Sprzedaż na Allegro bez firmy – poradnik

0
15812
źródło: pexels.com, autor: Andrea Piacquadio

Marzysz o prowadzeniu własnego sklepu online, ale boisz się, że początkowo możesz nie zarobić nawet na ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Szukasz sposobu na przetestowanie swojego pomysłu, ale bez konieczności zakładania działalności gospodarczej? To możliwe! Możesz sprzedawać na Allegro Lokalnie lub założyć swój sklep internetowy. Takie rozwiązania każdego roku wybiera mnóstwo przedsiębiorców. Zainteresowany? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak to zrobić!

Czy sprzedaż na Allegro bez firmy jest w ogóle możliwa?

Tak. Możesz sprzedawać na Allegro bez posiadania zarejestrowanej działalności gospodarczej. Musisz jednak pamiętać, że brak firmy nie zwalnia Cię z obowiązku przestrzegania obowiązujących przepisów.  Mowa tutaj o przepisach prawa, głównie prawa podatkowego, ale również regulaminach działania Allegro. Zanim rozpoczniesz sprzedaż, dowiedz się koniecznie, czy produkty, które planujesz wprowadzić do asortymentu, nie podlegają szczególnym wymogom. Mowa tutaj o na przykład: alkoholu, żywności i zabawkach dla najmłodszych.

👉 Jeśli szukasz pomysłów na to, co można sprzedawać bez działalności gospodarczej, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Jak wygląda sprzedaż na Allegro bez firmy?

Rejestracja działalności gospodarczej nie jest wymagana, aby prowadzić sprzedaż na Allegro. Wybierając takie rozwiązanie, będziesz mieć jednak znacznie mniej możliwości niż sprzedawcy z zarejestrowaną firmą. 

Przede wszystkim – bez działalności gospodarczej na Allegro możesz sprzedawać tylko w ramach Allegro Lokalnie. 

Musisz jednak pamiętać o tym, że brak firmy nie zwalnia Cię z przestrzegania obowiązujących przepisów, takich jak prawo podatkowe czy wymagania dotyczące dystrybucji konkretnych towarów (np. żywności). Decydując się na takie rozwiązanie, warto więc stawiać na produkty pozwalające jak najbardziej zminimalizować procesy biurokratyczne.

Allegro nie przewiduje żadnych kar za sprzedaż bez firmy. Prawo dopuszcza bowiem tak zwaną działalność nieewidencjonowaną. Dzięki niej możesz prowadzić regularny handel w sieci pod warunkiem, że Twój miesięczny przychód nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia krajowego w danym roku. Na tę chwilę (2022 r.) jest to 1505 zł brutto.

👉 Dowiedz się, co można sprzedawać bez działalności gospodarczej.

Czym jest działalność nierejestrowana?

Polski ustawodawca daje możliwość prowadzenia firmy bez rejestracji w CEiDG. Działalność taka nazywana jest “nierejestrowaną”.

Działalność nieewidencjonowana to drobna działalność zarobkowa prowadzona przez osoby fizyczne. Prowadząc taką firmę, nie możesz zarobić więcej niż 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W pierwszej połowie 2024 roku jest to 3 181, 50 złotych. Od lipca 2024 kwota ta wzrośnie do 3 225 złotych.

Działalność nierejestrowana może być prowadzona wyłącznie przez osoby, które w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały działalności gospodarczej, a więc w ciągu ostatnich 5 lat nie miały firmy lub ich firma była zawieszona.

👉 Dowiedz się więcej o działalności nierejestrowanej z tego artykułu: Działalność nierejestrowana a sklep internetowy – poradnik!

Kary za sprzedaż na Allegro bez działalności gospodarczej

Opisana powyżej działalność nierejestrowana umożliwia prowadzenie sprzedaży bez zakładania firmy. Jeśli zatem Twój miesięczny przychód ze sprzedaży na Allegro nie będzie przekraczał 75% wynagrodzenia minimalnego ustalonego na dany rok, to nie masz się o co martwić.

Jak sprzedawać na Allegro jako osoba prywatna, czyli bez działalności gospodarczej?

Zauważ, że jako osoba prywatna nie masz możliwości założenia na Allegro konta firmowego. Aukcje wystawiać więc będziesz ze swojego profilu osobistego, którego używasz normalnie do zakupów. W tym celu wykonaj następujące kroki:

 1. Załóż na Allegro konto prywatne lub wykorzystaj już istniejące. Miej na uwadze, że w razie konieczności zawsze będzie można przekształcić je w konto firmowe.
 2. Wystaw aukcje ręcznie lub skorzystaj z oprogramowania sklepowego, które dzięki dwukierunkowej integracji zautomatyzuje ten proces. Współpracując ze Sky-Shop, możesz korzystać z dwukierunkowej integracji z Allegro.
 3. Dopracuj swoje oferty, zwracając uwagę na ich tytuły, opisy oraz grafiki. Miniaturki zdjęć sprzedawanych produktów powinny przedstawiać te towary na białym tle.
 4. Zadbaj o proces wysyłki! W chwili otrzymania zamówienia postaraj się dobrze zabezpieczyć przesyłkę i zadbaj o jej sprawne doręczenie.

Przygotuj się na to, że Twoje oferty – jako pochodzące od osoby prywatnej – prawdopodobnie będą wyświetlały się niżej na liście wyników wyszukiwania. To naturalna konsekwencja mniejszej liczby udogodnień, jakie oferujesz użytkownikom.

👉 Przeczytaj także: Jak zacząć sprzedawać na Allegro?

Do jakiej kwoty można sprzedawać bez podatku?

Każdy sprzedawca na Allegro podlega prawu podatkowemu. Oznacza to, że od swoich przychodów musisz odprowadzać właściwą daninę. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

 • Podatek dochodowy – odliczany od Twoich zarobków. Jego podstawowa stawka wynosi 12%, jeśli Twój roczny dochód nie przekracza 120 000 zł (ze wszystkich źródeł). Jeżeli więc sprzedajesz coś za 100 zł, musisz odprowadzić podatek w wysokości 12 zł.
 • Podatek VAT – dotyczący tylko określonych przypadków, takich jak sprzedaż elektroniki bądź kosmetyków. W większości sytuacji skorzystasz jednak ze zwolnienia podmiotowego przeznaczonego dla osób, których przychody ze sprzedaży są niższe niż 200 000 zł rocznie.

Prowadząc sprzedaż na Allegro bez firmy, spotkasz się także z sytuacjami, które pozwalają uniknąć konieczności odprowadzania podatku dochodowego. Chodzi głównie o:

 • Okazjonalną sprzedaż przedmiotów używanych przez minimum 6 miesięcy.
 • Przychód nieprzekraczający 30 000 zł rocznie. Jest to kwota wolna od podatku w 2022 roku i dotycząca wszystkich Twoich źródeł zarobku łącznie.

W każdym innym przypadku musisz odprowadzać podatek dochodowy od sprzedaży na Allegro, nawet jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej. Do rozliczenia posłuży Ci rubryka 9 – “działalność nierejestrowana” – w formularzu PIT. Ostateczna wysokość daniny będzie zależała od uzyskanych przez Ciebie przychodów za cały rok.

👉 Dropshipping bez firmy jest możliwy! Obejrzyj poniższy film i sprawdź, jak sprzedawać na Allegro bez działalności gospodarczej!

Akceptacja ciasteczek z kategorii statystyki, marketing jest wymagana do poprawnego działania materiału wideo z Youtube.

Sprzedaż na Allegro jako osoba prywatna czy jako firma?

Jak widzisz, sprzedaż na Allegro bez firmy wcale nie zwalnia Cię z podatków. Co więcej, serwis wyraźnie faworyzuje zarejestrowanych przedsiębiorców, utrudniając tym samym handel osobom prywatnym. Warto wobec tego zastanowić się, czy założenie działalności nie jest rozwiązaniem bardziej opłacalnym.

Zacznijmy od tego, że jako osoba prywatna nie masz dostępu do wielu wewnętrznych narzędzi marketingowych Allegro i programów gwarantujących udogodnienia dla kupujących, takich jak choćby Allegro Smart. Co więcej, możesz sprzedawać tylko na Allegro Lokalnie. W oczywisty sposób utrudnia Ci to prowadzenie sprzedaży i daje przewagę Twoim konkurentom. Wiąże się to z wieloma ograniczeniami, takimi jak:

 • brak możliwości zakupów na raty,
 • brak oceny sprzedaży,
 • limit 200 aktywnych ogłoszeń na konto (10 dla kategorii “Motoryzacja”),
 • brak możliwości promowania ogłoszeń Monetami Allegro,
 • kontakt z kupującymi ograniczony do czatu.

Założenie firmy w celu prowadzenia sprzedaży na Allegro gwarantuje dostęp do wielu benefitów, które bez wątpienia pomagają w osiągnięciu lepszych wyników finansowych. Może się więc okazać, że straty w postaci składek ZUS będą znacznie mniejsze niż płynące z rejestracji działalności zyski.

Alternatywy dla sprzedaży na Allegro bez firmy

Jeśli chcesz prowadzić działalność e-commerce bez konieczności zakładania firmy, lepszym pomysłem niż Allegro może być dla Ciebie jeden z alternatywnych kanałów sprzedaży:

 • Własny sklep internetowy – możesz go założyć szybko, wygodnie i bez konieczności posiadania fachowej wiedzy, na przykład dzięki oprogramowaniu Sky-Shop. Ta platforma udostępnia Ci gotowe szablony sklepów internetowych, nie pobiera prowizji od sprzedaży i udostępnia szybkie płatności Sky-Pay.
 • Serwisy ogłoszeniowe – na przykład OLX.
 • Sklep na Facebooku – przyjmujący postać atrakcyjnego katalogu produktów i przekierowujący użytkowników na Twoją stronę internetową.

Powyższe kanały pozwolą Ci uniknąć charakterystycznej dla Allegro prowizji od sprzedaży, a także dużej konkurencji ze strony zarejestrowanych firm. Mimo to każdy, kto poważnie myśli o zarabianiu na działalności e-commerce, powinien dążyć do założenia własnej działalności gospodarczej. Dopiero ona umożliwia bowiem uzyskiwanie satysfakcjonujących wyników finansowych i niczym nieograniczony rozwój biznesu.

Sprzedaż na Allegro bez firmy – podsumowanie

Już wiesz, że możesz sprzedawać na Allegro bez zakładania firmy. Zrobisz to w ramach działalności nierejestrowanej (nieewidencjonowanej). Wystarczy, że posiadasz konto na Allegro jako osoba prywatna i możesz sprzedawać na Allegro Lokalnie. Będzie się to jednak wiązało z pewnymi ograniczeniami technicznymi. Przykładowo Twoje oferty będą pojawiać się nisko w wynikach wyszukiwania, nie będziesz mógł zaoferować swoim klientom SMART-a i zakupów na raty, a sam kontakt z nimi będziesz zmuszony ograniczyć do czatu.

Pamiętaj jednak, że możesz prowadzić sprzedaż nie rejestrując firmy w CEiDG, jedynie jeśli nie przekraczasz limitu dla działalności nierejestrowanej. Mowa tutaj o limicie dochodowym równym 75% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę. Rejestracja firmy będzie konieczna, jeśli w ciągu ostatnich 5 lat prowadziłeś działalność gospodarczą.

Brak działalności gospodarczej nie zwalnia Cię z konieczności odprowadzania podatku dochodowego. Nie będziesz musiał jednak opłacać składek ZUS,

Chcesz sprzedawać na Allegro? Myślisz o rozpoczęciu sprzedaży w Internecie, we własnym sklepie? Możemy o tym porozmawiać podczas darmowych konsultacji e-commerce.

Rating: 4.8/5. From 5 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.