną wiedzą.

7. Projektowanie stron internetowych


Projektowanie sklepów i innych stron internetowych to specjalistyczna umiejętność, którą może pochwalić się stosunkowo niewiele osób. Niezależnie więc od tego, czy jesteś samoukiem, czy studentem właściwego kierunku, w przypadku posiadania takich kompetencji śmiało zaoferuj swoje usługi innym. Można na nich naprawdę dobrze zarobić, zwłaszcza że dziś nikt nie wyobraża sobie prowadzenia biznesu bez obecności w Internecie.

8. Copywriting


Poprzedni punkt kieruje nas do kolejnego – wszystkie powstające strony internetowe potrzebują treści. I to nie byle jakich, ale napisanych poprawną polszczyzną, wykorzystujących język korzyści i dostosowanych do wytycznych SEO. Takimi właśnie zleceniami zajmuje się copywriter. To kolejne zajęcie, które nie wymaga właściwie żadnego przygotowania w postaci kapitału czy kursów. Wystarczy talent do pisania i odrobina samozaparcia.

Copywriting wydaje się znakomitym pomysłem na biznes dla młodych, ponieważ można zajmować się nim w dowolnym miejscu na świecie i łatwo pogodzić go z innymi zobowiązaniami. Aby rozpocząć swoją przygodę z tym zawodem, rozejrzyj się za zleceniami w odpowiednich grupach społecznościowych i na specjalistycznych platformach. W kolejnym kroku możesz zarejestrować działalność gospodarczą i zacząć przyjmować zlecenia od coraz większych firm.

9. Marketing internetowy


Copywriting to jeden z filarów szeroko pojętego marketingu internetowego. Tworzenie wysokiej jakości treści jest niezbędne dla SEO, czyli pozycjonowania stron w wyszukiwarkach. Tym również możesz zajmować się jako freelancer. Wiele młodych osób na własną rękę pozyskuje niezbędną wiedzę, czytając branżowe książki, kończąc właściwe kursy czy odbywając staże w agencjach marketingowych. Ich starania szybko przynoszą rezultaty, ponieważ SEO oraz SEM to bardzo dochodowe dziedziny.

Marketing internetowy obejmuje również obsługę social media, która wielu młodym przedsiębiorcom może wydawać się łatwiejsza niż opanowanie algorytmów Google i optymalizacje kampanii PPC. Jeśli masz więc odpowiednią osobowość, możesz oferować klientom prowadzenie profili w mediach społecznościowych oraz moderację wiadomości.

10. Wirtualny asystent


Ciekawym pomysłem na biznes w młodym wieku może okazać się stanowisko wirtualnego asystenta lub wirtualnej asystentki. To zajęcie dla osób doskonale zorganizowanych, które swoimi usługami wesprą innych przedsiębiorców oraz firmy. Do ich obowiązków będzie należało między innymi prowadzenie korespondencji, umawianie spotkań czy prowadzenie rozmów telefonicznych, a więc wszystko to, co robią na co dzień asystenci, tylko zdalnie.

Jaki biznes dla młodych wybrać?


Jak widzisz, wszystkie wymienione wyżej pomysły na biznes dla młodych wiążą się z działalnością w Internecie. Aby zacząć je realizować, nie potrzebujesz praktycznie żadnego wkładu finansowego.

Dużo cenniejsze okażą się specjalistyczne umiejętności, więc staraj się wynieść jak najwięcej ze swoich studiów czy ponadprogramowych kursów, w których uczestniczysz. Mając odpowiednie kompetencje, w sieci znajdziesz całe mnóstwo możliwości – od platform przeznaczonych dla początkujących zleceniobiorców, po oferty profesjonalnej współpracy.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here