Jak sprzedawać na Allegro – najważniejsze informacje na start

0
2103
jak sprzedawać na allegro

Sprzedawanie na Allegro wydaje się dobrym pomysłem na początek przygody z e-commerce – handel za pośrednictwem serwisu można bowiem zacząć niemal od ręki, tuż po rejestracji i aktywacji konta na portalu. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem działań na Allegro, przeczytaj ten artykuł – z jego treści dowiesz się, jak sprzedawać na Allegro skutecznie i z zyskiem.

Spis treści:
Sprzedawanie na Allegro – dlaczego warto
Jak sprzedawać na Allegro
Jak zarabiać na Allegro

Sprzedawanie na Allegro – dlaczego warto?


Allegro jest najpopularniejszym portalem zakupowym w polskim Internecie. Serwis przyciąga 17 mln użytkowników miesięcznie. Allegro odwiedzają głównie osoby zorientowane na dokonywanie zakupów, dzięki czemu sprzedaż w serwisie prowadzi się dość łatwo. Decydując się na sprzedawanie na Allegro, nie trzeba też przejmować się marketingiem i pozycjonowaniem, o które należy zadbać handlując np. we własnym sklepie internetowym.

Do rozpoczęcia działań na Allegro nie musisz się specjalnie mocno przygotowywać. Sprzedażą na portalu możesz zająć się nawet jeśli nie masz doświadczenia handlowego i nie dysponujesz dużą ilością pieniędzy. Możesz też prowadzić sprzedaż na Allegro bez firmy. Wystarczy Ci odrobina zapału do nauki i pracy oraz asortyment do sprzedaży – istnieją jednak rozwiązania, dzięki którym możesz sprzedawać na Allegro produkty, których fizycznie nie posiadasz (np. handel w oparciu o dropshipping).

WSKAZÓWKA: Sprzedaż w oparciu o dropshipping umożliwi Ci kompatybilne z Allegro oprogramowanie e-commerce, które posiada integracje z hurtowniami i producentami oferującymi wspomniany model współpracy. Dobrym przykładem takiego oprogramowania jest platforma sklepów internetowych Sky-Shop.

Wybierając sprzedaż na Allegro na początek przygody z e-commerce, nie ponosisz dużego ryzyka. W serwisie nie ma bowiem żadnych obowiązkowych opłat stałych – płaci się tylko za utrzymanie i promowanie ofert oraz sfinalizowane transakcje. Portal zarabia głównie na prowizjach od sprzedaży, które wynoszą od kilku do kilkunastu procent, w zależności od kategorii produktów.

Jak sprzedawać na Allegro?

Najważniejsze zasady

Jak sprzedawać na Allegro? Przede wszystkim, dostosowując się do obowiązujących w serwisie reguł. Regulamin portalu jasno określa bowiem, jak powinny wyglądać przygotowywane przez sprzedawców:

  • Zdjęcia produktów – Fotografie muszą przedstawiać towary na białym tle. Nie powinny zawierać krzykliwych, przyciągających uwagę napisów (np. “wyprzedaż”, “okazja”) oraz innych rozpraszających elementów. Najlepiej, gdyby były wykonywane w świetle naturalnym i przedstawiały produkty w różnych aranżacjach.
  • Dane dotyczące towarów – Przy dodawaniu ofert na Allegro należy uzupełniać różne parametry dotyczące sprzedawanych produktów. Niektóre dane są obowiązkowe i bez ich uzupełnienia, nie da się doprowadzić do publikacji ofert – warto przy tym zaznaczyć, że w pewnych kategoriach, jest ich więcej, niż w innych.
  • Tytuły ofert – Na Allegro tytułuje się aukcje przy pomocy słów kluczowych, dzięki którym oferty wyświetlają się użytkownikom wpisującym w wyszukiwarkę serwisu różne zapytania. Sprzedawcy na Allegro wpisują w tytułach ofert najważniejsze cechy proponowanych produktów, np. “Żółta sukienka z długimi rękawami”.

Dobre praktyki

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zarabiać na Allegro, czyli sprzedawać za pośrednictwem serwisu z satysfakcjonującym zyskiem, a nie dla samej idei, powinieneś też wziąć pod uwagę inne aspekty związane z handlem na tym portalu:

  • Opisy produktów – W opisach produktów zawieraj najważniejsze z punktu widzenia potencjalnych klientów informacje. Stosuj zabiegi, które ułatwiają odbiór treści – listy wypunktowane i nieuporządkowane, zwracające uwagę nagłówki oraz pogrubienia najistotniejszych elementów. Pamiętaj o języku korzyści i pokaż, że rozumiesz potrzeby odbiorców (a Twoje produkty idealnie na nie odpowiadają). Twórz możliwie krótkie i konkretne teksty.
  • Wygląd ofert – Nie bez znaczenia jest również to, jak wyglądają Twoje oferty. Przyjrzyj się długości poszczególnych akapitów w ich opisach, jak również odstępom między sekcjami – niech będą w miarę możliwości równe. Dodaj również obrazy uzupełniające treści. Pomyśl też o stworzeniu unikalnego szablonu, który wyróżni Twoje aukcje na tle innych.
  • Programy specjalne – Sprzedawanie na Allegro ułatwiają programy specjalne, które zwiększają zainteresowanie ofertami wśród klientów. Należą do nich darmowe dostawy w ramach Allegro Smart, program lojalnościowy Monety Allegro czy też Strefa Marek, do których szczególnie warto dołączyć, jeśli myśli się o sprzedaży na Allegro poważnie.

Jak zarabiać na Allegro?


Tak naprawdę, nie istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie jak zarabiać na Allegro, czyli handlować za pośrednictwem portalu z satysfakcjonującym zyskiem. Należy mieć na względzie fakt, że w serwisie panuje wojna cenowa. Dzięki produktyzacji Allegro użytkownicy widzą bowiem wszystkie oferty tego samego modelu produktu jednocześnie i przeważnie korzystają z tej, która jest najtańsza.

Sprzedawcy, którzy oferują te same towary, co inni, muszą więc nieustannie optymalizować ich ceny lub starać się przyciągać klientów innymi sposobami – np. dbając o dobre opinie, szybki czas realizacji zamówień, dostępność różnych form dostawy oraz inne aspekty, które mogą mieć znaczenie z punktu widzenia potencjalnych klientów. Satysfakcjonującą sprzedażą cieszą się Super Sprzedawcy, którymi zostają najbardziej efektywni handlowcy na portalu.

WSKAZÓWKA: Jeśli chcesz zaoszczędzić czas poświęcany obsłudze sprzedaży na Allegro, powinieneś zainwestować w oprogramowanie, dzięki któremu zautomatyzujesz wiele czasochłonnych procesów związanych z handlem za pośrednictwem serwisu. Może to być np. platforma e-commerce Sky-Shop dostępna w wygodnym modelu abonamentowym.

Sprzedaż na Allegro bez firmy


Warto dodać, że na Allegro możesz sprzedawać w ramach tzw. działalności nierejestrowanej. Jest to świetne rozwiązanie dla Ciebie, jeśli nie spodziewasz się zbyt wysokich zarobków i chcesz jedynie dorobić parę groszy do pensji. Przy działalności nierejestrowanej, możesz zarobić w ciągu miesiąca maksymalnie równowartość połowy minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w określonym roku.

Jeśli chcesz prowadzić sprzedaż na Allegro bez firmy, musisz wiedzieć jedno – handlować w ten sposób możesz jedynie za pośrednictwem konta prywatnego, którego możliwości są mocno ograniczone. Sprzedając na Allegro bez konta firmowego, nie będziesz mógł zostać Super Sprzedawcą, dołączyć do programu darmowych wysyłek Allegro Smart czy też systemu lojalnościowego Monety Allegro.

Sprzedaż na Allegro w ramach konta prywatnego to dobry pomysł, jeśli:

  • chcesz pozbyć się zalegających Ci w domu przedmiotów;
  • masz kontakty, dzięki którym od czasu do czasu możesz pozyskiwać produkty w mocno obniżonych cenach, na których możesz zarobić;
  • chcesz handlować produktami handmade i rękodziełem.

Jeżeli zaś zastanawiasz się, jak sprzedawać na Allegro po to, by zrobić z tego biznes, powinieneś zacząć handlować w ramach konta firmowego – aby je założyć, musisz posiadać aktywną działalność gospodarczą.

Podsumowanie

Sprzedawanie na Allegro może być świetnym pomysłem zarówno na dorobienie do pensji, jak i start w biznesie e-commerce. W pierwszym przypadku, możesz zdecydować się na sprzedaż na Allegro bez firmy, jednak w każdym innym, powinieneś otworzyć działalność gospodarczą umożliwiającą założenie profesjonalnego konta sprzedawcy Allegro.

Dzięki lekturze tego artykułu poznałeś odpowiedź na pytanie jak sprzedawać na Allegro i zarabiać na tym portalu pieniądze. Wykorzystaj wspomniane w tekście wskazówki i sprawdź możliwości Allegro już dziś!

Rating: 2.5/5. From 4 votes.
Please wait...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here