Często spotykam się z głosami, że opracowywanie opisów produktów jest kosztowne i się nie opłaca. Czy tak naprawdę jest? Pomimo tego, że spora część właścicieli e-sklepów o tym zapomina, treść odgrywa istotną rolę marketingu internetowym w e-commerce, szczególnie w pozycjonowaniu.
Pierwszy mit, z którym chciałbym się rozprawić to fakt, że opracowywanie unikatowych opisów produktów się: drogie, nie opłaca i/lub nie przynosi korzyści.
To prawda, z perspektywy olbrzymiego sklepu w którym mamy 50 000 produktów stworzenie opisów dla wszystkich wydaje się zadaniem pochłaniającym dziesiątki tysięcy złotych, setki godzin a przede wszystkim trudno sobie uzmysłowić jaką inny tekst może przynieść korzyść, skoro ktoś przychodzi i kupuje jak jest ten, to po co zmieniać.
Znalazłem jednak idealny przykład obrazujący, że nowe wartościowe opisy mogą spowodować znaczny wzrost zysków. W jednym z ostatnich numerów magazynu Marketer+, Barbara Jurak zajmująca się content marketingiem w Divante, przedstawiła case sklepu w branży wydawniczej, który zwiększył swoją sprzedaż o 17% stosując content marketing.
Co zrobiono, że uzyskano aż tak zaskakujący wzrost? Opracowano nowe opisy produktów dla zaledwie 100 najpopularniejszych produktów. Następnie wdrożono testy A/B, które przy wchodzeniu na stronę losowały wersję opisu (stary/nowy) dzięki którym sprawdzono równolegle dwie możliwości. Jak się okazuje, stare teksty wykazały skuteczność na poziomie 3,31%, natomiast w przypadku nowych konwersja była na poziomie 3,97%.
Jak to się przełożyło na efekt finansowy? Otóż w ciągu miesiąca przychód firmy zwiększył się o 37 tyś. złotych. I niech mi ktoś jeszcze powie, że stworzenie unikatowych opisów nie przynosi korzyści?
Szukając materiałów natrafiłem również na takie opinie, że:
W mojej branży większość sklepów ma te same opisy skopiowane po prostu ze stron producentów.
Próbując ugryźć mit 2, że jeśli wszyscy mają nieunikatowe opisy to my też możemy na nich poprzestać możemy zadać sobie pytanie czy taki opis jest wartościowy z punktu widzenia użytkowników? W jakiś sposób tak, gdyż opisy producenta to najczęściej po prostu wypisanie wartościowych z punktu widzenia szukających cech: jakie funkcje posiada model, czy ma takie moduły/wejścia, jakie są opcje kolorystyczne. Z punktu widzenia wyszukiwarek taki opis jednak jest identyczny jak setki innych na dziesiątkach różnych stron, jaki więc powód by promować akurat Twój w TOP10?
Z tego powodu unikatowe opisy wydają się wartościowsze, bo dają wyszukiwarkom pożywkę, dostarczając jednocześnie użytkownikom to czego potrzebują. Jedną z technik jakie można tutaj zastosować, to działanie jakie prezentuje na swoich stronach wydawnictwo Helion ? wprowadzając zakładki na poszczególne treści pozwala na współistnienie zarówno barwnych opisów, spod ręki copywriterów a także elementów ?technicznych? produktu.
Jeśli chodzi o techniki content marketingu w e-commerce, kilka z nich zaprezentowano we wpisie.
Wracając do tego, po co content jest ważny w pozycjonowaniu e-commerce należy przytoczyć jeszcze jedną istotną rzecz. Wyszukiwarki patrzą na jakość oraz powiązane tematyczne strony z szukaną frazą, stąd występowanie odpowiednich słów kluczowych stanowi najważniejszy element tej układanki. Pełne i wartościowe opisy stanowią połączenie komfortu czytania dla użytkowników (zamiast sterty specyfikacji), z jednoczesnym wzrostem nasycenia słowami kluczowymi pozytywnie odczytywanymi przez wyszukiwarki.
Podsumowując, działania content marketingu owszem mogą być kosztowne, jak jednak pokazano, pozytywne efekty wdrożenia nawet na małej skali unikatowych opisów pozwalają wnioskować, że warto podejmować takie działania, szczególnie w bardzo konkurencyjnych branżach.
——————————————–
Nazywam się Sebastian Jakubiec i specjalizuje się w marketingu w wyszukiwarkach. Ponadto, interesują mnie zagadnienia content marketingu oraz strategii działań w social mediach. Na co dzień prowadzę blog poświęcony SEO ? websem.pl. Współpracowałem z takimi markami jak eDarling, Helion, WakeApp.