Co można sprzedawać bez działalności gospodarczej?

0
16529
nierejestrowana działalność gospodarcza

Sprzedaż internetowa w ramach działalności nierejestrowanej to ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą spróbować swoich sił w e-commerce bez podejmowania zbędnego ryzyka. Dzięki Konstytucji Biznesu prowadzenie działalności na małą skalę nie wymaga już bowiem rejestracji.

Oznacza to, że każdy może przetestować pomysł na biznes bez opłacania składek ZUS i ponoszenia innych stałych kosztów. Jeśli chcesz zamienić swoją pasję w sposób na życie, dowiedz się więcej o tym, co można sprzedawać w ramach działalności nierejestrowanej!

Jak działa sprzedaż nieewidencjonowana?


Jeśli chcesz zajmować się sprzedażą nieewidencjonowaną, nie musisz rejestrować działalności w CEIDG. Nie zwalnia Cię to jednak z obowiązku przestrzegania praw konsumenta – w tym umożliwiania zwrotu towaru.

Przede wszystkim ogranicza Cię zaś limit przychodu – bez zakładania firmy możesz zarobić 1505 zł brutto miesięcznie, co odpowiada 50 procentom płacy minimalnej w 2022 roku. Pamiętaj, że od kwoty tej nadal musisz odliczyć koszty uzyskania przychodu oraz podatek dochodowy.

Co można sprzedawać bez działalności gospodarczej?


Odpowiedź na pytanie postawione w tytule tego artykułu jest prostsza, niż Ci się wydaje: w ramach działalności nierejestrowanej można sprzedawać niemal wszystko. E-commerce tego typu obejmuje zarówno wyroby własne, jak i produkty zakupione od zewnętrznych dostawców.

Mało tego. Dzięki temu, że taki sklep internetowy nie jest zarejestrowany w CEIDG, nie ma przypisanych żadnych numerów PKD. Oznacza to, że w przypadku zmiany lub poszerzenia asortymentu nie trzeba przejmować się żadnymi formalnościami. Warto przy tym pamiętać o możliwościach, jakie daje prowadzenie sklepu w dropshippingu.

Zdecydowanie łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie, czego nie można sprzedawać bez rejestrowania działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca, testujący swój pomysł na biznes, musi unikać wszelkich towarów, które objęte są jakimikolwiek koncesjami. Wybierając asortyment pod sprzedaż nieewidencjonowaną, należy więc zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • obowiązek rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej (np. biżuteria z metali szlachetnych),
  • konieczność odprowadzania VAT-u (np. urządzenia elektroniczne),
  • dodatkowe koncesje (np. alkohol).

Wyłączając ze swoich towarów powyższe typy produktów, skutecznie zminimalizujesz koszty stałe i zdecydowanie ograniczysz biurokrację. Dzięki temu z łatwością samodzielnie poradzisz sobie z rozliczeniami i unikniesz konieczności opłacania księgowej.

Sprzedaż na Allegro bez firmy


Jak możesz się domyślić, idealnym miejscem do prowadzenia działalności nieewidencjonowanej jest Allegro – największa platforma zakupowa w Polsce. Musisz jednak liczyć się z tym, że dąży ona do ograniczenia prywatnych ofert do serwisu Allegro Lokalnie. Zdecydowanie większe możliwości mają zarejestrowane firmy. Warto więc zastanowić się nad alternatywami.

Jedną z nich jest oczywiście założenie własnego sklepu internetowego. Nie musisz przejmować się wówczas żadnymi ograniczeniami ani prowizją od sprzedanych artykułów. Co więcej, połączysz w ten sposób wszystkie kanały sprzedaży w jednym miejscu, a to zdecydowanie ułatwi Ci pracę i zapewni kontrolę nad zamówieniami.

Nie można zapominać także o wspomnianym już dropshippingu. To model, który nie wymaga od Ciebie ani fizycznej siedziby sklepu, ani rejestracji firmy. Wszystko jesteś w stanie zrobić za pośrednictwem dobrej platformy SaaS, jak np. Sky-Shop, do zarządzania sprzedażą w sieci.

👉 Platformę Sky-Shop możesz testować bezpłatnie przez 14 dni. Załóż bezpłatne konto już dziś!

Oprogramowanie takie umożliwi Ci współpracę z hurtowniami i nadzorowanie zamówień. Wszystko to bez konieczności inwestowania w towar, wynajmowania powierzchni magazynowej czy opłacania kurierów.

Przykłady produktów, które można sprzedawać bez działalności gospodarczej


Znasz już najważniejsze zasady dotyczące sprzedaży nieewidencjonowanej i wiesz, w jakich miejscach w Internecie najlepiej prowadzić taką działalność. Pora zastanowić się nad konkretnymi przykładami produktów, które można oferować bez konieczności rejestrowania firmy:

  • Pliki cyfrowe – dzięki temu, że towar ma w tym przypadku charakter niematerialny, możesz ograniczyć koszty uzyskania przychodu niemal do zera. Zajmij się sprzedażą e-booków, szkoleń i kursów, zdjęć oraz grafik czy utworów muzycznych.
  • Odzież – sklep z ubraniami może być zwolniony z podatku VAT i obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Oferuj własnoręcznie szytą odzież, artykuły używane czy koszulki z nadrukami własnego projektu.
  • Rękodzieło – to świetny pomysł dla wszystkich uzdolnionych manualnie przedsiębiorców. Jeśli tylko masz do tego talent, możesz sprzedawać obrazy, zabawki i dekoracje, akcesoria i dodatki do domu czy personalizowane albumy. Własnoręczne wytwarzanie towaru gwarantuje Ci zminimalizowanie kosztów uzyskania przychodu!
  • Meble – to kolejny sposób na uczynienie swojej pasji biznesem. Jeśli dysponujesz niewielką liczbą produktów, które wytwarzasz raz na jakiś czas, możesz sprzedawać je bez rejestracji firmy, nie przekraczając obowiązującego limitu przychodu.

Wykorzystaj zalety sprzedaży nieewidencjonowanej!


Prowadzenie sprzedaży bez rejestracji działalności gospodarczej to znakomite rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców. Zanim zdecydujesz się podjąć ryzyko inwestycyjne, przetestuj swój pomysł na biznes bez konsekwencji.

A może szukasz oprogramowania, które ułatwi Ci prowadzenie sprzedaży w ramach działalności nierejestrowanej? Zachęcamy do przetestowania platformy Sky-Shop, która oferuje wiele udogodnień osobom bez działalności.

Na szczególną uwagę zasługuje bramka płatności Sky-Pay, z której mogą korzystać także sprzedawcy nieprowadzący firmy. Sprawdź szczegóły na www.sky-shop.pl!

Masz pytania? Zapisz się na darmowe konsultacje e-commerce!


Rating: 4.1/5. From 7 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.