Jak sprzedawać na OLX? Przewodnik krok po kroku

0
5653
jak sprzedawać na olx

OLX to dobrze znany w Polsce serwis ogłoszeniowy, który pod wieloma względami coraz bardziej zaczyna przypominać funkcjonalny marketplace. Chętnie korzystają z niego liczni sprzedawcy, zainteresowani możliwością pozyskiwania nowych klientów w sieci.

Platforma ta pozwala bowiem zwiększyć zyski ze sklepu internetowego i rozwinąć skrzydła w e-commerce. Jeśli zależy Ci na skalowaniu biznesu, koniecznie dowiedz się, jak sprzedawać na OLX krok po kroku!

Dlaczego warto sprzedawać na OLX?


OLX jest serwisem o ogromnej rozpoznawalności i bardzo szerokim zasięgu. Pozwala sprzedawcom znacząco poszerzyć grono ich potencjalnych klientów. Co więcej, nie wymaga ponoszenia dużych kosztów ani dopełniania formalności związanych z zakładaniem firmy. Jeśli Twoje przychody ze sprzedaży na OLX nie przekraczają połowy pensji minimalnej (1505 zł brutto miesięcznie w 2022 r.), możesz korzystać ze statusu działalności nierejestrowanej.

Z jednej strony OLX może więc pomóc Ci wejść na rynek e-commerce, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na dropshipping. To model pozwalający prowadzić sklep internetowy bez konieczności kupowania i magazynowania towarów. Ich pakowaniem i wysyłką zajmują się w Twoim imieniu hurtownie dropshippingowe.

Z drugiej strony OLX świetnie sprawdza się też w charakterze dodatkowego kanału sprzedaży. Wystarczy w prosty sposób zintegrować sklep internetowy z serwisem. Dzięki temu zapewnisz sobie możliwość zarządzania wszystkimi zamówieniami z poziomu jednego panelu administracyjnego.

Sprawdź, jakie portale warto wykorzystać do sprzedaży w Internecie.

Co można sprzedawać na OLX?


Jak widzisz, sprzedaż na OLX opłaca się z przynajmniej kilku powodów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że za pośrednictwem serwisu możesz oferować swoim klientom bardzo zróżnicowany asortyment. Przedsiębiorcy mają prawo handlować tam wszystkim, czego nie zabrania regulamin. Do zakazanych towarów należą między innymi leki, używki, nielegalne oprogramowanie, materiały pirotechniczne czy urządzenia elektroniczne będące przed oficjalną premierą.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby na OLX wystawiać produkty należące do najczęściej sprzedawanych w sieci kategorii, takich jak:

 • odzież, obuwie i dodatki,
 • zabawki i artykuły dziecięce,
 • meble i elementy wyposażenia wnętrz,
 • rękodzieło,
 • akcesoria GSM,
 • książki i płyty multimedialne,
 • urządzenia RTV i AGD.

Koszty sprzedaży na OLX


Jeśli chcesz zacząć sprzedawać na tym portalu musisz przede wszystkim zdawać sobie sprawę z kosztów, jakie wiążą się z korzystaniem z serwisu. Warto zauważyć, że konieczność ponoszenia opłat dotyczy tylko niektórych użytkowników.

W większości przypadków wystawianie ogłoszeń na OLX jest całkowicie darmowe. Każdego użytkownika obowiązują jednak określone limity. Ich przekroczenie wiąże się z koniecznością uiszczenia odpowiedniej opłaty. Ograniczenia zależą przede wszystkim od kategorii, w jakich publikujesz swoje ogłoszenia – w niektórych bezpłatnie możesz wystawić tylko jedno, w innych nawet do stu. Pamiętaj, że na limity wpływa także, to czy oferta ma charakter prywatny, czy firmowy. W tym drugim przypadku możliwości są zazwyczaj większe.

Jeśli wystawiasz wiele ogłoszeń i regularnie przekraczasz limity darmowych publikacji, prawdopodobnie bardziej opłaci Ci się skorzystanie z dostępnych w OLX pakietów. Mają one zróżnicowane ceny, dostosowane do potrzeb zarówno większych, jak i mniejszych podmiotów. Zakup pakietu gwarantuje także dostęp do zakładki „Firma”, która pozytywnie wpływa na proces kreowania profesjonalnego wizerunku marki.

Niektóre kategorie objęte są dodatkowo prowizjami za wystawianie ogłoszeń. Oznacza to, że w przypadku zawarcia transakcji sprzedawca musi podzielić się zyskiem z OLX. Wysokości opłat różnią się w zależności od kategorii. Prowizjom podlegają ogłoszenia dotyczące między innymi: ofert pracy, motoryzacji, maszyn rolniczych, nieruchomości oraz firm i usług.

Nie należy również zapominać o opcjonalnych opłatach marketingowych, pozwalających na przykład zwiększyć widoczność ofert.

Jak sprzedawać na OLX krok po kroku?


Wiesz już, dlaczego warto sprzedawać na OLX i z jakimi kosztami trzeba się liczyć. Pora więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wygląda proces wystawiania ogłoszeń i zawierania transakcji w tym serwisie:

1. Załóż konto na OLX

W pierwszej kolejności musisz zarejestrować się w OLX. Choć możesz zalogować się tam za pośrednictwem Facebooka lub Google, zdecydowanie lepiej założyć w serwisie osobne konto.

Takie rozwiązanie ułatwi Ci prowadzenie sprzedaży i obsługę zamówień. Podając e-mail i hasło, gwarantujesz sobie dostęp do powiadomień w skrzynce pocztowej oraz możliwość oddzielenia działalności biznesowej od prywatnego użytku OLX.

2. Wystaw ogłoszenie na OLX

Po rejestracji w serwisie możesz się do niego zalogować i w prawym górnym rogu ekranu wybrać opcję „Dodaj ogłoszenie”. W formularzu wypełnij następujące sekcje:

 • Tytuł – składający się z maksymalnie 70 znaków. Postaraj się użyć w nim słów kluczowych, które przyciągną potencjalnych klientów. Unikaj natomiast stosowania wielkich liter.
 • Kategoria – na podstawie tytułu ogłoszenia serwis sam zaproponuje Ci odpowiadające mu kategorie. Wybierz właściwą lub ustaw ją ręcznie. Pamiętaj, by nie wprowadzić w błąd użytkowników OLX.
 • Cena – zdecyduj, czy będzie ona obejmowała już koszty przesyłki, czy doliczysz je później.
 • Typ ogłoszenia – prowadząc sprzedaż w ramach działalności nierejestrowanej, wystaw ogłoszenie jako osoba prywatna. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, opublikuj je jako firma.
 • Opis – może mieć aż do 9000 znaków, ale lepiej ograniczyć go do kluczowych informacji, podanych językiem korzyści. Przedstaw użytkownikom OLX najważniejsze zalety Twojego produktu.
 • Zdjęcia – ogłoszenie możesz uzupełnić maksymalnie 8 zdjęciami o rozmiarze nieprzekraczającym 5 MB. Powinny cechować się formatem 4:3.
 • Dane kontaktowe – sprawdź, czy OLX poprawnie uzupełnił wszystkie podawane podczas rejestracji informacje.
 • Lokalizacja – możesz wybrać swoją miejscowość lub najbliżej położone większe miasto.
 • Parametry dodatkowe – w zależności od kategorii produktu konieczne może okazać się podanie dodatkowych informacji (np. rozmiaru w przypadku obuwia).

Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych danych wybierz dodatkowe usługi (np. promowanie ogłoszenia) lub pomiń ten krok. Na koniec zdecyduj, czy chcesz skorzystać z Przesyłek OLX.

3. Wystawiaj ogłoszenia masowo

Konfiguracja każdego ogłoszenia z osobna może okazać się bardzo czasochłonna. Jeżeli zamierzasz sprzedawać za pośrednictwem OLX wiele produktów, postaw więc na masową publikację ofert. Dostęp do takiej funkcji zapewni Ci integracja oprogramowania sklepowego z serwisem. Korzystając z platformy Sky-Shop, możesz liczyć między innymi na:

 • obsługę zamówień ze wszystkich kanałów sprzedaży z poziomu jednego panelu administracyjnego,
 • możliwość prowadzenia sprzedaży w dropshippingu,
 • wygodny proces wystawiania ogłoszeń na OLX – zarówno pojedynczo, jak i masowo,
 • łatwe zamykanie i wznawianie ofert na OLX – pojedynczo i masowo.

Poznaj inne zalety oprogramowania Sky-Shop!

4. Nadaj przesyłkę

Nadając paczkę do kupującego, możesz skorzystać ze wspomnianej już opcji OLX Przesyłki i gotowych etykiet przewozowych Poczty Polskiej oraz InPost. Opłatę za wysyłkę otrzymasz z serwisu dopiero po doręczeniu zamówienia do odbiorcy.

Alternatywą jest nadanie paczki na własną rękę. Korzystasz wówczas z usługi kuriera lub brokera, z którym masz podpisaną umowę. Pamiętaj, że w takim przypadku należy uwzględnić koszty dostawy w cenie sprzedawanego produktu. 

5. Opłać swoje ogłoszenie na OLX

Zarówno za pakiety, jak i za opcje dodatkowe możesz zapłacić kilkoma sposobami:

 • Za pośrednictwem wewnętrznej – która obsługuje szybkie przelewy online, przelewy tradycyjne, karty płatnicze, transakcje mobilne BLIK itp.
 • Za pomocą punktów OLX – które możesz zdobywać dzięki różnym akcjom promocyjnym i wybranym pakietom.
 • Poprzez wirtualny Portfel OLX – który można w dowolnej chwili doładować. To również tutaj trafiają środki pochodzące z ewentualnych zwrotów od klientów.

Jak sprzedawać na OLX ze Sky-Shop i dlaczego warto to robić?


Sprzedaż na OLX za pomocą Sky-Shop przynosi wiele korzyści. Sky-Shop automatyzuje proces wystawiania i monitorowania ogłoszeń, co znacznie upraszcza proces sprzedaży. Platforma oferuje gotowe integracje z hurtowniami i producentami, co ułatwia zarządzanie asortymentem. Dodatkowo Sky-Shop umożliwia sprzedaż na wielu platformach, w tym na OLX, z poziomu jednego panelu administracyjnego. Sky-Shop oferuje intuicyjną obsługę, bezpłatne materiały edukacyjne i nieograniczone wsparcie techniczne. Co więcej, Sky-Shop oferuje 14-dniowy bezpłatny okres próbny, co pozwala na przetestowanie platformy bez zobowiązań. Pamiętaj jednak, że choć sprzedaż na OLX za pomocą Sky-Shop ma wiele zalet, wymaga również starannego planowania, w tym skutecznego marketingu i doskonałej obsługi klienta.

Zobacz, jak prosto możesz rozpocząć sprzedaż na OLX ze Sky-Shop’em!

 1. Załóż konto na OLX i Sky-Shop: Aby rozpocząć, musisz mieć konto na obu platformach.
 2. Dodaj produkty do Sky-Shop: Przejdź do sekcji Produkty -> Lista produktów w Sky-Shop i dodaj produkty, które chcesz sprzedać2.
 3. Utwórz ogłoszenia na OLX: Zaznacz produkty, które chcesz opublikować, a następnie wybierz opcję “Wykonaj dla zaznaczonych” -> „Utwórz ogłoszenia”.
 4. Wybierz kategorię na OLX: Wybierz, czy ogłoszenia mają zostać wystawione w powiązanych kategoriach, czy w jednej wspólnej kategorii na OLX.
 5. Publikuj ogłoszenia na OLX: Dzięki integracji z OLX, wszystko odbywa się z poziomu oprogramowania Sky-Shop.

Pamiętaj, że Sky-Shop oferuje wiele funkcji ułatwiających handel online, takich jak gotowe integracje z hurtowniami i producentami, OLX i innymi marketplace’ami, kurierami i systemami płatności.

Podsumowanie


OLX to bardzo funkcjonalny serwis, który może pomóc w Ci zwiększeniu zasięgów Twojego sklepu internetowego. Wystarczy, że skorzystasz z inteligentnego oprogramowania do zarządzania sprzedażą, takiego jak Sky-Shop, aby wygodnie obsługiwać wszystkie zamówienia i efektywnie rozwijać swój e-commerce.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na darmowe konsultacje e-commerce!

Rating: 2.6/5. From 5 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.