Jak założyć sklep internetowy krok po kroku?

0
2112
jak zalozyc sklep internetowy krok po kroku

Własny sklep internetowy może dziś posiadać absolutnie każdy – nowoczesne narzędzia do sprzedaży online pozwalają na założenie sklepu online stosunkowo tanio, szybko i łatwo. Sprawdź, jak założyć sklep internetowy przy ich wykorzystaniu w 10 prostych krokach. 

1. Zastanów się, co chcesz sprzedawać

W Internecie możesz handlować własnymi produktami (np. rękodziełem czy fotografiami) i/lub wyrobami od producentów, importerów czy hurtowni. Jeśli chcesz sprzedawać towary od zewnętrznych dostawców, postaw na takie, na których się znasz lub które po prostu lubisz (będzie Ci łatwiej je zareklamować). Świetnie by było, gdyby udało Ci się wpisać w niszę rynkową – niewielki obszar rynku, którego potrzeby nie zostały dotychczas całkowicie zaspokojone.

2. Dopracuj pomysł na biznes

W e-commerce liczy się w zasadzie nie to, co sprzedajesz, a komu i w jaki sposób. Pod wspomnianymi względami powinieneś wyróżniać się na tle konkurencji – w przeciwnym wypadku, będziesz musiał z nią walczyć cenami. Przeprowadź więc badanie rynku i potencjalnych rywali, zdefiniuj własną grupę docelową oraz zastanów się nad unikalną propozycją sprzedaży, dzięki której przyciągniesz do siebie klientów. Pomyśl również o stworzeniu własnej marki o specyficznej tożsamości – to Ci się opłaci!

3. Załóż sklep internetowy!  

Niezależnie od tego, co, komu i jak będziesz sprzedawać, potrzebne Ci będzie miejsce, w którym będziesz mógł to robić. Choć w Internecie znajdziesz wiele serwisów zakupowych umożliwiających prowadzenie sprzedaży (np. Allegro, eBay, OLX czy Empik Marketplace), to znacznie lepiej zrobisz, gdy założysz własny sklep internetowy. Taki sklep pozwoli Ci na handel bez prowizji i zapewni autonomię w działaniu – sprzedaż za jego pośrednictwem możesz też rozszerzyć o inne kanały. 

👉 Dowiedz się, jak założyć sklep internetowy na Sky-Shop!

4. Wybierz oprogramowanie do sprzedaży 

Zastanawiasz się jak założyć sklep internetowy? Najszybciej, najłatwiej i najtaniej zrobisz to na platformie e-commerce typu SaaS. W oprogramowaniu w abonamencie znajdziesz wszystkie niezbędne w e-handlu funkcje takie jak: 

  • newsletter i blog dla sklepu internetowego; 
  • system rabatowy i program lojalnościowy; 
  • mini księgowość do wystawiania faktur i rachunków bez VAT; 
  • integracje z popularnymi bramkami płatności, kurierami, narzędziami marketingowymi i księgowymi; 
  • integracje z serwisami zakupowymi, porównywarkami cen i portalami aukcyjnymi czy ogłoszeniowymi;
  • integracje z producentami i hurtowniami, również otwartymi na współpracę w oparciu o dropshipping.

Na platformie typu SaaS takiej jak Sky-Shop, otrzymasz w pełni gotowy do działania sklep, który wystarczy dostosować do swoich potrzeb.

👉 Dowiedz się więcej o platformie: Zalety sklepów internetowych na Sky-Shop.

5. Skonfiguruj stronę sklepu

Załóż konto na platformie Sky-Shop i zbuduj sklep swoich marzeń. Nie potrzebujesz pomocy programisty czy grafika – ze wszystkim poradzisz sobie sam, nawet jeśli nie masz wiedzy i doświadczenia. W Sky-Shop skorzystasz z intuicyjnego kreatora szablonu z 70 bezpłatnymi modułami, darmowych materiałów edukacyjnych na stronie, YT i blogu, tutoriali video i podpowiedzi tekstowych oraz nieograniczonego wsparcia technicznego supportu. 

6. Zadbaj o niezbędne elementy dodatkowe

Nie musisz martwić się o serwer i hosting dla strony oraz wiele innych rzeczy, o których musiałbyś pomyśleć, gdybyś otwierał sklep w oparciu o oprogramowanie na licencji Open Source (np. WooCommerce czy PrestaShop).

Jedyne, o co musisz dodatkowo zadbać to:

  • domena (unikalny adres internetowy Twojego sklepu, a zarazem jego nazwa);
  • certyfikat bezpieczeństwa (gwarantujący ochronę danych przepływających przez witrynę); 
  • logotyp Twojej nowej marki;
  • regulamin i polityka prywatności.

7. Dopełnij formalności

Zanim uruchomisz wymarzony sklep internetowy, musisz dopełnić formalności, które pozwolą Ci na legalne jego prowadzenie. Możesz zacząć od działalności nierejestrowanej (o ile spełniasz określone w przepisach warunki) lub założyć firmę – najlepiej jednoosobową lub spółkę z o.o.. Sprawdź też, czy musisz rejestrować się jako czynny płatnik VAT, czy możesz skorzystać ze zwolnienia oraz czy potrzebujesz kasy lub drukarki fiskalnej.

8. Zatowaruj swój sklep 

Jeśli zdecydujesz się na handel towarami od producentów lub hurtowni zintegrowanych z wybraną przez Ciebie platformą e-commerce, zatowarowanie sklepu zajmie Ci kilka minut. Produkty wraz z parametrami, zdjęciami, cenami, a niejednokrotnie również opisami pobierzesz do systemu przy pomocy kilku kliknięć. W przypadku sprzedaży rzeczy czy plików cyfrowych własnej produkcji, będziesz musiał samodzielnie wprowadzić je na listę produktów. 

9. Sprawdź, czy wszystko działa 

Zweryfikuj swój sklep przed uruchomieniem – dzięki temu wyłapiesz ewentualne błędy i przekonasz się, czy wszystko wygląda i działa tak, jak powinno. W trakcie darmowego okresu testowego na platformie Sky-Shop możesz nawet złożyć pierwsze zamówienie w Twoim sklepie, co pozwoli Ci ocenić go z perspektywy potencjalnego klienta. 

10. Zacznij się promować 

Nie odniesiesz sukcesu w e-commerce, jeśli założysz sklep internetowy, o którym nikt nie będzie wiedział. Z tego względu, otwierając własny sklep online musisz zająć się jego promocją. Marketing sklepu możesz poprowadzić m.in. w mediach społecznościowych czy Google, gdzie zamówisz również zwiększające zasięgi reklamy. Dobrym pomysłem jest też inwestycja w pozycjonowanie w wyszukiwarkach, chociaż ma charakter długoterminowy. 

👉 Dowiedz się, jak skutecznie wypromować sklep internetowy. 

Podsumowanie

Znasz już odpowiedź na pytanie jak założyć sklep internetowy. Tylko 10 kroków dzieli Cię od własnego sklepu online, który może stać się Twoim jedynym źródłem utrzymania. Pora zatem przejść do działania – spróbuj swoich sił w e-commerce! 

Pamiętaj, że oprogramowanie Sky-Shop możesz testować przez 14 dni bezpłatnie. Zachęcamy do komentowania tego artykułu w razie pytań czy wątpliwości!

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here