Sprzedaż B2B – co to jest i na czym polega?

0
1527
sprzedaż b2b

Zainteresowanie zakupami przez Internet sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej sklepów online. Za ich rosnącą liczbą idzie z kolei wzrost popytu w hurtowniach.

Z tego względu warto zainteresować się sprzedażą B2B, czyli handlem pomiędzy firmami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym rodzaju działalności, przeczytaj nasz szczegółowy poradnik!

Sprzedaż B2B – co to takiego?

Sprzedaż B2B (business to business) to handel zachodzący pomiędzy firmami. W zależności od rodzaju przedsiębiorstw odbywa się na linii producent – dystrybutor bądź dystrybutor – punkt sprzedaży. Relacja biznesowa może zostać nawiązana:

  • na poziomie horyzontalnym – sprzedaż pomiędzy firmami z różnych branż,
  • na poziomie wertykalnym – sprzedaż w obrębie jednej branży.

Sprzedaż B2B – na czym polega?

Błędem jest myślenie, że sprzedaż B2B ogranicza się wyłącznie do transakcji pomiędzy firmami. To cały proces obejmujący postępowanie ofertowe, realizację zamówień, obsługę posprzedażową i wiele innych interakcji biznesowych.

Jeden z kluczowych sektorów sprzedaży B2B stanowi e-commerce, w którym hurtownie internetowe z różnych branż zaopatrują detaliczne sklepy online. Z uwagi na dynamiczny rozwój tego rynku, prowadzenie sprzedaży B2B może okazać się bardzo opłacalnym pomysłem na biznes.

Sprzedaż B2B – jak założyć hurtownię internetową?

Proces otwierania hurtowni internetowej niewiele różni się od zakładania sklepu online. Główne różnice wynikają ze skali działalności i obejmują między innymi:

  • wybór platformy B2B – może to być np. Sky-Shop, 
  • nawiązanie współpracy z producentami w celu redukcji liczby pośredników,
  • wybór numeru PKD dla hurtowni internetowej: 46.1,
  • nawiązanie współpracy z firmą kurierską,
  • procesy logistyczne,
  • konieczność odprowadzania podatku VAT (ze względu na obrót roczny przekraczający 200 tys. zł).

👉 Dowiedz się, jak założyć sklep internetowy.

Sprzedaż B2B – jak prowadzić hurtownię?

Podobnie jak zakładanie hurtowni, tak i jej prowadzenie nie różni się zbytnio od działalności B2C. Zamiast docierać do klientów indywidualnych, musisz po prostu kierować swoją ofertę do firm. W tym celu należy prowadzić oczywiście odpowiednio dobrane działania marketingowe. Nie zaskoczy Cię raczej fakt, że znajdą się wśród nich:

  • pozycjonowanie strony internetowej,
  • udział w branżowych targach,
  • aktywność w określonych grupach na Facebooku,
  • współpraca z platformami sklepowymi w celu udostępnienia sprzedawcom gotowych integracji.

Kiedy już uda Ci się zwrócić uwagę sklepów internetowych na swoją hurtownię, przyda Ci się dobrze dopracowana oferta, która zachęci ich do współpracy z Tobą. Sprzedawcy cenią sobie przede wszystkim:

  • dostępność wysokiej jakości zdjęć produktowych i opisów,
  • dostęp do asortymentu sezonowego i możliwość jego rezerwacji,
  • dostęp do szczegółowych parametrów produktów oraz numerów EAN (niezbędnych przy sprzedaży na Allegro),
  • przyjazną politykę zwrotów i reklamacji (istotną przede wszystkim w dropshippingu),
  • wsparcie programu Allegro Smart (również w przypadku dropshippingu).

Jak widzisz, niektóre z interesujących sprzedawców udogodnień wiążą się z dropshippingiem. Oferując taki model logistyczny w swojej hurtowni, wychodzisz naprzeciw oczekiwaniom sklepów i zwiększasz swoje szanse na wysokie obroty.

Rozkręcając sprzedaż B2B, w końcu staniesz też przed możliwością ekspansji międzynarodowej. Wejście na rynki zagraniczne może okazać się dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla hurtowni pozyskujących trudnodostępne artykuły od lokalnych producentów. Jeśli podejmiesz decyzję o takim kierunku rozwoju firmy, zapoznaj się z obowiązującymi w danym kraju przepisami podatkowymi, polityką w zakresie gospodarki odpadami oraz regulacjami dotyczącymi oferowanych przez Ciebie produktów.

👉 Dołącz do grupy na Facebooku i zdobywaj klientów: Hurtownie oferuję/szukam + dropshipping 

Sprzedaż B2B – funkcje platformy sprzedażowej

Podstawowym narzędziem pracy każdego właściciela hurtowni internetowej jest platforma sprzedażowa B2B. Od jej wyboru będzie zależała sprawność przeprowadzanych działań oraz satysfakcja Twoich klientów. Na szczęście rynek oferuje wiele różnych narzędzi tego typu, a wśród nich także tradycyjne oprogramowania sklepowe, wyposażone we wbudowany moduł B2B.

Poszukując idealnej platformy dla siebie, zwróć uwagę na następujące funkcje:

  • Integracja z systemami ERP – programy Enterprise Resources Planning służą do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Zapewniają kontrolę nad stanami magazynowymi, dostawami i polityką cenową. Jako że żadna hurtownia nie obejdzie się bez takiego systemu, wybierz platformę B2B, która jest z nim zintegrowana. 
  • Kontrola nad zakresem informacji – w przeciwieństwie do zwykłego sklepu, hurtownia internetowa powinna udostępniać dane produktowe wyłącznie klientom B2B. W oprogramowaniu przyda Ci się zatem funkcja pozwalająca ustawić jeden z trzech zakresów dostępności: otwarty (widoczne produkty i ich ceny), półotwarty (widoczne produkty bez cen) lub zamknięty (produkty i ceny widoczne tylko dla zalogowanych).
  • Autoryzacja konta – funkcja, dzięki której dostęp do Twojej oferty będą miały wyłącznie zalogowane i zatwierdzone przez Ciebie osoby. To doskonały sposób na zabezpieczenie swojej strategii cenowej przed konkurencją.
  • Grupy rabatowe – narzędzie pozwalające szybko i łatwo ustalić różne warunki współpracy dla wielu sprzedawców. Tworząc grupy obejmujące między innymi wysokość obrotów, definiujesz pułapy, po których osiągnięciu sprzedawcom zaczną przysługiwać niższe ceny.
  • Łączenie sprzedaży B2B i B2C – ciekawym rozwiązaniem są wbudowane w oprogramowanie sklepowe moduły B2B, które pozwalają łączyć sprzedaż hurtową z detaliczną. To rozwiązanie zdecydowanie poszerzające grono Twoich klientów. Funkcja pozwala między innymi na wyświetlanie różnych cen w zależności od typu użytkownika: brutto (dla klienta detalicznego), netto (dla klienta B2B), a także obu jednocześnie.
  • Eksport oferty – każdy sprzedawca rozpoczynający współpracę z Twoją hurtownią będzie zainteresowany otrzymaniem jej oferty w formacie XML lub CSV. Zadbaj więc o to, aby Twoja platforma B2B pozwalała na wygenerowanie takiego pliku. Dzięki niemu kontrahenci będą mogli sprawnie pobrać dane produktowe do swoich sklepów.

Wszystkimi tymi funkcjami może pochwalić się platforma Sky-Shop. Wszystkie jej funkcje możesz testować przez 14 dni bezpłatnie.

Sprzedaż B2B – dla kogo prowadzenie hurtowni?

Jeśli spodobał Ci się pomysł prowadzenia sprzedaży B2B, zaopatrz się w funkcjonalne oprogramowanie i już dziś zacznij pozyskiwać klientów biznesowych. Hurtownia może okazać się szczególnie dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które:

  • mogą pochwalić się kontaktami z producentami oraz dystrybutorami,
  • posiadają know-how dotyczący importu, zwłaszcza z krajów azjatyckich,
  • prowadzą sklep B2C i chcą rozszerzyć swoją działalność na klientów B2B.

Podsumowując, samo otwarcie hurtowni internetowej to prosty proces, z którym poradzi sobie każdy. Nieco trudniejsze okaże się jej prowadzenie, wymagające znajomości rynku, obowiązujących trendów oraz potrzeb klientów. Jest to na pewno działalność na skalę zdecydowanie większą niż zwykły sklep online, dlatego dobrym pomysłem może okazać się rozpoczęcie przygody z e-commerce właśnie od sprzedaży detalicznej.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here