Sklep internetowy bez magazynu – jak go prowadzić?

0
1388

Sprzedaż internetowa może okazać się bardzo dochodowym pomysłem na biznes. Potencjalnie wysokie zyski nie są bynajmniej jedyną zaletą e-commerce’u. Początkujący przedsiębiorcy chętnie decydują się na ten rodzaj działalności również dlatego, że względnie łatwo wejść na rynek.

Wszystko dzięki innowacyjnym platformom sklepowym oraz modelom logistycznym pozwalającym na prowadzenie sprzedaży w Internecie bez własnego magazynu. Jak dokładnie działają takie rozwiązania? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Dropshipping i fulfillment – jak działa sklep internetowy bez towaru?


Niemal każdy sprzedawca internetowy może się dziś zdecydować na świadczenie swoich usług bez konieczności zakupu i magazynowania towaru. Wystarczy, że podejmie współpracę ze specjalną hurtownią lub zewnętrzną firmą, które wyręczą go w całym procesie logistycznym. Do dyspozycji ma dwa popularne rozwiązania – dropshipping oraz fulfillment. Dowiedz się, na czym polegają i jakie są między nimi różnice!

Dropshipping to model logistyczny opierający się na współpracy sklepu internetowego z hurtowniami. Sprzedawca oferuje ich towary swoim klientom, a dostawcy zajmują się pakowaniem i wysyłką zamówień. Nie musi płacić za asortyment z góry, ponieważ do momentu znalezienia nabywców na dane produkty nie jest ich właścicielem. Proces realizacji zamówienia w dropshippingu wygląda następująco:

 1. Klient wybiera produkty z oferty sprzedawcy i dokonuje płatności za zamówienie.
 2. Zamówienie przekazywane jest do hurtowni będącej w posiadaniu wszystkich towarów.
 3. Hurtownia pakuje i wysyła zamówienie w imieniu sprzedawcy.
 4. Sprzedawca płaci hurtowni za wysłane do klienta produkty, zachowując swoją marżę.
 5. Sprzedawca na własną rękę dostarcza klientowi dowód zakupu.

jak-dziala-dropshipping

Cała procedura przebiega więc w dość prosty sposób, a odbiorca końcowy nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że za realizację zamówienia odpowiadał ktoś inny.

Jeszcze dalej idącym usprawnieniem sprzedaży jest fulfillment. O ile w przypadku dropshippingu właściciel sklepu ograniczony jest do asortymentów wybranych hurtowni, o tyle fulfillment umożliwia mu oferowanie własnych towarów. Wszystko dzięki temu, że zakupione bądź ręcznie wykonane produkty przesyła do zewnętrznego operatora, który od tej pory będzie zajmował się ich magazynowaniem, pakowaniem oraz wysyłką.

Zalety i wady sklepu internetowego bez magazynu


Oba rozwiązania – zarówno dropshipping, jak i fulfillment – niosą ze sobą liczne korzyści dla sprzedawców. Po pierwsze pozwalają im obniżyć koszty prowadzenia działalności. Właściciele e-commerce’ów nie muszą bowiem płacić za najem przestrzeni magazynowej ani za obsługujących ją pracowników.

Po drugie, decydując się na jeden z tych modeli, sprzedawca oszczędza mnóstwo czasu, który normalnie traciłby na obowiązki niemające bezpośredniego wpływu na rozwój marki. Jeśli logistyką zajmie się w jego imieniu ktoś inny, on będzie mógł skupić się na planowaniu strategii biznesowej i prowadzeniu działań marketingowych.

Dropshipping i fulfillment mają jednak również swoje wady. Przede wszystkim sprzedawca zrzeka się kontroli nad przebiegiem realizacji zamówień w swoim sklepie. Przenosząc odpowiedzialność za logistykę na inne firmy, traci możliwość nadzoru pakowania przesyłek i ich dostarczania. W przypadku współpracy z niekompetentnym kontrahentem może się to przełożyć na kryzys w organizacji.

Poza tym oba modele przeznaczone są dla dość wąskich grup przedsiębiorców – na dropshippingu najbardziej skorzystają początkujący sprzedawcy, a na fulfillmencie jedynie firmy realizujące od 100 do 1000 zamówień miesięcznie.

Jak zacząć sprzedawać przez Internet bez magazynu?


Nie ulega żadnym wątpliwościom, że zdecydowanie łatwiej prowadzić sklep internetowy bez magazynu niż tradycyjny e-commerce. Sprzedawcy, którzy dopiero wchodzą na rynek, powinni więc zainteresować się dropshippingiem, który pozwoli im rozpocząć działalność w mgnieniu oka.

Najlepszym rozwiązaniem na początku tej drogi okaże się wybór funkcjonalnej platformy sklepowej, oferującej gotowe integracje z hurtowniami. Zapoznaj się z zaletami platformy Sky-Shop.

Takie udogodnienie zautomatyzuje niemal każdy z etapów, które czekają przedsiębiorcę otwierającego sklep internetowy bez magazynu:

1. Załóż działalność gospodarczą

Sprzedaż przez Internet bez magazynu nie wymaga od Ciebie zakładania firmy. Możesz bowiem korzystać ze statusu działalności nierejestrowanej. Nie musisz wówczas opłacać składek ZUS ani dopełniać żadnych formalności. Podlegasz jednak limitowi przychodów w wysokości 1505 zł brutto miesięcznie (tyle wynosi połowa minimalnego wynagrodzenia w 2022 r.), a ponadto ograniczasz sobie możliwości w zakresie podejmowania współpracy z hurtowniami dropshippingowymi.

👉 Dowiedz się więcej: Działalność nierejestrowana a sklep internetowy

I właśnie te ostatnie argumenty powinny przekonać Cię do zarejestrowania działalności gospodarczej, zwłaszcza jeśli planujesz utrzymywać się ze swojego e-commerce’u. Sam proces zakładania firmy nie jest zresztą skomplikowany – wszystkie formularze możesz wypełnić i złożyć online. Pamiętaj, aby wcześniej dobrze zastanowić się nad takimi kwestiami jak forma opodatkowania czy sposób prowadzenia księgowości, ponieważ będą one miały duży wpływ na ponoszone przez Ciebie koszty i generowane zyski.

2. Wybierz oprogramowanie sklepowe

Jak już wspominaliśmy, kluczową rolę w procesie zakładania sklepu bez magazynu, ale też jego prowadzenia odegra inteligentne oprogramowanie e-commerce. O ile rejestracją swojej firmy musisz zająć się samodzielnie, o tyle na wszystkich dalszych etapach w dużej mierze wyręczać Cię będzie Twoja platforma sklepowa. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór właściwego narzędzia.

Podejmując decyzję, kieruj się przede wszystkim bogactwem oferty. Do niezbędnych funkcji oprogramowania należą bez wątpienia:

 • intuicyjny kreator stron e-commerce,
 • gotowe integracje z hurtowniami (także dropshippingowymi),
 • wbudowane integracje z bramkami płatności i brokerami kurierskimi,
 • integracje z dodatkowymi kanałami sprzedaży,
 • wbudowane narzędzia marketingowe,
 • automatyczne aktualizacje oprogramowania.

Zwróć także uwagę na dostępność pomocy technicznej czy możliwość darmowego testowania narzędzia. Platforma Sky-Shop oferuje na przykład bezpłatny, 14-dniowy okres próbny.

3. Wybierz hurtownie do współpracy

Korzystając z oprogramowania oferującego gotowe integracje z hurtowniami dropshippingowymi, szybko i wygodnie przeprowadzisz proces ich selekcji. Z listy dostawców wybierz po prostu tych, których oferty interesują Cię najbardziej. Kieruj się cenami produktów, a także warunkami umowy. Wiele firm może być negatywnie nastawionych do współpracy z osobami fizycznymi, toteż warto na tym etapie mieć już założoną działalność gospodarczą. Nie bagatelizuj także kwestii jakości danych produktowych (opisów oraz zdjęć), ponieważ prawdopodobnie będziesz korzystać z nich w swoim sklepie. Wiarygodnym wyznacznikiem dobrej hurtowni może się też okazać poziom komunikacji – pamiętaj, że będzie on wpływał na komfort współpracy oraz satysfakcję klientów.

4. Wprowadź dane produktowe do sklepu

Oferując swoim klientom towary spoza asortymentów zintegrowanych z Twoim sklepem hurtowni, wszystkie dane produktowe musisz wprowadzać na stronę ręcznie. Na szczęście dropshipping umożliwia automatyczne pobranie opisów oraz zdjęć wszystkich artykułów bezpośrednio od dostawcy i wgranie ich do sklepu.

Cały proces przebiega właściwie bez Twojego udziału. Co więcej, wszystkie informacje będą automatycznie aktualizowane. Dzięki temu w razie jakichkolwiek zmian, ceny produktów czy ich stany magazynowe na Twojej stronie same zsynchronizują się z bazą danych hurtowni.

5. Skonfiguruj wygląd swojej strony e-commerce

Aby zacząć prowadzić sklep internetowy bez magazynu, musisz udostępnić swoim potencjalnym klientom intuicyjną stronę www. Jej stworzenie w oprogramowaniu typu SaaS wymaga od Ciebie jedynie ułożenia poszczególnych modułów w postaci kafelków według własnego uznania. O atrakcyjny wygląd sklepu pomogą Ci zadbać setki dostępnych motywów, a w niektórych przypadkach także usługa przygotowania grafiki na zamówienie.

W celu sfinalizowania prac nad stroną e-commerce należy ją jeszcze zintegrować z bramką płatności. W ten sposób umożliwisz kupującym wygodne składanie i opłacanie zamówień. To również dobry moment, aby zastanowić się nad podłączeniem do sklepu dodatkowych kanałów sprzedaży, takich jak na przykład Allegro. Największy polski marketplace doskonale spisuje się bowiem w przypadku dropshippingu.

Podsumowanie

Prowadzenie sprzedaży internetowej bez magazynu to prosty sposób na rozpoczęcie działalności e-commerce. W zależności od planowanego rodzaju biznesu możesz postawić na dropshipping lub fulfillment.

👉 Sprawdź, od czego zacząć dropshipping.

W przypadku początkujących przedsiębiorców szczególnie dobrze sprawdzi się ten pierwszy model. Aby wykorzystać pełnię jego potencjału, sięgnij po sprawdzone oprogramowanie abonamentowe oferujące gotowe integracje z hurtowniami – jak Sky-Shop!

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here