Gdzie i jak sprzedawać meble w internecie?

0
2751
sprzedaż mebli

Internetowe sklepy z meblami nie powinny już nikogo dziwić. Choć konsumenci przyzwyczajeni są do wybierania elementów wyposażenia wnętrz w stacjonarnych salonach, coraz chętniej przenoszą się do sieci. Tam nie ograniczają ich ani godziny otwarcia, ani kolejki.

Zakupy online to także zdecydowanie większy wybór. Czy oznacza to, że otwarcie własnego e-commerce’u z meblami to opłacalny pomysł na biznes?

Gdzie sprzedawać meble w Internecie?


Twój internetowy sklep z meblami to dla Ciebie podstawowy kanał sprzedaży, ale nie jedyny. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy sprzedawca internetowy powinien postępować według strategii omnichannel. Oznacza ona konieczność integracji strony z:

  • polskimi i zagranicznymi marketplace’ami,
  • porównywarkami cen,
  • serwisami ogłoszeniowymi
  • itd.

W przypadku internetowego sklepu z meblami największe znaczenie będą miały takie kanały jak Allegro, Ceneo czy OLX. Pierwszy to największy w Polsce portal aukcyjny, w którym konsumenci szukają produktów z niemal każdej kategorii. Drugi to najpopularniejsza w naszym kraju porównywarka cen, pozwalająca użytkownikom szybko znaleźć najbardziej opłacalne oferty. Trzeci to natomiast znany serwis ogłoszeniowy, a więc typ kanału bardzo często wykorzystywany do sprzedaży nowych i używanych mebli.

Jeśli chcesz łatwo i wygodnie połączyć swój sklep ze wszystkimi tymi serwisami, wybierz oprogramowanie Sky-Shop, które oferuje gotowe integracje z wieloma dodatkowymi kanałami sprzedaży.

Pamiętaj, że tylko od Ciebie zależy, jakie kanały wybierzesz dla swojego e-commerce’u. Jeśli chcesz prowadzić sprzedaż na rynkach zagranicznych, możesz postawić na przykład na eBay czy Amazon. Jeżeli natomiast samodzielnie wykonujesz oferowane przez siebie meble, mogą Cię zainteresować choćby serwisy zrzeszające amatorów rękodzieła. Zastanów się więc, gdzie w sieci przebywa Twoja grupa docelowa, i zadbaj o obecność swojej marki w tych miejscach!

Jak sprzedawać meble przez Internet?


Podobną zasadą warto kierować się, planując strategię marketingową. Znajomość zachowania Twoich przyszłych klientów pozwoli Ci dotrzeć do nich z komunikatami reklamowymi. Wśród działań tego typu należy uwzględnić przede wszystkim:

  • Prowadzenie bloga firmowego – trudno wyobrazić sobie sprzedaż mebli bez fachowych porad na temat urządzania wnętrz. Zrób więc dobry użytek z modułu bloga w swoim oprogramowaniu sklepowym i dostarczaj internautom odpowiedzi na pytania z tego zakresu. Dzieląc się swoją specjalistyczną wiedzą, zyskasz ich zainteresowanie i lojalność, a przy okazji wesprzesz proces pozycjonowania strony w wyszukiwarce.
  • Aktywność w mediach społecznościowych – to dziś obowiązek niemal każdego sprzedawcy w Internecie. Społeczność wokół swojej marki możesz budować na Facebooku czy na Instagramie, gdzie meble warto pokazywać jako element przyjemnych dla oka aranżacji.
  • Kampanie PPC – płatne reklamy w Google czy na Facebooku to jeden z najbardziej opłacalnych sposobów na zwiększenie sprzedaży. Pamiętaj, że w tym przypadku płacisz nie za samą emisję, a wyłącznie za jej efekty.

Twoje możliwości w zakresie marketingu są właściwie nieograniczone. Postaraj się więc o kreatywne rozwiązania, dostosowując je do potrzeb Twoich odbiorców. Nie zapominaj, że reklama to dźwignia handlu, więc im skuteczniejsze działania promocyjne, tym wyższy poziom rentowności sklepu!

Czy sprzedaż mebli przez Internet się opłaca?


Sam asortyment nie decyduje o rentowności sklepu internetowego. Ma na nią oczywiście ogromny wpływ, ale kluczowych czynników jest znacznie więcej. Meble cieszą się ogromnym zainteresowaniem szerokiej grupy odbiorców, toteż łatwo znajdziesz nabywców na swoje towary. Z drugiej jednak strony stawisz czoła sporej konkurencji, która już działa na tym rynku.

Meble – ze względu na swoje gabaryty – to także asortyment dość problematyczny w sprzedaży. Decydując się na handel takim towarem, musisz liczyć się z koniecznością budowy, kupna lub najmu przestrzeni magazynowej. Możesz mieć tym samym trudności z otwarciem sklepu w dropshippingu. Hurtownie wyręczą Cię oczywiście w przechowywaniu, pakowaniu i wysyłce produktów, lecz z dużym prawdopodobieństwem odmówią przyjmowania ewentualnych zwrotów od klientów. A wystarczy, że dwóch kupujących odeśle swoje szafy, aby Twój garaż przestał sprawdzać się jako awaryjny magazyn. Planując sprzedaż w dropshippingu, koniecznie nawiąż więc współpracę z dostawcą, który przyjmuje zwroty towarów!

Zastanawiając się nad opłacalnością prowadzenia internetowego sklepu z meblami, trzeba wyraźnie podkreślić, że w dużej mierze będzie ona zależała od ponoszonych przez Ciebie kosztów. Zakładając własną działalność i zarządzając sprzedażą, staraj się więc jak najbardziej ograniczać zbędne wydatki. W kolejnych punktach naszego poradnika podpowiemy Ci, jak to robić!

Jak założyć sklep internetowy z meblami?


Aby otwarcie internetowego sklepu z meblami było opłacalne, dobrze zastanów się nad wyborem oprogramowania e-commerce. Wiele osób instynktownie stawia na darmowe narzędzia typu open source, myśląc, że pozwolą im one uniknąć jakichkolwiek wydatków. Niestety takie programy wymagają bogatej wiedzy z zakresu programowania i wiążą się z ukrytymi kosztami, które wynikają z braku kompatybilności z dodatkowymi wtyczkami i integracjami.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się więc wykorzystanie płatnej platformy SaaS. Musisz co prawda ponosić koszty comiesięcznego abonamentu, ale po pierwsze nie są to duże kwoty, a po drugie obejmują one wszystkie funkcje, jakich potrzebujesz do stworzenia i obsługi sklepu. W efekcie będziesz wydawać znacznie mniej niż w przypadku pozornie darmowego oprogramowania open source, wymagającego nieustannej pomocy informatyka i pochłaniającego bezcenne godziny pracy.

Korzystając z innowacyjnej platformy abonamentowej, założysz internetowy sklep z meblami w kilku prostych krokach:

1. Skompletuj asortyment

To prawdopodobnie jedno z największych wyzwań podczas otwierania sklepu z meblami. Do wyboru masz 4 podstawowe sposoby pozyskania towaru:

  • Rękodzieło – wielu majsterkowiczów i domorosłych stolarzy potrafi tworzyć piękne meble własnymi rękoma. W ten sposób minimalizują oni koszty pozyskania asortymentu i automatycznie zdobywają przewagę nad konkurencją, ponieważ nikt nie ma w ofercie takich samych produktów.
  • Hurtownie – decydując się na platformę SaaS, zyskasz dostęp do gotowych integracji z hurtowniami, które zaopatrzą Twój internetowy sklep z meblami. Dzięki tej funkcji wszystkie dane produktowe zostaną automatycznie pobrane na stronę, co oszczędzi Ci mnóstwo czasu.
  • Producenci – to bardzo opłacalny sposób zaopatrywania się w towar, przeznaczony jednak dla największych firm na rynku. Producenci przyjmują zazwyczaj wyłącznie bardzo duże zamówienia, co oznacza konieczność dysponowania ogromną przestrzenią magazynową.
  • Dropshipping – to jedyny sposób, który pozwala Ci prowadzić sprzedaż mebli bez konieczności posiadania własnego magazynu. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, musisz jednak znaleźć hurtownię akceptującą przyjmowanie zwrotów od Twoich klientów. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych dostawców, oprogramowanie SaaS automatycznie pobierze wszystkie dane produktowe ze zintegrowanej hurtowni dropshippingowej i zadba o ich aktualizacje.

👉 Dowiedz się, skąd brać towar do sklepu internetowego. 

2. Stwórz sklep internetowy

Każdy internetowy sklep z meblami potrzebuje przyjaznego interfejsu, który zachęci użytkowników do przeprowadzania transakcji. Posługując się kompleksowym oprogramowaniem abonamentowym, zapewnisz sobie dostęp do łatwego w obsłudze kreatora stron www.

Pozwoli Ci on w bardzo prosty sposób edytować wybrany szablon sklepu i dopasować go do potrzeb Twoich przyszłych klientów. Na tym etapie zadbaj o czytelność witryny, a także o wysokiej jakości treści, które dostarczą kupującym niezbędnych informacji o produktach i wesprą pozycjonowanie strony w wyszukiwarce.

👉 Sprawdź, jakie to proste:

3. Podłącz funkcje e-commerce

W tym momencie Twoja strona internetowa nie jest jeszcze sklepem. Aby się nim stała, musisz zintegrować ją z takimi funkcjami jak bramka płatności oraz usługi kurierskie. Dostęp do tego typu udogodnień również znajdziesz na dobrej platformie abonamentowej.

Kilkoma kliknięciami zapewnisz swoim przyszłym klientom możliwość dokonywania opłat za pośrednictwem internetowych przelewów, kart płatniczych, transakcji mobilnych czy portfeli elektronicznych. Podobnie wygląda kwestia dostaw, które powinny obejmować między innymi firmy kurierskie, paczkomaty, usługi Poczty Polskiej czy wysyłkę do punktów.

Tak przygotowany sklep z meblami może zacząć sprzedawać! To jednak dopiero początek Twojej pracy. Aby biznes okazał się opłacalny, musisz zadbać także o dodatkowe kanały sprzedaży oraz skuteczne działania marketingowe. Obydwie kwestie tłumaczymy poniżej.

👉 Dowiedz się, jak założyć sklep internetowy krok po kroku.

Podsumowanie

Sprzedaż mebli przez Internet to bardzo ciekawy pomysł na biznes. Sam wybór asortymentu nie sprawi jednak, że automatycznie odniesiesz sukces w e-commerce. Aby prowadzenie sklepu było dla Ciebie opłacalne, musisz zredukować koszty działalności, zaplanować sprzedaż wielokanałową i zadbać o skuteczny marketing!

Solidną podstawą dla wszystkich tych działań okaże się kompleksowa platforma SaaS, taka jak na przykład popularny Sky-Shop.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.