Co to jest platforma e-commerce i jak wybrać najlepsze oprogramowanie dla swojego biznesu? Kompleksowy poradnik

0
1045
źródło: www.pexels.com; autor: Kampus Production

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez sklepów funkcjonujących w Internecie. Handel online powoli wypiera ten tradycyjny, stacjonarny i chociaż ciężko dyskutować o tym, czy jest to zjawiskiem pozytywnym, czy też nie, należy wyraźnie podkreślić, że e-commerce stał się kluczowym narzędziem dla współczesnych przedsiębiorców chcących prowadzić skuteczny handel. Sklepy internetowe poszerzają zasięg, przyczyniają się do wzrostu popularności marki i budują pozytywny wizerunek przedsiębiorcy. Jeśli zatem prowadzisz firmę handlową lub dopiero myślisz o otworzeniu biznesu o takim profilu, koniecznie zastanów się nad sprzedażą online, bo właśnie w ten sposób poczynisz stumilowy krok ku zdobyciu przewagi konkurencyjnej.

Platformy e-commerce to rozwiązanie dla osób, które chciałyby szybko i łatwo zbudować własny sklep internetowy, który połączy w sobie funkcjonalność z modnym i przyjemnym designem. Powstały one z myślą o maksymalnym przyspieszeniu procesu rozpoczynania prowadzenia biznesu handlowego online i ułatwieniu jego obsługi.

Poniższy artykuł to kompendium wiedzy dla osób dopiero wkraczających w świat e-commerce. Znajdziesz w nim najistotniejsze informacje, które będą Ci niezbędne przy stawianiu pierwszych kroków w handlu online. Koniecznie zapoznaj się z jego treścią i daj nam znać, czy przypadł Ci do gustu!

Czym są platformy e-commerce?


Sektor e-commerce jest mocno rozbudowany. Obejmuje on cały handel elektroniczny, a więc w szczególności:

 • sklepy internetowe;
 • portale ogłoszeniowe;
 • platformy handlowe;
 • grupy sprzedażowe;
 • fora internetowe;
 • konkretne funkcjonalności mediów społecznościowych.

Platformy e-commerce to oprogramowanie pozwalające na stworzenie, zarządzanie i prowadzenie sklepu internetowego. Najczęściej funkcjonują one w postaci systemów online, które umożliwiają sprawowanie pełnego nadzoru nad handlem w Internecie.

Dostępne na rynku platformy e-commerce różnią się od siebie zakresem funkcjonalności i dedykowanym przeznaczeniem. Analiza tych aspektów jest bardzo istotna pod względem kosztów wdrożenia i utrzymania, ale również możliwości rozwoju Twojego sklepu internetowego.

W czym Ci może pomóc oprogramowanie e-commerce?


Takie platformy wyposażone są w szereg funkcji, które są niezbędne osobom chcącym sprzedawać online. Za ich pośrednictwem będziesz mógł więc przede wszystkim:

 • Zarządzać sprzedawanymi produktami – usuwać i dodawać je do sklepu, wprowadzać ich ceny, tworzyć opisy oraz dodawać zdjęcia.
 • Zarządzać sprzedażą – a więc w szczególności: przyjmować zamówienia i płatności, organizować wysyłkę i wystawiać dokumenty sprzedażowe.
 • Zarządzać magazynemmowa tutaj o szerokim zakresie działań sprowadzających się do sprawowania nadzoru nad zapleczem magazynowym – odbieranie, realizacja i wysyłka zamówień.
 • Kontaktować się z klientem przy pomocy wiadomości e-mail lub chatów. Platformy umożliwiają również: wysyłkę newslettera, tworzenie baz kontaktowych klientów, czy wdrożenie formularzy kontaktowych.
 • Prowadzić działania marketingoweprowadzić bloga, organizować promocje, wprowadzać programy lojalnościowe, zbierać rekomendacje, prowadzić działania SEO, tworzyć reklamy.
 • Zarządzać i utrzymywać dane w sposób bezpieczny.
 • Przeprowadzać integracje z zewnętrznymi narzędziami, programami i instytucjami. Mowa tutaj w szczególności o: serwisach płatniczych, bankach, porównywarkach cen, katalogach firmowych, mapach oraz firmach kurierskich.
 • Korzystać z opcji dodatkowychszczególnie przydatne mogą okazać się: aplikacja mobilna, księgowość, dostęp do wsparcia technicznego, międzynarodowy zasięg, czy możliwość edytowania kodu źródłowego.

Musisz pamiętać, że funkcje posiadane przez poszczególne platformy e-commerce mogą się od siebie znacznie różnić. To właśnie analiza dostępnych funkcjonalności oraz zestawienie ich z kosztami, powinny stanowić podstawę dla wyboru najlepszego rozwiązania dla Twojego biznesu!

👉 Dowiesz się więcej, czytając o tym, jakie funkcje powinien posiadać każdy sklep internetowy: Prosty sklep internetowy – co musi zawierać i jak go założyć?

Zanim założysz sklep internetowy, poznaj rodzaje platform e-commerce!


Na rynku z powodzeniem znajdziesz platformy e-commerce oferujące Ci kompletne szablony dla sklepu internetowego, które będzie trzeba jedynie wypełnić własną treścią. Jeśli jednak cenisz sobie pełną swobodę i samodzielność w zakresie tego rodzaju prac, to możesz również zbudować swój sklep od zera.

Jesteś początkujący w temacie i nie wiesz, które z nich wybrać? Czytaj dalej i sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje platform e-commerce!

Kiedy już zdobędziesz niezbędną wiedzę, ustal własne priorytety i wybierz taką platformę, która będzie najlepiej dopasowana do Twojego biznesplanu oraz najsilniej odpowiadała na Twoje potrzeby.

Platforma e-commerce w typie Open Source

Open Source to ogromna elastyczność w działaniu i wielki potencjał, które jednak wymagają posiadania sporej wiedzy.

Platformy w typie Open Source dają użytkownikowi pełen dostęp do kodu źródłowego, a więc nie ograniczają go w kwestii wyglądu, czy funkcjonalności budowanego sklepu internetowego. Ich zainstalowanie i korzystanie z wersji podstawowej zawsze są bezpłatne. Czasami się jednak zdarza, że zapłacić będzie trzeba za możliwość korzystania z rozbudowanych funkcjonalności i opcji dodatkowych. Te jednak najczęściej nie są potrzebne osobom stawiającym pierwsze kroki w biznesie online.

Pamiętaj, że korzystając z platform Open Source, będziesz musiał wykupić hosting oraz domenę.

Platforma e-commerce w typie SaaS – platformy abonamentowe Software as a Service

SaaS (ang. Software as a Service) jest oprogramowaniem do tworzenia sklepów internetowych wyposażonym w gotowe szablony. To rozwiązanie płatne. Abonament wykupuje się najczęściej na miesiąc, trzy miesiące lub na rok. Jego cena będzie uzależniona od wybranego okresu oraz zakresu funkcjonalności, w jakie ma zostać wyposażony Twój sklep.

W SaaS nie dostaniesz dostępu do zmieniania kodu źródłowego, ale nie powinno Ci to przeszkadzać, ponieważ z poziomu panelu administracyjnego będziesz mógł w pełni zarządzać swoim sklepem.

SaaS jest doskonałym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców, którzy chcieliby założyć swój pierwszy sklep internetowy. To świetna opcja dla przedsiębiorców, którzy chcieliby się skupić na sprzedaży i rozwoju sklepu, nie na technikaliach związanych z jego prowadzeniem i utrzymaniem w sieci. Korzystanie z gotowego sklepu znacznie ułatwi i przyspieszy pracę. SaaS-y świetnie się sprawdzą przy większości rodzajów sklepów online.

👉 Chciałbyś dowiedzieć się jeszcze więcej na temat e-sklepu na SaaS? Koniecznie obejrzyj poniższy film!

E-sklep na licencjonowanej platformie e-commerce

Platformy licencjonowane to bardzo zaawansowane i rozbudowane narzędzia do tworzenia sklepów online. Dedykowane są dużym firmom i projektom. Koszt ich zakupu i obsługi opiewa nawet na kilkaset tysięcy złotych rocznie, a stawki najczęściej uzależnione są od wielkości obrotów.

Sklepy e-commerce funkcjonujące na podstawie licencji posiadają bardzo szeroką funkcjonalność, a ich właściciele mogą liczyć na wsparcie wyspecjalizowanych doradców. Tworzone są one w sposób umożliwiający osiągnięcie maksymalnie dużej konwersji.

Dedykowana platforma e-commerce

Platformy dedykowane to nic innego jak własne CMS-y, a więc zupełnie zindywidualizowane rozwiązania. Tworzone są one przez programistów i są w 100% zgodne z oczekiwaniami właścicieli sklepów internetowych. To opcje idealne dla silnie nietypowych i wyspecjalizowanych e-biznesów.

Platformy dedykowane zazwyczaj utrzymywane są przez zespół specjalistów: programistów, specjalistów od PR-u, marketingowców, specjalistów SEO i copywriterów. Tworzy się je zupełnie od podstaw. Najczęściej są one własnością jednej firmy lub grupy zrzeszonych przedsiębiorstw.

Chociaż korzystanie z platform dedykowanych nie wymaga opłacania abonamentów, to potrzebują ciągłego utrzymywania rzeszy pracowników, co może być bardzo kosztowne.

Wybór odpowiedniej platformy e-commerce dla biznesu online – na co zwrócić uwagę?


Na rynku występują różne rodzaje platform e-commerce i szereg firm dostarczających takie rozwiązania. Zanim jednak zdecydujesz się na wybór tej najbardziej odpowiedniej dla siebie, dokładnie zapoznaj się z jej specyfiką.

Na co dokładnie powinieneś zwrócić uwagę?

 • Dostępne funkcje
 • Struktura sprzedażowa
 • Komfort obsługi
 • Wygląd interfejsu
 • Dostępne metody tworzenia własnego sklepu online
 • Szybkość i swoboda działania
 • Dostarczane rozwiązania marketingowe
 • Stosowane rozwiązania związane z bezpieczeństwem danych
 • Dostępne możliwości z zakresu integracji z zewnętrznymi narzędziami lub programami
 • Koszty związane z korzystaniem z danego oprogramowania

Najlepsza platforma e-commerce – opinie


Oczywiste jest, że chcąc otworzyć własny biznes, musisz przeprowadzić wnikliwą analizę konkurencji. Niezależnie od rodzaju przedsięwzięcia, będziesz musiał zorientować się:

 • Jacy są najwięksi “gracze” funkcjonujący w Twoim sektorze działalności?
 • Z kim będziesz musiał rywalizować?
 • Jakie są mocne i słabe strony Twojej konkurencji?
 • Jaką strategię stosuje Twoja konkurencja i co możesz zrobić, aby Twoja była skuteczniejsza?

Pamiętaj, że konkurencja w Internecie jest naprawdę duża. Powinieneś zatem dążyć do dotarcia do jak najszerszego grona odbiorców, przyciągnąć do siebie jak najliczniejsza ich grupę i sprawić, aby osoby te stały się Twoimi stałymi Klientami.

Co zatem zrobić, żeby Twój sklep wyróżniał się spośród innych? Postaw na jakość, funkcjonalność i przejrzystość! Odpowiednio zoptymalizuj strukturę serwisu, szablon i stosowane technologie.

Najlepiej będzie, jeśli przejrzysz dziesiątki sklepów internetowych swojej konkurencji i wybierzesz w nich elementy, które najbardziej Ci się podobają, a następnie wdrożysz je do własnego e-sklepu.

Zastanawiasz się, która platforma e-commerce będzie najlepszą dla Ciebie? Naszym zdaniem postawienie na Sky-Shop będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę! Nie wierz nam jednak na słowo, tylko już teraz sam przetestuj jego możliwości!

Co to jest platforma e-commerce – najważniejsze informacje


Platforma e-commerce to oprogramowanie do prowadzenia e-sklepu. Wybór platformy e-commerce powinien być uzależniony od branży, modelu biznesowego i sposobu, w jaki sprzedawca internetowy chce prowadzić sprzedaż. Bardzo istotne będą tutaj również: budżet na utworzenie i prowadzenie sklepu, preferowany sposób zarządzania produktami, dostawami i magazynem oraz pomysł na pozycjonowanie sklepu w wyszukiwarce.

Klienci oczekują, że sklep internetowy będzie: intuicyjny w obsłudze, dostępny na urządzeniach mobilnych, przyjemny wizualnie i oferujący rozmaite sposoby płatności oraz dostawy. Z tego też względu od wyboru odpowiedniej platformy e-commerce zależy Twój sukces w biznesie!

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here