Sprzedaż rękodzieła bez działalności gospodarczej – kompleksowy poradnik

0
16128
jak sprzedawać rękodzieło bez działalności

Masz duszę artysty i malowanie obrazów, tworzenie kartek okolicznościowych, ręcznie robionej biżuterii, spersonalizowanej odzieży, czy torebek i plecaków wyplatanych ze sznurka to Twoja pasja? Chciałbyś spróbować sprzedawać swoje produkty, ale boisz się wysokich podatków i składek na ubezpieczenie? A czy wiedziałeś, że sprzedaż rękodzieła bez działalności gospodarczej jest możliwa? Możesz to robić w ramach działalności nierejestrowanej, której prowadzenie z powodzeniem połączysz z pracą na etacie. To doskonały sposób na przetestowanie swojego pomysłu na biznes i niskokosztowe rozkręcenie go. W jaki sposób zacząć legalnie zarabiać na rękodziele? Koniecznie przeczytaj!

Sprzedaż bez działalności gospodarczej – czy to w ogóle możliwe?


Każdy początkujący przedsiębiorca obawia się, że dochody w jego firmie, szczególnie na początkowym etapie działalności, nie będą wysokie lub że przychody nie wystarczą na pokrycie zobowiązań podatkowych i ubezpieczeniowych, co będzie powodowało generowanie strat. Spoglądając na dane statystyczne jasno widać, że strach ten jest uzasadniony, ponieważ aż 33% małych firm upada w ciągu pierwszych dwóch lat działalności. Jeśli wydłużyć okres do pięciu lat, to współczynnik ten wzrasta do 50%. Co zatem zrobić, aby nie podzielić ich losu?

Odpowiedź jest prosta – prowadzić działalność nierejestrowaną. Dzięki niej przetestujesz swój pomysł na biznes, będziesz miał czas, żeby go rozkręcić i unikniesz przytłaczających obciążeń skarbowo-ubezpieczeniowych. Jeśli jesteś artystą, to sprzedaż rękodzieła bez działalności gospodarczej, przynajmniej w pierwszych miesiącach czy latach, będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę!

Czym jest działalność nierejestrowana?


Działalność nierejestrowana została uregulowana przez ustawę Prawo przedsiębiorców stanowiącą część Konstytucji biznesu. Zgodnie z jej zapisami mianem działalności nierejestrowanej nazwać można taką, która wykonywana jest przez osobę fizyczną, a dochód z niej nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego miesięcznego wynagrodzenia. Prawo do prowadzenia takiej działalności mają jedynie osoby, które w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały żadnej działalności gospodarczej.

Działalności nierejestrowanej nie można wykonywać w ramach spółki cywilnej. Nie będzie ona również odpowiednia dla działalności wymagających uzyskania koncesji, licencji lub pozwolenia.

Chciałbyś dowiedzieć się jeszcze więcej na temat działalności nierejestrowanej? Przeczytaj także: Działalność nierejestrowana a sklep internetowy – poradnik

Czy działalność nierejestrowana będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem?


Sprzedaż rękodzieła bez zakładania działalności gospodarczej będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem, jeśli:

  • chciałbyś spróbować swoich sił w sprzedaży handmade-u;
  • sprzedaż rękodzieła planujesz wykonywać jako pracę dodatkową;
  • chcesz przetestować swój pomysł na biznes;
  • nie planujesz osiągać przychodów ze sprzedaży wyższych niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznego;
  • w okresie ostatnich 5 lat nie prowadziłeś żadnej innej działalności gospodarczej.

Nie obawiaj się sytuacji, w której przestaniesz spełniać któryś z poniższych warunków. Wówczas po prostu dokonasz rejestracji działalności gospodarczej w CEiDG i będziesz kontynuował swoją pracę.

Jakie DIY możesz sprzedawać w ramach działalności bez rejestracji?


Podstawową zasadą przy prowadzeniu działalności nieewidencjonowanej jest sprzedaż wyłącznie takich produktów, które nie wymagają posiadania pozwolenia, licencji lub koncesji. Nie ma zatem możliwości, żebyś w tym trybie sprzedawał na przykład alkohol lub broń. Dodatkowo problematyczna może być sprzedaż produktów o wysokiej wartości. Mowa tutaj na przykład o: meblach, dużych rzeźbach, czy wartościowej biżuterii.

Sprzedaż rękodzieła bez działalności będzie natomiast doskonałą propozycją dla osób, które własnoręcznie tworzą drobniejsze produkty, na których można osiągnąć wysoką marżę, na przykład:

  • kartki okolicznościowe i zaproszenia;
  • ceramikę;
  • świece sojowe i zapachowe;
  • biżuteria z koralików, srebra lub stali chirurgicznej;
  • maskotki;
  • zabawki drewniane;
  • rzeczy wyplatane ze sznurka;
  • ubrania szyte na miarę lub personalizowane.

Szukasz pomysłów na to, co mógłbyś własnoręcznie zrobić i sprzedawać? Koniecznie przeczytaj: Co można sprzedawać bez działalności gospodarczej?

Co zyskujesz prowadząc działalność nierejestrowaną?


Działalność nierejestrowana to idealne rozwiązanie dla drobnych twórców i artystów. Dlaczego sprzedaż rękodzieła bez działalności się opłaca?

  • Brak konieczności rejestracji działalności w CEiDG – działalności nierejestrowanej nie musisz zgłaszać do CEiDG, co oszczędzi Twój czas.
  • Brak ZUS-u – działalność nierejestrowana nie podlega obowiązkowi rejestracyjnemu do rejestru przedsiębiorców, nie podlega zatem obowiązkowi odprowadzania żadnych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Drobni rękodzielnicy nie muszą dokonywać rejestracji do ZUS-u i składać żadnych deklaracji ubezpieczeniowych.
  • Brak zaliczek na podatek dochodowy – sprzedaż rękodzieła bez działalności nie jest zwolniona z obowiązku podatkowego, ale podatek dochodowy wykazywany jest dopiero w deklaracji PIT. Nie ma konieczności odprowadzania zaliczek miesięcznych czy kwartalnych.
  • Możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT-u – zwolnienie z VAT-u jest wygodne, ponieważ likwiduje obowiązek prowadzenia rejestrów VAT (sprzedaży i zakupów) oraz składania miesięcznych deklaracji VAT.
  • Brak konieczności prowadzenia skomplikowanej księgowości – działalność nierejestrowana wymaga wyłącznie prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży.
  • Możliwość czerpania korzyści materialnych z realizowania własnych pasji – działalność bez rejestracji umożliwia legalne prowadzenie drobnych biznesów. Korzystają z niej głównie rękodzielnicy.
  • Możliwość generowania dodatkowych dochodów – chociaż przy działalności nierejestrowanej obowiązują pewne limity przychodów, to i tak są one ustanowione tak wysoko, że z powodzeniem umożliwiają podreperowanie domowego budżetu.
  • Możliwość połączenia pracy na etacie lub wychowywania dziecka z prowadzeniem własnej działalności – działalność nierejestrowana to doskonałe rozwiązanie dla młodych mam lub osób, które chcą złapać nieco oddechu od pracy w korporacjach.

Limity przychodów, czyli ile możesz zarobić na sprzedaży rękodzieła, żeby nie musieć zakładać działalności gospodarczej?


Przypomnijmy, że ustawodawca wprowadził limity kwotowe, co do wysokości przychodu osiąganego z tytułu prowadzonej działalności nierejestrowanej. Wynoszą one 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W pierwszym półroczu 2024 roku wynagrodzenie minimalne zostało ustalone na poziomie 4 242 złotych brutto miesięcznie. W drugim półroczu będzie to 4 300 złotych brutto miesięcznie. Oznacza to, że Twój przychód ze sprzedaży rękodzieła bez działalności od stycznia do czerwca bieżącego roku nie będzie mógł przekroczyć 3 181, 50 złotych. Od lipca do grudnia kwota ta nie będzie mogła być wyższa niż 3 225 złotych.

Jeśli próg przychodów w danym miesiącu zostanie przekroczony, to działalność nierejestrowana automatycznie stanie się działalnością gospodarczą. Nastąpi to w dniu, w którym przekroczony został limit. Od tego czasu będzie biegł termin 7 dni na złożenie w CEiDG wniosku rejestracyjnego. Nie obawiaj się jednak poszerzenia skali działalności, ponieważ rejestracji dokonasz w prosty sposób przez Internet.

Chciałbyś dowiedzieć się, w jaki sposób szybki i łatwo zarejestrować firmę? Koniecznie przeczytaj ten artykuł: Jak otworzyć własną działalność gospodarczą?

Czy stacjonarna sprzedaż rękodzieła się opłaca?


Zapewne większość rękodzielników marzy o posiadaniu własnego sklepu-galerii, gdzie będzie mógł osobiście przyjmować klientów i eksponować swoje prace na żywo. Niestety wynajem i utrzymanie lokalu wiąże się zazwyczaj z wysokimi kosztami, co automatycznie przekreśla możliwość prowadzenia działalności nieewidencjonowanej.

Zdecydowanie tańszą, a czasami zupełnie bezkosztową alternatywą jest uczestniczenie w targach handmade-owych, wystawach, czy innych lokalnych inicjatywach, gdzie wystawiane są stoiska sprzedażowe. To zwiększy Twoją rozpoznawalność i pozwoli na kontakt z klientem – osobiście poznasz preferencje zakupowe, gusta i możliwości finansowe potencjalnych odbiorców Twoich prac.

Sprzedaż rękodzieła bez działalności gospodarczej w Internecie


Chociaż stacjonarna sprzedaż rękodzieła pozwala na osobisty kontakt z “żywym” klientem, to zdecydowanie nie powinieneś zapominać o online-owych kanałach sprzedaży. Gwarantujemy, że to właśnie one zagwarantują Ci najwyższe przychody – pozwolą znacznie poszerzyć rynki zbytu i zwiększyć zasięg działania.

Naszym zdaniem najbardziej efektywne będzie połączenie różnych kanałów sprzedażowych poprzez zastosowanie strategii omnichannel. W Sky-Shop chętnie Ci w tym pomożemy!

 Koniecznie obejrzyj poniższy film i sprawdź, jak sprzedawać rękodzieło w Internecie!

Sprzedaż rękodzieła we własnym sklepie internetowym

Najprostszym, tanim i efektywnym rozwiązaniem dla początkujących biznesów będzie wybór oprogramowania do prowadzenia sklepu internetowego działającego w systemie abonamentowym. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie na przykład z usług Sky-Shop.

Taki sklep internetowy z łatwością otworzysz i spersonalizujesz samodzielnie. Przy pracy nad wyglądem sklepu pomoże Ci intuicyjny w obsłudze kreator. A kiedy już dodasz do sklepu swoje produkty, to klienci będą mieli do wyboru szereg najpopularniejszych metod płatności, co z pewnością zachęci ich do finalizacji zakupów.

Sky-Shop dodatkowo przydzieli Ci dostęp do narzędzi e-commerce i marketingowych, integracji z kurierem oraz systemu mini-księgowości.

Sprzedaż DIY za pośrednictwem platform sprzedażowych

Jeśli chciałbyś poszerzyć zasięg swojej działalności i sprzedawać więcej, to z pewnością powinieneś pomyśleć o sprzedaży na portalach i serwisach aukcyjnych, takich jak: Allegro, czy OLX. Codziennie odwiedzają je tysiące użytkowników.

Niestety sprzedając w takich miejscach, musisz się liczyć z dodatkowymi obciążeniami finansowymi w postaci prowizji od sprzedaży i dodatkowymi opłatami, na przykład za wyróżnienia swoich ogłoszeń.

Sprzedaż rękodzieła w mediach społecznościowych

Obecnie najlepszym sposobem na promowanie rękodzieła są serwisy społecznościowe. Rękodzielnicy z pewnością powinni znać:

  • Facebook-a;
  • Instagrama-a;
  • Pinterest-a;
  • TikTok-a.

Za pośrednictwem social mediów masz możliwość dotarcia do sporej grupy odbiorców i budowania rozpoznawalności własnej marki. Dodatkowo możesz tam sprzedawać poprzez: prowadzenie relacji na żywo, wrzucanie postów na grupach sprzedażowych lub korzystanie z opcji marketplace.

Sprzedaż rękodzieła w ramach działalności nierejestrowanej – najważniejsze informacje


Jeśli chcesz sprzedawać rękodzieło, to powinieneś wiedzieć, że twórcy handmade-u nie muszą rejestrować działalności gospodarczej. Ustawodawca pozwala sprzedawać bez działalności, jeśli miesięczny przychód nie będzie wyższy niż 75% aktualnie obowiązującego wynagrodzenia minimalnego. Oznacza to, że rękodzielnicy mogą legalnie sprzedawać swoje wyroby bez rejestracji w CEiDG. Taka działalność w świetle prawa nie będzie uznawana za działalność gospodarczą, co oznacza, że nie występuje tutaj obowiązek opłacania składek ZUS. Dzięki zastosowaniu takiej formy prowadzenia działalności dorobisz do pensji. Działalność nierejestrowana to też dobra opcja dla młodych mam.

Sprawdź artykuł: Promocje sklep internetowy


Rating: 4.9/5. From 8 votes.
Please wait...