Od czego zacząć dropshipping?

0
2080
od czego zacząć dropshipping

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem działalności e-commerce? Ciekawym rozwiązaniem może się dla Ciebie okazać dropshipping, czyli model logistyczny pozwalający na prowadzenie sprzedaży internetowej bez konieczności posiadania zaplecza magazynowo-wysyłkowego. Dowiedz się, jak założyć biznes tego typu!

Spis treści:

  1. Dropshipping krok po kroku
   1. Załóż firmę lub wybierz działalność nieewidencjonowaną
   2. Wybierz oprogramowanie
   3. Wybierz asortyment
   4. Nawiąż współpracę z hurtowniami
   5. Załóż sklep internetowy
   6. Realizuj sprzedaż wielokanałową

Dropshipping krok po kroku


Dzięki dropshippingowi przenosisz odpowiedzialność za magazynowanie i wysyłkę towarów na hurtownie, które zaopatrują Cię w asortyment. Dzięki temu oszczędzasz sporo czasu i pieniędzy. Nakłady te możesz przeznaczyć na pozyskiwanie kolejnych klientów i planowanie ekspansji swojej marki. Nie musisz także obawiać się inwestycji środków w niewłaściwe produkty, ponieważ płacisz za nie dopiero w momencie ich sprzedaży końcowemu klientowi.

Dropshipping wydaje się więc znakomitym pomysłem dla początkujących sprzedawców internetowych, którzy chcą dopiero spróbować swoich sił w e-commerce. Taki model pozwala im wejść na rynek bez dużego kapitału i z ograniczonymi zasobami czasowymi. Umożliwia również testowanie różnych pomysłów na biznes przed podjęciem decyzji o poważniejszych inwestycjach.

Sprzedaż w dropshippingu to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w branży e-commerce. Z tego względu odznacza się bardzo prostymi zasadami działania. Cały proces bieżącej obsługi zamówień sprowadza się do następujących kroków:

 1. Klient zamawia produkt w Twoim sklepie internetowym.
 2. Ty przekazujesz zamówienie do hurtowni i opłacasz je, zachowując swoją marżę.
 3. Hurtownia pakuje i wysyła produkt do Twojego klienta.
 4. Dostarczasz klientowi dowód zakupu – paragon lub fakturę.
 5. W razie konieczności przyjmujesz reklamację lub zwrot od klienta.

jak-dziala-dropshipping

Równie prosty jak bieżąca obsługa sklepu jest proces jego zakładania. W kolejnych punktach dowiesz się, jak zacząć dropshipping krok po kroku.

1. Załóż firmę lub wybierz działalność nieewidencjonowaną


Rejestracja działalności gospodarczej nie jest koniecznością w przypadku prowadzenia sprzedaży w dropshippingu. Znacząco ułatwi Ci jednak funkcjonowanie na rynku. Zyskasz dzięki niej możliwość notowania niczym nieograniczonych przychodów oraz nawiązywania współpracy z dowolnymi hurtowniami dropshippingowymi.

Działalność nieewidencjonowana wiąże się bowiem z limitami przychodów wynoszącymi 50% minimalnego wynagrodzenia krajowego (na 2022 r. jest to zaledwie 1505 zł brutto miesięcznie). Co więcej, dostawcy rzadko kiedy chcą podpisywać umowy z osobami fizycznymi, zdecydowanie faworyzując zarejestrowane firmy.

👉 Dropshipping bez firmy? Sprawdź, jak zacząć!

Na szczęście założenie działalności gospodarczej nie jest niczym trudnym. Tak naprawdę wystarczy wypełnić jeden wniosek, w którym określisz między innymi:

 • nazwę swojej firmy,
 • zakres działalności,
 • sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym,
 • sposób prowadzenia księgowości.

Rejestracja w Centralnej Informacji i Ewidencji o Działalności Gospodarczej zobowiąże Cię do odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to jednak niewielka cena za uwolnienie pełnego potencjału Twojego sklepu, zwłaszcza że przez pierwsze 2,5 roku możesz liczyć na atrakcyjne ulgi w ZUS-ie.

2. Wybierz oprogramowanie


Aby prowadzić sprzedaż w dropshippingu, potrzebujesz przestrzeni do pozyskiwania klientów. W tym celu możesz wykorzystać albo ogólnodostępne platformy zakupowe (takie jak np. Allegro), albo własną stronę internetową. Cokolwiek wybierzesz, przyda Ci się inteligentne oprogramowanie do zarządzania asortymentem i zamówieniami.

Zobacz, jakie narzędzia czekają na Ciebie w sieci, i zdecyduj się na to, które najbardziej Ci odpowiada. Jeśli masz spore doświadczenie w projektowaniu stron internetowych, możesz zdać się na oprogramowanie open source.

Większość osób zainteresowanych dropshippingiem to jednak początkujący przedsiębiorcy, w których przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się platforma abonamentowa (taka jak Sky-Shop). Jej użytkownicy za niewielką opłatą otrzymują dostęp do całego szeregu funkcji niezbędnych podczas zakładania i prowadzenia sklepu internetowego i co najważniejsze – dostęp do integracji z hurtowniami. 

Funkcja ta umożliwia między innymi automatyczne pobieranie produktów, a także aktualizowanie stanów magazynowych oferowanych przez Ciebie produktów.

👉 Poznaj zalety oprogramowania Sky-Shop. 

3. Wybierz asortyment


Aby odnieść sukces w dropshippingu, musisz oferować klientom produkty, które cieszą się popularnością i dostępne są w atrakcyjnych cenach. Ze względu na ograniczoną liczbę hurtowni tego typu, trudno będzie Ci znaleźć niszę na rynku. Niemniej, powinno Cię to tylko bardziej zmotywować do przygotowania porządnej strategii biznesowej, w której uwzględnisz przede wszystkim potrzeby i oczekiwania wybranej przez Ciebie grupy docelowej.

Wybór asortymentu w dropshippingu wiąże się z dodatkowymi ograniczeniami, wynikającymi z faktu, że to sprzedawca – a nie hurtownia – przyjmuje ewentualne zwroty od klientów. Sprawia to, że pomimo braku przestrzeni magazynowej potrzebujesz przynajmniej odrobiny miejsca na przechowywanie odsyłanych produktów. Z tego względu dobrze jest się zdecydować na sprzedaż towarów o niewielkich gabarytach i unikać artykułów, które bywają zwracane częściej niż inne (np. odzieży, obuwia itp.).

👉 Sprawdź, skąd brać towar do sklepu internetowego. 

4. Nawiąż współpracę z hurtowniami


Odpowiednie wyselekcjonowanie hurtowni, z którymi chcesz współpracować, to jeden z najważniejszych czynników zakładania sklepu w dropshippingu. Zaopatrzenie dostawców oraz jakość komunikowania się z nimi będą miały bezpośredni wpływ na płynność realizacji Twoich zamówień, a więc także na satysfakcję końcowych klientów. Warto dobrze przyjrzeć się wszystkim hurtowniom i wybrać spośród nich te, które cieszą się najlepszą renomą.

Zastanawiasz się, gdzie szukać hurtowni dropshippingowych do współpracy? Najlepiej skorzystać z gotowych integracji dostępnych na platformie jak Sky-Shop. Takie oprogramowanie da Ci dostęp do katalogu kilkuset dostawców. Szybko i łatwo wybierzesz spośród nich tych, z którymi podpiszesz umowy.

👉 Ze Sky-Shop zintegrowanych jest obecnie ponad 220 hurtowni dropshipping! 

5. Załóż sklep internetowy


Tworzenie własnej strony internetowej może być pracochłonne, jeśli ograniczasz się do oprogramowania open source. Jeżeli korzystasz jednak z platformy abonamentowej, cały proces sprowadza się do wyboru preferowanego motywu i edycji jego układu. Wszystko odbywa się na zasadzie przeciągania kafelków w konkretne miejsca strony, dzięki czemu zaledwie kilkoma kliknięciami wykreujesz witrynę idealnie dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

Intuicyjny kreator to nie jedyna zaleta oprogramowania SaaS. Dochodzą do tego funkcjonalne integracje, gwarantujące Ci dostęp do bramek płatności, usług kurierskich czy narzędzi marketingowych. Na tym etapie musisz zmierzyć się z jeszcze jednym wyzwaniem – polegającym na wprowadzeniu do sklepu danych produktowych. Dzięki integracji strony z hurtownią cały ten proces odbędzie się automatycznie, lecz jeśli zrezygnujesz z platformy abonamentowej, trzeba będzie przeprowadzić go ręcznie.

Przekonaj się, jak łatwo możesz uruchomić własny sklep internetowy!

6. Realizuj sprzedaż wielokanałową


Własny sklep internetowy to niewątpliwie podstawowy kanał sprzedaży w sieci. Warto jednak zauważyć, że zwłaszcza na początku działalności może okazać się niewystarczający. Zanim zdobędziesz renomę i zbudujesz wokół swojej marki grono lojalnych klientów, będziesz potrzebować dodatkowych platform – takich jak Allegro, Empik Marketplace czy Amazon.

Nie musisz obawiać się żadnych trudności związanych z obsługą tylu kanałów jednocześnie. Dzięki Sky-Shop zyskasz możliwość obsługiwania wszystkich zamówień za pomocą jednego narzędzia.

Podsumowanie

Dropshipping to rozwiązanie dostępne dla każdego. Nic więc dziwnego, że rozpoczęcie przygody z tą formą sprzedaży internetowej jest dziecinnie proste. Z większością wyzwań poradzisz sobie bowiem dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu SaaS – Sky-Shop.

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here