Sprzedaż na Allegro bez firmy – poradnik

0
13636
sprzedaż na allegro bez firmy

Wizja zarabiania na sprzedaży internetowej kusi wiele osób marzących o prowadzeniu biznesu bez wychodzenia z domu. Działalność tego typu wiąże się jednak z obowiązkami innej natury, u podstaw której leży rejestracja firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Mowa przede wszystkim o konieczności ponoszenia stałych opłat, takich jak składki ZUS. Jeśli chcesz ich uniknąć, możesz prowadzić sprzedaż jako osoba prywatna – na przykład na Allegro. Jakie konsekwencje niesie ze sobą taka decyzja?

Spis treści artykułu:

  1. Jak wygląda sprzedaż na Allegro bez firmy?
  2. Jak sprzedawać na Allegro bez działalności gospodarczej?
  3. Do jakiej kwoty można sprzedawać bez podatku?
  4. Sprzedaż na Allegro jako osoba prywatna czy jako firma?
  5. Alternatywy dla sprzedaży na Allegro bez firmy

Jak wygląda sprzedaż na Allegro bez firmy?


Rejestracja działalności gospodarczej nie jest wymagana, aby prowadzić sprzedaż na Allegro. Wybierając takie rozwiązanie, będziesz mieć jednak znacznie mniej możliwości niż sprzedawcy z zarejestrowaną firmą. 

Przede wszystkim – bez działalności gospodarczej na Allegro możesz sprzedawać tylko w ramach Allegro Lokalnie. 

Musisz jednak pamiętać o tym, że brak firmy nie zwalnia Cię z przestrzegania obowiązujących przepisów, takich jak prawo podatkowe czy wymagania dotyczące dystrybucji konkretnych towarów (np. żywności). Decydując się na takie rozwiązanie, warto więc stawiać na produkty pozwalające jak najbardziej zminimalizować procesy biurokratyczne.

Allegro nie przewiduje żadnych kar za sprzedaż bez firmy. Prawo dopuszcza bowiem tak zwaną działalność nieewidencjonowaną. Dzięki niej możesz prowadzić regularny handel w sieci pod warunkiem, że Twój miesięczny przychód nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia krajowego w danym roku. Na tę chwilę (2022 r.) jest to 1505 zł brutto.

👉 Dowiedz się, co można sprzedawać bez działalności gospodarczej.

Jak sprzedawać na Allegro bez działalności gospodarczej?


Zauważ, że jako osoba prywatna nie masz możliwości założenia na Allegro konta firmowego. Aukcje wystawiać więc będziesz ze swojego profilu osobistego, którego używasz normalnie do zakupów. W tym celu wykonaj następujące kroki:

 1. Załóż na Allegro konto prywatne lub wykorzystaj już istniejące. Miej na uwadze, że w razie konieczności zawsze będzie można przekształcić je w konto firmowe.
 2. Wystaw aukcje ręcznie lub skorzystaj z oprogramowania sklepowego, które dzięki dwukierunkowej integracji zautomatyzuje ten proces.
 3. Dopracuj swoje oferty, zwracając uwagę na ich tytuły, opisy oraz grafiki.
 4. W chwili otrzymania zamówienia postaraj się dobrze zabezpieczyć przesyłkę i zadbaj o jej sprawne doręczenie.

Przygotuj się na to, że Twoje oferty – jako pochodzące od osoby prywatnej – prawdopodobnie będą wyświetlały się niżej na liście wyników wyszukiwania. To naturalna konsekwencja mniejszej liczby udogodnień, jakie oferujesz użytkownikom.

👉 Przeczytaj także: Jak zacząć sprzedawać na Allegro?

Do jakiej kwoty można sprzedawać bez podatku?


Każdy sprzedawca na Allegro podlega prawu podatkowemu. Oznacza to, że od swoich przychodów musisz odprowadzać właściwą daninę. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

 • Podatek dochodowy – odliczany od Twoich zarobków. Jego podstawowa stawka wynosi 12%, jeśli Twój roczny dochód nie przekracza 120 000 zł (ze wszystkich źródeł). Jeżeli więc sprzedajesz coś za 100 zł, musisz odprowadzić podatek w wysokości 12 zł.
 • Podatek VAT – dotyczący tylko określonych przypadków, takich jak sprzedaż elektroniki bądź kosmetyków. W większości sytuacji skorzystasz jednak ze zwolnienia podmiotowego przeznaczonego dla osób, których przychody ze sprzedaży są niższe niż 200 000 zł rocznie.

Prowadząc sprzedaż na Allegro bez firmy, spotkasz się także z sytuacjami, które pozwalają uniknąć konieczności odprowadzania podatku dochodowego. Chodzi głównie o:

 • Okazjonalną sprzedaż przedmiotów używanych przez minimum 6 miesięcy.
 • Przychód nieprzekraczający 30 000 zł rocznie. Jest to kwota wolna od podatku w 2022 roku i dotycząca wszystkich Twoich źródeł zarobku łącznie.

W każdym innym przypadku musisz odprowadzać podatek dochodowy od sprzedaży na Allegro, nawet jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej. Do rozliczenia posłuży Ci rubryka 9 – “działalność nierejestrowana” – w formularzu PIT. Ostateczna wysokość daniny będzie zależała od uzyskanych przez Ciebie przychodów za cały rok.

Sprzedaż na Allegro jako osoba prywatna czy jako firma?


Jak widzisz, sprzedaż na Allegro bez firmy wcale nie zwalnia Cię z podatków. Co więcej, serwis wyraźnie faworyzuje zarejestrowanych przedsiębiorców, utrudniając tym samym handel osobom prywatnym. Warto wobec tego zastanowić się, czy założenie działalności nie jest rozwiązaniem bardziej opłacalnym.

Zacznijmy od tego, że jako osoba prywatna nie masz dostępu do wielu wewnętrznych narzędzi marketingowych Allegro i programów gwarantujących udogodnienia dla kupujących, takich jak choćby Allegro Smart. Co więcej, możesz sprzedawać tylko na Allegro Lokalnie. W oczywisty sposób utrudnia Ci to prowadzenie sprzedaży i daje przewagę Twoim konkurentom. Wiąże się to z wieloma ograniczeniami, takimi jak:

 • brak możliwości zakupów na raty,
 • brak oceny sprzedaży,
 • limit 200 aktywnych ogłoszeń na konto (10 dla kategorii “Motoryzacja”),
 • brak możliwości promowania ogłoszeń Monetami Allegro
 • kontakt z kupującymi ograniczony do czatu.

Założenie firmy w celu prowadzenia sprzedaży na Allegro gwarantuje dostęp do wielu benefitów, które bez wątpienia pomagają w osiągnięciu lepszych wyników finansowych. Może się więc okazać, że straty w postaci składek ZUS będą znacznie mniejsze niż płynące z rejestracji działalności zyski.

Alternatywy dla sprzedaży na Allegro bez firmy


Jeśli chcesz prowadzić działalność e-commerce bez konieczności zakładania firmy, lepszym pomysłem niż Allegro może być dla Ciebie jeden z alternatywnych kanałów sprzedaży:

 • Własny sklep internetowy – który dzięki oprogramowaniu Sky-Shop założysz szybko i bez konieczności posiadania technicznej wiedzy.
 • Serwisy ogłoszeniowe – na przykład OLX.
 • Sklep na Facebooku – przyjmujący postać atrakcyjnego katalogu produktów i przekierowujący użytkowników na Twoją stronę internetową.

Powyższe kanały pozwolą Ci uniknąć charakterystycznej dla Allegro prowizji od sprzedaży, a także dużej konkurencji ze strony zarejestrowanych firm. Mimo to każdy, kto poważnie myśli o zarabianiu na działalności e-commerce, powinien dążyć do założenia własnej działalności gospodarczej. Dopiero ona umożliwia bowiem uzyskiwanie satysfakcjonujących wyników finansowych i niczym nieograniczony rozwój biznesu.

Myślisz o rozpoczęciu sprzedaży w Internecie? Możemy o tym porozmawiać podczas darmowych konsultacji e-commerce. 


Rating: 4.8/5. From 4 votes.
Please wait...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here