Czy końcówka domeny ma znaczenie?

0
6847

wwww

 

 

Rejestrując domenę internetową można przebierać spośród szeregu różnych końcówek, a wybór ten ma dla nas pewnego rodzaju znaczenie. Jedna strona może mieć równe końcówki np. „domeny.pl ; domeny.com ; domeny.net.pl ; domeny.it”. Każda z tych końcówek będzie nas nieco inaczej kosztowała jeśli chodzi o rejestrację, a także przedłużenie o kolejny rok. Jak wiadomo, najdroższe są końcówki .pl oraz .com, bo są najczęściej wykorzystywane odpowiednio w Polsce i na świecie. Gdy użytkownicy wchodzą na stronę „opony” to z rozpędu dopisują końcówkę .pl – dlatego są one najdroższe.

Zatem można powiedzieć, że domeny internetowe będą zróżnicowane cenowo w zależności od tego jaka będzie ich końcówka. Przekłada się to jednak na prostotę z jaką użytkownicy będą mogli zapamiętać adres WWW lub „z rozpędu” wejdą na naszą stronę internetowa, wpisując najczęściej używaną końcówkę do nazwy domeny.

Innym przykładem gdzie zastosowanie mają końcówki domen internetowych, jest tak zwana gra słów. Co oczywiste, większość atrakcyjnych domen internetowych jest już dawno zajęta, ale wykorzystując końcówki możemy stać się właścicielem atrakcyjnego adresu całkiem prosto. Dla przykładu strona „bilety.pl” jest już zapewne zajęta od dawien, dawna, ale możliwym jest zarejestrowanie adresu „bile.ty” – tym samym uzyskamy fantastyczną domenę, z frazą kluczową „bilety” w nazwie, co znacząco ułatwi pozycjonowanie strony internetowej.

Końcówki domen internetowych są zróżnicowane i mogą świadczyć o kraju – .pl to wiadomo końcówka stron z polski, .it – stron włoskich, ale także zawierać takie elementy jak .gov – świadczy to o tym, że jest to strona rządowa, .edu – strona zawierająca elementy edukacyjne, i tak dalej. Nie wszystkie końcówki będą dla nas dostępne, ale dzięki temu, że pojawia się ich coraz więcej, coraz to lepsze pole do popisu mają Ci, którzy zarabiają na domenach internetowych lub biznesmeni, którzy chcieliby znaleźć dobre adresy stron WWW dla swoich sklepów.

Jeśli rozchodzi się o wpływ końcówki na proces pozycjonowania stron to jest to wpływ obojętny – czyli tak samo prostu (lub trudno) będzie nam pozycjonować stronę xyz.pl na frazę „dobre opony” jak stronę xyz.warszawa.pl – tutaj końcówka nie ma dla nas znaczenia, ewentualnie może jedynie sprawę ułatwić, gdy będziemy się pozycjonowali na frazę „dobre opony Warszawa”.

Wybór nazwy domeny internetowej jest kluczowy i może nawet przesądzić o odniesieniu (lub też) nie sukcesu na polu biznesu internetowego. Powinniśmy zatem zrobić wszystko by przy tym wyborze dokonać właściwej analizy.

źródło: https://domeny.pl

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here