Prosty sklep internetowy – co musi zawierać i jak go założyć?

0
1535
prosty sklep internetowy

Otwarcie własnego sklepu internetowego to świetny pomysł na budowę finansowej niezależności. Dzięki nowoczesnym technologiom wejście na rynek e-commerce jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek, więc dosłownie każdy może zdecydować się na taki krok. Nie potrzebujesz w tym celu ani dużego kapitału początkowego, ani specjalnych umiejętności programistycznych.

Twoja strona internetowa powinna odznaczać się przede wszystkim prostotą. Dzięki temu klienci nie będą mieli żadnych problemów z jej obsługą, a Ty z jej prowadzeniem. Zobacz, co musi zawierać prosty sklep internetowy!

Czym cechuje się prosty sklep internetowy?


Prostota sklepu internetowego może przejawiać się zarówno w jego obsłudze (z perspektywy użytkownika), jak i w jego zarządzaniu (z punktu widzenia właściciela). Jeśli chcesz wykorzystać pełnię potencjału swojego e-commerce’u, musisz zadbać o oba te aspekty.

Ułatwiając klientom poruszanie się po stronie i składanie zamówień, zwiększasz swoje szanse na sprzedaż. Twój sklep powinien więc:

  • działać szybko i sprawnie na każdym urządzeniu,
  • być łatwy w obsłudze i nawigacji,
  • zapewniać bezpieczeństwo danych,
  • cechować się przejrzystością i czytelnością,
  • zapewniać dostęp do różnych opcji płatności i metod dostawy.

Z drugiej strony, im mniej czasu i pieniędzy kosztuje Cię prowadzenie sklepu, tym większe zyski zostają w Twojej kieszeni. Z tego względu zwróć uwagę na:

  • intuicyjne oprogramowanie do stworzenia i prowadzenia sklepu,
  • gotowe integracje z bramkami płatności, usługami kurierskimi i dodatkowymi kanałami sprzedaży,
  • wbudowane narzędzia marketingowe,
  • automatyzację kluczowych procesów.

Pamiętaj, że mimo prostoty Twój sklep internetowy musi spełniać określone funkcje. W dalszej części artykułu zastanowimy się więc nad tym, jakich elementów nie może w nim zabraknąć.

Prosty sklep internetowy – niezbędne funkcje


Na poniższej liście zgromadziliśmy kluczowe funkcje, które powinien zawierać każdy sklep internetowy. Dzięki nim strona będzie łatwa i bezpieczna w eksploatacji, a przy tym intuicyjna w zarządzaniu. Co więc musi się znaleźć w Twoim e-commerce?

1. Certyfikat SSL

Certyfikat SSL to gwarancja bezpieczeństwa poufnych danych, jakie w Twoim sklepie zostawiają użytkownicy. Od wejścia w życie przepisów RODO ochrona tego typu informacji jest obowiązkowa. Zabezpieczenie strony protokołem HTTPS zapewnia między innymi:

  • szyfrowanie danych, skutkujące ich poufnością i bezpieczeństwem,
  • lepsze pozycjonowanie strony (Google faworyzuje bezpieczne witryny),
  • większe zaufanie ze strony klientów.

Twój sklep powinien być prosty w obsłudze i prowadzeniu, ale nie zwalnia Cię to z zadbania o jego bezpieczeństwo!

2. Technologia RWD

Technologia Responsive Web Design sprawia, że Twoja strona internetowa automatycznie wykrywa typ urządzenia, na jakim jest wyświetlana. W ten sposób dostosowuje swoją rozdzielczość i układ, dzięki czemu działa tak samo dobrze na komputerze, jak na smartfonie.

Pamiętaj, że współcześni konsumenci większości transakcji dokonują właśnie za pośrednictwem urządzeń mobilnych! Co więcej, Google zdaje sobie z tego sprawę, więc wyżej w wynikach wyszukiwania pozycjonuje właśnie responsywne strony.

3. Optymalizacja SEO

A skoro już przy pozycjonowaniu jesteśmy, warto podkreślić, że każdy sklep internetowy powinien zostać zoptymalizowany pod kątem SEO. Dzięki temu będzie wyświetlał się na wysokich pozycjach w Google na najczęstsze zapytania internautów. To z kolei poskutkuje zwiększonym ruchem organicznym, który należy do absolutnie podstawowych źródeł sprzedaży.

Wykorzystaj więc potencjał wbudowanych funkcji SEO oraz firmowego bloga. Dbając o aspekty techniczne i tworząc odpowiednie treści, zapewnisz sobie wysokie pozycje w wyszukiwarce, które przełożą się na systematycznie rosnące zyski.

4. Łatwa nawigacja

User experience to jeden z najważniejszych aspektów każdego sklepu internetowego. Aby zagwarantować klientowi pozytywne doświadczenie, należy zadbać o prostotę i intuicyjność strony.

Zwróć więc uwagę na przejrzysty układ, czytelne ikonki, proste polecenia, a także łatwo dostępne dane kontaktowe i transakcyjne.

5. Przejrzysty katalog produktów

Podobne wymagania dotyczą drzewka kategorii. Powinno ono w czytelny sposób dzielić asortyment sklepu na różne grupy, systematyzując je według określonych cech.

Przejrzysty katalog pozytywnie wpłynie zarówno na doświadczenie klienta, jak i na pozycjonowanie strony w wyszukiwarce.

6. Szybkie płatności internetowe

Współczesny konsument ceni sobie możliwość szybkiego i wygodnego opłacania zamówień. Z tego względu w żadnym prostym sklepie internetowym nie powinno zabraknąć takich opcji jak płatność kartą, BLIKiem, błyskawicznym przelewem czy wirtualnym portfelem.

W tym celu warto zdecydować się na kompleksową bramkę gwarantującą dostęp do różnych opcji płatniczych. Jeżeli zdecydujesz się na uruchomienie sklepu na Sky-Shop, zyskasz dostęp do bramki płatności Sky-Pay, z której możesz korzystać również wtedy, jeżeli prowadzisz sklep w ramach działalności nierejestrowanej. 

7. Różne metody dostawy

Klienci cenią sobie nie tylko możliwość wyboru ulubionej metody płatności, ale także preferowanego sposobu dostawy. Każdy sklep internetowy powinien więc oferować nadawanie przesyłek takimi kanałami jak:

  • paczkomaty (np. InPost),
  • firmy kurierskie (np. DHL, UPS, FedEx),
  • Poczta Polska,
  • dostawa z odbiorem w punkcie (np. Paczka w Ruchu).

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się współpraca z brokerem oferującym usługi różnych podmiotów. Dzięki temu nie trzeba ograniczać się do podpisywania umowy z jednym wybranym kurierem.

Sky-Shop posiada integrację między innymi z Furgonetką i Apaczką.

8. System rabatowy

Ze względu na marketing, nawet w prostych sklepach internetowych często stosuje się zniżki, kody rabatowe i inne promocje. Do ich obsługi potrzebny jest jednak efektywny system.

Decydując się na takie rozwiązanie, zwiększasz swoje szanse na wzrost ruchu na stronie, redukujesz ewentualne nadwyżki magazynowe i budujesz świadomość marki.

9. Program lojalnościowy

Nie od dziś wiadomo, że pozyskanie nowego klienta jest znacznie droższe niż utrzymanie dotychczasowego. Z tego względu także w sklepach internetowych stosuje się programy lojalnościowe.

Pomagają one zdobyć zaufanie odbiorców i uczynić z nich stałych klientów sklepu. Nowoczesne funkcje platform e-commerce pozwalają wprowadzić takie rozwiązania zaledwie kilkoma kliknięciami.

10. Newsletter

Jednym z podstawowych narzędzi marketingowych w prostym sklepie internetowym jest niewątpliwie newsletter. Służy on między innymi odzyskiwaniu porzuconych koszyków oraz budowaniu lojalności klientów, co przekłada się oczywiście na zwiększoną sprzedaż.

Wbudowana funkcja e-mail marketingu w oprogramowaniu sklepowym pozwoli Ci samodzielnie konfigurować wiadomości i automatyzować ich wysyłkę.

11. Konto klienta

W dzisiejszych czasach nie ulega żadnym wątpliwościom, że nawet prosty sklep internetowy powinien oferować możliwość rejestracji konta. Dzięki temu użytkownik zapisze swoje dane w bazie i nie będzie musiał podawać ich przy każdym zakupie.

Nie dość, że łatwiej będzie Ci go przemienić w stałego klienta, to zyskasz także szansę personalizacji oferty oraz obsługi. To z kolei pozytywnie wpłynie na oceny Twojego sklepu, a w perspektywie długofalowej – na zwiększenie sprzedaży.

12. Intuicyjny interfejs administratora

Jak już wiesz, sklep internetowy powinien być prosty nie tylko z perspektywy klienta, ale także właściciela. Łatwe zarządzanie asortymentem, zamówieniami oraz marketingiem przełoży się przecież na wymierne oszczędności i większą skuteczność sprzedaży. Właśnie dlatego zadbaj o takie elementy jak:

  • intuicyjny kreator stron internetowych,
  • aplikacja mobilna do zarządzania sklepem z poziomu smartfonu,
  • prosty w obsłudze panel administracyjny.

Dostęp do wszystkich tych funkcji znajdziesz w dobrym oprogramowaniu e-commerce, takim jak na przykład Sky-Shop.

Jak założyć prosty sklep internetowy?


Jeśli chcesz założyć prosty sklep internetowy, który posiada wszystkie wymienione wyżej funkcje, zdecyduj się na intuicyjną platformę SaaS – Sky-Shop. Pozwoli Ci ona stworzyć stronę e-commerce bez dużego wkładu finansowego i korzystania z usług programisty czy grafika. Co więcej, zyskasz możliwość prowadzenia sprzedaży w dropshippingu, czyli modelu eliminującym ryzyko inwestycyjne i redukującym ponoszone przez przedsiębiorcę koszty.

Aby otworzyć prosty sklep internetowy:

  1. Załóż działalność gospodarczą (chyba, że chcesz prowadzić sprzedaż w ramach działalności nierejestrowanej).
  2. Podpisz umowy z dostawcami lub zbuduj asortyment z własnych wyrobów.
  3. Pozyskaj przestrzeń magazynową (chyba, że decydujesz się na dropshipping).

Na tym etapie planowania działalności e-commerce staniesz przed wyborem pomiędzy darmowym oprogramowaniem open source a platformą abonamentową. Którego typu narzędzie lepiej wykorzystać do stworzenia sklepu internetowego?

Jeśli nie masz doświadczenia informatycznego i nie chcesz poświęcać dużo czasu na zarządzanie stroną, zdecydowanie lepszym wyborem okaże się druga opcja. Wspomniane już platformy SaaS to gotowe rozwiązania oferujące pełne wsparcie techniczne i automatyzujące procesy zakładania oraz prowadzenia sklepu.

Przekonaj się, jak łatwe jest uruchomienie sklepu na Sky-Shop:

Oprogramowanie open source na dłuższą metę okazałoby się z kolei nieopłacalne. Choć w teorii jest darmowe, nie ma tak kompleksowego charakteru jak platformy abonamentowe. Z uwagi na konieczność zatrudniania programisty i opłacania rozlicznych dodatkowych funkcji, korzystanie z niego byłoby nie tylko znacznie trudniejsze, ale i droższe.

Kiedy wybierzesz już preferowaną platformę SaaS, musisz tylko:

  1. opracować regulamin sklepu internetowego i politykę prywatności,
  2. edytować wygląd strony i zmodyfikować grafikę sklepu,
  3. podpiąć unikalną domenę,
  4. podłączyć bramkę płatności i usługi kurierskie,
  5. dodać do sklepu produkty oraz ich opisy i zdjęcia,
  6. wprowadzić optymalne ceny produktów,
  7. podpiąć dodatkowe kanały sprzedaży,
  8. zacząć prowadzić działania marketingowe.

👉 Dowiedz się, jak założyć sklep internetowy krok po kroku.

Choć na pierwszy rzut oka powyższe kroki mogą wydawać się skomplikowane, dobra platforma abonamentowa – taka jak Sky-Shop – pomoże Ci wykonać je szybko i bez żadnych komplikacji. Skorzystaj więc z darmowego okresu próbnego i załóż swój prosty sklep internetowy!

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here