Nowoczesne platformy internetowe to narzędzia, które zdecydowanie ułatwiają wejście na rynek e-commerce. Zapewniają dostęp do wielu zaawansowanych funkcji, dzięki czemu każdy — bez względu na posiadane kompetencje — może samodzielnie założyć swój własny e-sklep.
Oferta oprogramowania tego typu jest jednak coraz szersza, więc wybór odpowiedniej platformy może okazać się nie lada wyzwaniem. W naszym poradniku podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę w procesie decyzyjnym.
Platforma e-commerce — co to jest?
Platforma sklepu internetowego to inteligentne oprogramowanie dostępne za pośrednictwem sieci i służące do prowadzenia handlu elektronicznego. Dzięki temu, że nie trzeba instalować go na dysku, można korzystać z niego na dowolnym urządzeniu. W ogromnym stopniu ułatwia to zarządzanie e-sklepem.
Platformy e-commerce wyposażone są w cały szereg funkcji umożliwiających prowadzenie działań sprzedażowych i marketingowych. To samowystarczalne programy, które pozwalają na własną rękę uruchomić sklep internetowy, a później go obsługiwać. Co istotne, cechują się zazwyczaj bardzo przyjaznym interfejsem, więc ich eksploatacja nie wymaga rozbudowanych kompetencji z zakresu programowania.
Przykładem takiego rozwiązania jest Sky-Shop.
Open source czy SaaS — jaki sklep internetowy wybrać?
Platformy sklepu internetowego występują w wielu różnych postaciach, dzieląc się na trzy główne grupy:
- programy open source,
- platformy SaaS,
- platformy dedykowane.
Większość wykorzystywanych w e-commerce narzędzi zalicza się do pierwszych dwóch kategorii. Trzecią stanowią bowiem programy tworzone specjalnie na zamówienie dla największych firm o najbardziej zaawansowanych potrzebach.
Wielu początkujących sprzedawców zastanawia się nad tym, jaki sklep internetowy wybrać: open source czy SaaS. Od razu należy zaznaczyć, że na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie są Twoje priorytety i podejście do prowadzenia biznesu. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że oprogramowanie open source jest teoretycznie bezpłatne, lecz wymaga pewnej wiedzy z obszaru programowania. Platformy SaaS objęte są natomiast abonamentem, ale cechują się znacznie łatwiejszą obsługą i bardziej kompleksowym charakterem.
Zanim pozwolisz, by Twój portfel wybrał platformę e-commerce za Ciebie, zauważ, że narzędzia open source nie są w stu procentach darmowe. Co więcej, koszt ich użytkowania może okazać się nawet wyższy niż cena abonamentu platformy SaaS. Wszystko dlatego, że programy działające w otwartym kodzie źródłowym często nie mają żadnego wsparcia technicznego ze strony dostawcy. Każdy może wprowadzić w nich dowolną zmianę, lecz do tego potrzebne są już konkretne umiejętności z zakresu IT. Jeżeli ich nie posiadasz, konieczne okaże się skorzystanie z (dość kosztowych) usług informatyka.
Platformy SaaS działają w zupełnie innym modelu. Są zarządzane przez dostawcę, który nie udostępnia publicznie ich kodu. Skutkuje to co prawda mniejszą swobodą w zakresie budowy witryny, lecz jednocześnie podnosi poziom jej bezpieczeństwa. Oprogramowanie tego typu stanowi rozbudowaną usługę — użytkownik może liczyć na dostęp do wszelkich niezbędnych udogodnień, a także do ciągłego wsparcia technicznego. Choć co miesiąc opłaca abonament, nie musi martwić się ani aktualizacjami platformy, ani jej kompatybilnością z narzędziami zewnętrznymi, ani niespodziewanymi przestojami w sprzedaży wynikającymi z ewentualnych usterek.
Podsumowując, zarówno programy open source, jak i platformy SaaS mają swoich zwolenników i przeciwników. Te pierwsze przeznaczone są raczej dla doświadczonego użytkownika, który jest w stanie samodzielnie zintegrować stronę z interesującymi go narzędziami i ma duże potrzeby w zakresie funkcjonalności sklepu. Te drugie natomiast stanowią proste w obsłudze rozwiązanie, z którego dobry użytek zrobi zwłaszcza początkujący sprzedawca, dążący do uruchomienia i prowadzenia e-commerce’u jak najmniejszym nakładem pracy i kosztów.
👉 Chcesz uruchomić sprzedaż na platformie SaaS? Porozmawiaj z nami o tym podczas bezpłatnych konsultacji.
Czym cechuje się dobra platforma sklepu internetowego?
Zastanawiając się, jaki sklep internetowy wybrać, zwróć uwagę przede wszystkim na następujące kryteria:
1. Responsywność
W dzisiejszych czasach docieranie do użytkowników urządzeń mobilnych to klucz do sukcesu w e-commerce. Większość internautów wykorzystuje smartfony do robienia zakupów w sieci, więc musisz zadbać o to, aby Twoja strona prawidłowo wyświetlała się zarówno na komputerach, jak i na telefonach.
Pozwoli Ci na to platforma e-commerce wykorzystująca technologię RWD (Responsive Web Design), dzięki której wszystkie elementy witryny automatycznie dopasowują się do różnych rozdzielczości ekranu.
2. Szybkość działania
Duża konkurencja na rynku e-commerce sprawia, że nie możesz pozwolić sobie na żaden błąd. A byłoby nim z pewnością zignorowanie kwestii prędkości wczytywania strony. Zauważ, że jeżeli Twój sklep nie załaduje się odpowiednio szybko, użytkownik momentalnie straci cierpliwość i przejdzie na witrynę konkurencji.
Wybierając platformę sklepu internetowego, postaw więc na oprogramowanie wykorzystujące technologie, które przyspieszają wczytywanie danych z serwerów.
3. Narzędzia SEO
Organiczne wyniki wyszukiwania odpowiadają za ogromną część ruchu w popularnych sklepach internetowych. Oznacza to, że Ty również musisz pozycjonować swoją stronę na słowa kluczowe związane z obszarem Twojej działalności. Służą temu rozmaite funkcje SEO, których część znajdziesz na swojej platformie e-commerce. Im więcej narzędzi Ci ona dostarczy, tym skuteczniej zoptymalizujesz witrynę pod wyszukiwarkę.
4. Integracje z bramkami płatności
W dzisiejszych czasach jednym z warunków udanych zakupów online jest szyba i wygodna płatność. Dobry sklep internetowy powinien oferować użytkownikom różne opcje zapłaty, a wśród nich przede wszystkim:
- szybkie przelewy internetowe,
- płatności kartą,
- mobilne płatności BLIK,
- przelewy tradycyjne.
W niektórych przypadkach warto zainteresować się także płatnościami za pobraniem czy udostępnieniem zakupów na raty. Wybierając platformę sklepu internetowego, upewnij się więc, że zintegrowana jest ona z bramkami płatności, które odpowiadają potrzebom Twojej grupy docelowej.
👉 Sprawdź możliwości bramki płatności Sky-Pay – dostępnej również dla osób bez firmy.
5. Integracja z usługami kurierskimi
Równie duże wymagania konsumenci mają aktualnie w kwestii metod dostawy. Chcąc zapewnić im obsługę na optymalnym poziomie, będziesz potrzebować między innymi integracji z:
- Pocztą Polską,
- kurierami (np. GLS, DHL, UPS, DPD czy FedEx),
- systemami obsługującymi paczkomaty (np. InPost),
- systemami obsługującymi odbiory w punktach (np. Paczka w Ruchu).
Wybierając platformę e-commerce dla swojego sklepu internetowego, sprawdź zatem, jakie oferuje ona integracje w zakresie dostawy.
6. Integracje z hurtowniami
Jednym z kluczowych etapów tworzenia sklepu internetowego jest wprowadzenie do niego produktów. Jeżeli zaopatrujesz się w hurtowni, która nie została zintegrowana z Twoją stroną, proces ten zajmie Ci mnóstwo czasu. Alternatywne rozwiązanie przewiduje jednak połączenie bazy dostawcy z platformą e-commerce.
Dzięki temu wszystkie dane produktowe zostaną automatycznie pobrane do sklepu, a później będą na bieżąco aktualizowane. Sposób ten okaże się nieocenionym udogodnieniem na przykład w dropshippingu.
7. Łatwość obsługi
Chcąc samodzielnie założyć i prowadzić sklep internetowy, musisz zaopatrzyć się w platformę e-commerce o intuicyjnym interfejsie i czytelnie wyjaśnionych funkcjach. W przeciwnym razie nie obejdziesz się bez pomocy programisty. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji warto skorzystać z ewentualnych okresów próbnych, jeśli są one bezpłatnie dostępne.
8. Wsparcie sprzedaży wielokanałowej
Jedną z najbardziej praktycznych funkcji dobrej platformy e-commerce jest integracja sklepu z dodatkowymi kanałami sprzedaży. Dzięki niej możesz połączyć swoją stronę z takimi serwisami jak Allegro, eBay, Amazon, Empik, Morele, OLX czy Ceneo.
Stworzysz w ten sposób jednolitą bazę, pozwalającą zarządzać zamówieniami pochodzącymi z wielu różnych miejsc. Ułatwisz też sobie wystawianie produktów na sprzedaż i zautomatyzujesz większość kluczowych procesów. Warto pamiętać, że realizacja strategii wielokanałowej pozwoli Ci znacząco poszerzyć grono odbiorców, a tym samym zwiększyć przychody.
9. Moduły bloga i newslettera
Blog i newsletter należą do podstawowych narzędzi wykorzystywanych w content marketingu, bez którego nie obejdzie się żaden sklep internetowy. Jeśli chcesz prowadzić działania promocyjne, mające na celu kreowanie pozytywnego wizerunku i przekonywanie konsumentów do wyboru Twojej oferty, zadbaj o to, aby wybrana przez Ciebie platforma e-commerce wyposażona była w odpowiednie moduły.
10. Systemy rabatowe
Istotną funkcją platformy sklepu internetowego jest także wbudowany system rabatowy o szerokim zastosowaniu. Dzięki niemu zyskasz możliwość oferowania swoim klientom zniżek, które przełożą się na:
- zwiększenie ruchu na stronie,
- poprawę świadomości marki,
- eliminację nadwyżek magazynowych,
- zwiększenie sprzedaży.
11. Programy lojalnościowe
Lojalność klientów sprawia, że regularnie wracają oni do Ciebie, zapewniając Ci stałe przychody. Jest to zatem prosty sposób na optymalizację kosztów marketingu i utrzymywanie sprzedaży na stabilnym poziomie.
W platformie sklepu internetowego przyda Ci się zatem moduł pozwalający na konfigurację programu lojalnościowego. Dzięki niemu szybko zaskarbisz sobie zaufanie odbiorców i uczynisz z nich swoich stałych klientów.
👉 Sprawdź ranking platform sklepów internetowych.
Jaki sklep internetowy będzie dla Ciebie najlepszy?
Na podstawie naszych wskazówek bez trudu wybierzesz idealną platformę e-commerce dla swojego sklepu internetowego. Przed podjęciem decyzji sprawdź, czy oprogramowanie posiada wszystkie funkcje, na których będzie zależeć Tobie i Twojej grupie docelowej. Upewnij się też, że są one dostępne domyślnie, a nie za sprawą dodatkowo płatnych modułów. Pozwoli Ci to błyskawicznie uruchomić sklep i wygodnie nim zarządzać.