Darmowe platformy sklepowe

0
1945

Osoby, które obecnie chcą otworzyć własny sklep internetowy zdecydowanie nie mogą narzekać ? istnieje szeroki wybór platform e-commerce, które nie tylko są darmowe, ale w większości w łatwy i przyjemny, a co najważniejsze szybki sposób pozwalają założyć własny sklep.

Oczywiście każda z platform posiada swoje wady i zalety ? jest ich jednak na tyle dużo, że z pewnością znajdzie się coś specjalnie dla Ciebie. Musisz jednak pamiętać, iż Twój pierwszy wybór nie musi być wiążący ? postaraj się przetestować kilka platform i poznać różnice między nimi. Być może któraś okaże się lepsza, wygodniejsza i bardziej przystępna? Poniżej znajdziesz kilka naszych propozycji, wraz z ich wadami i zaletami. Być może pomogą Ci one podjąć odpowiednią decyzję.

1. osCommerce

oscommerce_logoosCommerce jest udostępniany w ramach licencji GNU ? jest platformą bardzo łatwą w instalacji i obsłudze, a przy tym niezwykle popularną. Zasila ona setki tysięcy sklepów na świecie, również w Polsce cieszy się sporą popularnością. Wielką zaletą jest ilość dostępnych wtyczek, które z Twojego sklepu są w stanie uczynić wielofunkcyjną stronę z wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami. To prawda, że część z nich jest płatna ? najważniejsze jednak, że jest dostępna, co nie w każdym przypadku jest tak oczywiste.
Wadą tego systemu może być brak wbudowanej funkcjonalności ochrony przed dostępem do panelu administracyjnego. Jest sporo rozwiązań umożliwiających ją, jednak żadne z nich nie jest domyślnie zaimplementowane. Dodatkowo wielu użytkowników za trudne uważa dopasowywanie wyglądu sklepu opartego na oSCommerce. Sklep ten bez dodatkowych modułów kiepsko radzi sobie także z ogromnymi katalogami produktów (na przykład ich przeszukiwanie zajmuje bardzo dużo czasu).

Demo sklepu: http://demo.oscommerce.com/

2. PrestaShop

prestashopPrestaShop jest obecnie jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w Polsce. W związku z tym od razu nasuwa się jedna jej wada: to, iż korzystając z niej ciężko jest odróżnić się od innych sklepów (opartych na tym systemie). Na szczęście całość jest bardzo intuicyjna i łatwa w instalacji oraz użyciu. Przez każdy krok instalacji przeprowadza specjalny kreator, a rozbudowany panel administracyjny znakomicie sprawdza się w zarządzaniu ? zarówno produktami, jak i samym sklepem.
PrestaShop posiada masę różnego rodzaju modułów. Przede wszystkim wyróżnić należy jednak to, iż oferuje pełne spolszczenie i bardzo dobry support w naszym rodzimym języku. Dodatkowo w łatwy sposób można zintegrować ją z polskimi systemami płatności. Ponadto można w niej sprzedawać nie tylko produkty materialne, ale także te czysto cyfrowe. Więcej o skrypcie PrestaShop dostępne jest w naszym wpisie o funkcjach i możliwościach PrestaShop.

Demo sklepu: http://demo-store.prestashop.com/

3. Magneto

magento_logo_1Magneto jest uważany za jedną z najbardziej rozbudowanych i potężnych platform e-commerce. Jego szybki rozwój dostarczył użytkownikom tysiące różnego rodzaju modułów. Obok jego wersji darmowej współistnieją również płatne plany, przeznaczone specjalnie dla osób wymagających.. Warto wspomnieć również o bardzo dobrym wsparciu dla skryptu ? autorzy i społeczność chętnie pomagają w przypadku jakichkolwiek problemów. Nie tylko z samym skryptem, ale także z jego nieoficjalnymi dodatkami.
Do jednej z najważniejszych wad Magneto należy jego wydajność. Już przy setce produktów skrypt wymaga dość potężnego (najczęściej dedykowanego) serwera. W związku z tym cały system ma w zwyczaju bardzo wolne działanie, zwłaszcza na słabszych serwerach. Pomimo swojej intuicyjności jeżeli zechcesz w większym stopniu zmodyfikować swój sklep, okaże się to dla Ciebie zbyt trudne. Czas przyzwyczajania się do obsługi sklepu jest bardzo długi, jego skomplikowanie jest odczuwalne, zarówno ze strony użytkownika, jak i administratora.

Demo sklepu: http://www.magentocommerce.com/demo

4. VirtueMart

600px-Virtuemart_logoRozwiązanie to jest bardzo popularne także w Polsce, do czego przyczyniła się przede wszystkim obsługa polskich systemów płatności oraz fakt, że jest oparte na systemie zarządzania treścią Joomla, który w naszym kraju cieszy się sporym zainteresowaniem. Największą jego zaletą jest jego elastyczność ? w łatwy sposób można dopasować go do własnych potrzeb, czy to instalując własną skórkę, czy też wzbogacając go o dodatkowe funkcjonalności. Całość działa szybko, nawet przy setkach produktów (a tych można dodać nieograniczoną ilość). Być może dlatego na jego pobranie zdecydowało się już przeszło 2,5 miliona użytkowników.
Wadą dla niektórych może się okazać konieczność instalacji systemu zarządzania treścią Joomla, który nie należy do najprostszych. Dodatkowo ? pomimo, że całość oferuje wsparcie dla mnóstwa produktów ? ciężko jest nimi zarządzać.

Demo sklepu: http://demo.virtuemart.net/

5. TomatoCart

tomatocart-logoKolejne dość popularne rozwiązanie open source, które cechuje się bardzo dużą intuicyjnością. Bardzo ładny panel administracyjny i proste dopasowywanie tego skryptu do własnych potrzeb to jego główne zalety. Plusem mogą się również okazać zastosowania Web 2.0.
Mimo wszystko całość oparta jest na dziesięcioletnim systemie osCommerce. W związku z tym zastosowane tutaj rozwiązania mogą okazać się nieco przestarzałe i niedopasowane do współczesnego rynku ? ciężko im zatem konkurować z najnowocześniejszymi platformami, opisanymi już wcześniej.

Demo sklepu: http://demo.tomatocart.com/

6. Gekosale

logo-wzorGekosale to platforma stworzona przez Polaków. W związku z tym można ją uznać za najlepiej dostosowaną do naszego rynku. Oczywiście znajdują się w niej wszystkie moduły przeznaczone do płatności w złotówkach. Całość jest w pełni po polsku, co również jest zdecydowaną zaletą. Warto wspomnieć, iż wygląd własnego sklepu można tutaj z łatwością dopasowywać do własnych potrzeb ? osoby znające się na rzeczy uznają także tworzenie modułów za dość proste.
Niestety, Gekosale wciąż pozostaje w tyle, jeżeli chodzi o popularność. W związku z tym jego społeczność jest wyjątkowo nierozbudowana. Mało jest także darmowych (ale też płatnych) modułów usprawniających działanie sklepu internetowego. Dodatkowo niektóre wymagania systemowe (między innymi IonCube) sprawiają, że nie na każdym hostingu współdzielonym ten skrypt będzie funkcjonował.

Demo sklepu: http://demo.gekosale.pl/

7. QuickCart

quick.cart_logoQuickCat to jeden z najprostszych, a zarazem najlżejszych systemów sklepowych obecnie dostępnych na rynku. Doskonały wybór dla tych, którzy lubią szybkie i łatwe zarządzanie połączone z efektywnością. Całość oferuje bardzo przyjazny dla użytkownika panel administracyjny, w którym szybko można dodać produkty oraz kategorie. Mimo tego, iż skrypt nie należy do najpopularniejszych, wsparcie i udział społeczności w jego tworzeniu zasługują na uznanie. Całość jest bardzo prosta, a zatem i przyjazna optymalizacji pod kątem SEO. Nie wymaga zbyt wiele miejsca na dysku (skrypt waży 1,2MB, z czego 1/3 to edytor WYSIWYG), a nawet połączenia z bazą danych.
Obecnie niestety skrypt ? jak już wcześniej zostało wspomniane ? nie cieszy się dużą popularnością, w związku z czym nie można liczyć na wiele modułów i skórek do niego. Jego modyfikacja wymaga znajomości PHP. Problemy może przynieść również sposób przechowywania danych ? ten sprawdza się co prawda znakomicie w przypadku mniejszej ilości produktów, ale przy ich większej ilości może się okazać po prostu mało efektywny.

Demo sklepu: http://opensolution.org/quick.cart_demo,pl,9.html

8. ZenCart

zencartZenCart to jeden z dłużej istniejących na rynku systemu zarządzania sklepami internetowymi. Główną jego zaletą jest to, że sam w sobie oferuje najważniejsze funkcjonalności – nie ma zatem potrzeby doinstalowywania różnego rodzaju modułów (choć taka możliwość oczywiście jest). Jest prosty do instalacji i zarządzania, a także bardzo podatny na modyfikacje z naszej strony.

Niestety, jego główną wadą jest to, iż do dokonywania tych modyfikacji niezbędna jest wiedza dotycząca PHP. Również dostępne na rynku szablony do tego systemu nie są najlepszej jakości, a ich podpinanie nie należy do najłatwiejszych. Problemem mogą też okazać się aktualizacje, które często są dość ciężkie do przeprowadzenia i wymagają od właścicieli sklepów niemałego wysiłku.

Podsumowanie

Podsumowując, obecnie w sieci każdy początkujący przedsiębiorca jest w stanie odnaleźć coś dla siebie. Zupełnie darmowych rozwiązań jest cała masa ? pozostaje jedynie wybrać to, które będzie mu najbardziej pasowało. Warto poświęcić trochę czasu i przetestować każdą platformę sklepową dość dokładnie taka by samemu przekonać się o zaletach i wadach danej platformy. Powodzenia!

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.