Sprzedaż rękodzieła bez działalności – poradnik

0
6636
jak sprzedawać rękodzieło bez działalności

Zamień pasję na dochodowy biznes i zacznij sprzedawać autorskie wyroby handmade! Myślisz, że handel rękodziełem jest nieopłacalny? Sądzisz, że nie możesz się nim zająć bez zakładania firmy i ponoszenia związanych z jej prowadzeniem kosztów? Nic bardziej mylnego! Z treści tego artykułu dowiesz się, jak sprzedawać rękodzieło bez działalności gospodarczej. 

Spis treści artykułu

  1. Działalność nierejestrowana w sprzedaży rękodzieła
  2. Co możesz sprzedawać bez działalności gospodarczej?
  3. Jak sprzedawać rękodzieło bez działalności gospodarczej?
  4. Sprzedawaj rękodzieło bez działalności we własnym sklepie!

Działalność nierejestrowana w sprzedaży rękodzieła


Rękodziełem i wyrobami handmade możesz handlować w ramach tzw. działalności nierejestrowanej. Jest to rozwiązanie, które pozwoli Ci całkowicie legalnie, ale bez zbędnego ryzyka, przetestować swój pomysł na biznes w praktyce. 

Nie musisz:

 • rejestrować się w CEIDG, ZUS czy US;
 • prowadzić księgowości;
 • płacić składek ZUS.

W ramach działalności nierejestrowanej, w każdym miesiącu możesz zarobić brutto kwotę nie wyższą od równowartości połowy minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku (w 2022 roku jest to kwota rzędu ok. 1505 zł brutto).

Wszystkie dochody z działalności nierejestrowanej rozliczysz w dedykowanej sekcji zeznania rocznego PIT – jest to jedyna biurokracja, jaka wiąże się z prowadzeniem działalności nierejestrowanej. 

Co możesz sprzedawać bez działalności gospodarczej?


Do wyrobów, którymi możesz handlować bez otwierania firmy, należą wszystkie przedmioty DIY, które nie wymagają

 • Pozwolenia czy koncesji na produkcję i/lub dystrybucję – bez zakładania działalności gospodarczej nie możesz zająć się np. sprzedażą domowych alkoholi;
 • Obowiązkowego opodatkowania podatkiem VAT – należy go opłacać np. w przypadku handlu kosmetykami, również własnej produkcji;
 • Rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej – co jest konieczne np. przy sprzedaży wyrobów jubilerskich z metali i kamieni szlachetnych (także handmade).

W ramach działalności nierejestrowanej możesz sprzedawać między innymi:

 • własne obrazy, plakaty, rzeźby i inne prace; 
 • meble handmade do domu i ogrodu; 
 • zabawki i gadżety ekologiczne (np. z włóczki, drewna, tektury i papieru)
 • łapacze snów, makramy, wieszaki na klucze, litery 3D i inne ozdoby;
 • ręcznie malowane/projektowane kartki okolicznościowe, wizytówki i zaproszenia; 
 • dekoracje na śluby, komunie i inne imprezy okolicznościowe, ozdoby świąteczne; 
 • ubrania własnego projektu i po kreatywnych przeróbkach…

… oraz wiele, wiele innych.

Jak sprzedawać rękodzieło bez działalności gospodarczej? 


Rękodziełem możesz handlować na przykład na jarmarkach i targach. Udział w tego typu wydarzeniach sporo jednak kosztuje. Opłaty za wynajem miejsc pod stoiska to nie wszystko – trzeba zadbać też o zakup wyposażenia stoiska czy dojazdy na eventy. 

W ostatecznym rozrachunku, udział w targach i jarmarkach okazuje się często nieopłacalny – szczególnie dla osób handlujących rękodziełem bez firmy, które nie mogą zaliczyć wspomnianych wydatków do kosztów jej prowadzenia.

Rękodziełem i wyrobami handmade zdecydowanie najlepiej handlować w Internecie, gdzie można znaleźć klientów z całej Polski, a nawet Europy czy świata. Możliwości sieci pozwalają na promowanie oferty na wiele różnych sposób.

Rękodzieło możesz sprzedawać w Internecie między innymi

 • we własnym sklepie online – własna witryna sprzedażowa gwarantuje Ci całkowitą autonomię w działaniu. Handlując rękodziełem i przedmiotami DIY we własnym sklepie internetowym, możesz prezentować ofertę w dowolnie wybranej przez siebie formie i co najważniejsze – nie musisz płacić prowizji od sprzedaży.
 • na Allegro – w najbardziej popularnym serwisie zakupowym w Polsce możesz sprzedawać w ramach konta prywatnego. Pamiętaj jednak, że funkcjonalność takiego konta jest ograniczona, a oferty możesz wystawiać jedynie na Allegro Lokalnie. Sprzedaż rękodzieła na Allegro wiąże się też z kosztami – od każdej sfinalizowanej transakcji będziesz musiał zapłacić prowizję.
 • na OLX – znany serwis ogłoszeń lokalnych coraz bardziej przypomina marketplace. Sprzedaż za jego pośrednictwem możesz prowadzić całkowicie bezpłatnie – dopiero gdy liczba produktów w Twojej ofercie się zwiększy, będziesz potrzebował oferowanych przez OLX pakietów ogłoszeń, które są dodatkowo płatne. Za pośrednictwem serwisu dotrzesz głównie do klientów mieszkających na terenie Polski, szczególnie tych z najbliższej okolicy. 
 • na Facebooku – popularny portal społecznościowy oferuje wiele możliwości w zakresie promowania produktów czy własnej marki. Rękodziełem możesz handlować za jego pośrednictwem m.in. w grupach tematycznych, Facebook Marketplace czy sklepie na Facebooku – dedykowanej sekcji FanPage z linkami do Twojego własnego sklepu internetowego.
 • na portalach z rękodziełem – w miejscach takich jak np. Etsy znajdziesz wielu potencjalnych klientów. Trudno będzie Ci się jednak przebić przez konkurencję, a nawet zaprezentować – serwisy tego typu stawiają potencjalnym sprzedawcom wysokie wymagania. Ponadto, prowizje w takich miejscach nie należą do małych, przez co handel może okazać się nierentowny. 

Sprzedawaj rękodzieło bez działalności we własnym sklepie!


Własny sklep internetowy możesz założyć i prowadzić stosunkowo niskim kosztem.

Wystarczy, że wybierzesz platformę e-commerce typu SaaS – w abonamencie, w ramach którego otrzymasz dostęp do szerokiego wachlarza niezbędnych funkcji i dodatków. 

Sklep internetowy na Sky-Shop poprowadzisz już za 69 zł miesięcznie! 

Jeśli planujesz prowadzić sprzedaż rękodzieła bez działalności gospodarczej, wybierz oprogramowanie, które umożliwi Ci wystawianie rachunków bez VAT. Zwróć też uwagę na to, czy integruje się z bramkami płatności, z których mogą korzystać osoby prywatne. 

Sky-Shop wspiera osoby prowadzące działalność nierejestrowaną, udostępniając im bramkę płatniczą Sky-Pay z niską prowizją oraz mini księgowość online.

Chcesz pojawić się w innych miejscach nadających się do sprzedaży rękodzieła? Zadbaj o to, by platforma sklepowa, którą wybierzesz, posiadała integracje z Allegro, OLX czy sklepem na Facebook’u.

Oprogramowanie Sky-Shop posiada gotowe integracje z Allegro, eBay, OLX, sklepem na Facebooku i Google Shopping.

👉 Dowiedz się, jak założyć sklep internetowy krok po kroku!

Podsumowanie 

Nie musisz otwierać firmy, by skutecznie sprzedawać rękodzieło i przedmioty handmade. W ramach działalności nierejestrowanej zarobisz legalnie do 1400 zł brutto miesięcznie – bez zbędnej papierologii i konieczności płacenia ZUS. O zakładaniu działalności pomyślisz dopiero, gdy Twój pomysł na biznes się sprawdzi.

Wyrobami DIY możesz handlować online – m.in. na Allegro, OLX czy Facebooku. Najlepiej jednak zrobisz, gdy założysz własny sklep internetowy, który da Ci autonomię i swobodę w działaniu. Możesz też zdecydować się na sprzedaż wielokanałową – we własnym e-sklepie i innych miejscach jednocześnie. 

Chcesz rozpocząć sprzedaż rękodzieła w Internecie? Porozmawiajmy o tym w ramach darmowych konsultacji!


Rating: 4.8/5. From 5 votes.
Please wait...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here