Spis treści artykułu:
Rynek e-commerce w Polsce jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. W 2019 roku już 62% internautów deklarowało robienie zakupów online (E-commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska). Co więcej, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym otwarcie własnego sklepu internetowego nigdy nie było jeszcze tak łatwe jak dziś.
Jak wykorzystać ten potencjał i wyprzedzić konkurencję? Jak w 8 krokach założyć sklep internetowy, który będzie sprzedawać?
1. Zanim sprzedasz pierwszy produkt, załatw formalności
Posiadanie własnego sklepu internetowego wiąże się z opłacaniem podatków, składek, wystawianiem faktur… a więc – prowadzeniem działalności gospodarczej 🙂 Aby ją założyć musisz wypełnić kilka wniosków i odwiedzić urzędy (ZUS, US), ale nie zajmuje tak dużo czasu, jak mogłoby się wydawać – wszystko załatwisz w kilka dni.
Jeśli własny sklep internetowy to dla Ciebie tylko dodatkowy biznes lub sposób na dorobienie do etatu, możesz prowadzić działalność nierejestrowaną i uniknąć w ten sposób opłacania składek ZUS. Warunkiem są niewielkie dochody, które nie mogą przekraczać połowy minimalnej pensji miesięcznie (brutto).
Dowiedz się: Ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego?
2. Pora na produkt
Każdy biznes zaczyna się od pomysłu – w przypadku sklepu internetowego nie jest inaczej. Chęć sprzedawania online elektroniki czy zabawek nie jest jednak dziś niczym wyjątkowym. W sieci funkcjonuje prawdopodobnie setki takich sklepów – a mówimy tylko o polskim rynku.
Rękodzieło lub niszowy asortyment w ogromnym stopniu ułatwi Ci start w branży e-commerce. Jeśli klienci nie znajdą konkretnego produktu nigdzie indziej lub Twoja konkurencja będzie niewielka, prawdopodobieństwo, że dokonają zakupu w Twoim sklepie, jest naprawdę spore.
Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na wybór popularnego asortymentu, nie oznacza to, że automatycznie jesteś na gorszej pozycji. Musisz po prostu zatroszczyć się o to, by wyróżnić się czymś innym, niż tylko produktem. Pamiętaj, że znane dziś wszystkim doskonale Zalando nie było pierwszym sklepem internetowym z odzieżą – lecz między innymi dzięki swojej przyjaznej polityce zwrotów oraz darmowej dostawie zdołało przyciągnąć do klientów z całego świata.
3. Oprogramowanie dla sklepu internetowego
Założenie sklepu internetowego nie musi wiązać się z ogromnymi wydatkami na start. Koszt platformy e-commerce zaczyna się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a jest to bez wątpienia jedna z najważniejszych inwestycji – to w końcu silnik Twojego sklepu. Możesz oczywiście zbudować ją samodzielnie, ale wiąże się to ze znacznie większymi wydatkami, dłuższym oczekiwaniem na start biznesu i angażowaniem zespołu programistów.
Wybierając gotowe oprogramowanie sklepu internetowego Sky-Shop, nie musisz martwić się o takie kwestie, jak:
- Integracje z hurtowniami, portalami aukcyjnymi, porównywarkami cen, bramkami płatności i systemami księgowymi.
- Hosting i wydajne serwery.
- Responsywność strony i nowoczesny wygląd sklepu.
- Dostosowanie sklepów internetowych do technicznych wymagań wyszukiwarek internetowych.
- Bezpieczeństwo i regulacje RODO.
- Wsparcie techniczne.
4. Nazwa sklepu internetowego i domeny
Nazwa domeny to tak naprawdę pierwsza i jedna z ważniejszych decyzji marketingowych, jakie podejmiesz w trakcie prowadzenia sklepu internetowego. To dzięki niej użytkownicy będą identyfikować Twój biznes i to ją będą wpisywać, gdy zechcą powrócić na Twoją stronę. Dlatego zadbaj o to, by była łatwa do zapamiętania i w miarę możliwości kojarzyła się ze sprzedawanym asortymentem.
Najlepiej, jeśli nazwa sklepu i domeny są jednakowe – w innym wypadku Twoi klienci mogą się pogubić.
5. Logistyka – magazyny, hurtownie
Kliknięcie przycisku “Kup teraz” przez Twojego klienta to dopiero początek drogi do zakupu. Teraz zaczyna się prawdziwa podróż produktu do jego domu czy biura. Aby było to możliwe, musisz wcześniej zatroszczyć się o takie kwestie, jak: znalezienie hurtowni, wynajem magazynu i ustalenie warunków wysyłki – nawiązanie współpracy z kurierami.
Oprogramowanie Sky-Shop to integracja z ponad 300 hurtowniami i wszystkimi najpopularniejszymi firmami kurierskimi. Pamiętaj jednak, że warunki współpracy ustalasz sam – platforma zapewnia Ci tylko integrację.
A może nie masz czasu ani ochoty, by zajmować się kwestiami logistycznymi? W takim razie zainteresuje Cię na pewno…
Dropshipping
Dropshipping to doskonała propozycja dla osób, które wkraczają w świat e-commerce. Jest to model sprzedaży polegający na ścisłej współpracy z hurtowniami, w którym to właśnie one ponoszą koszty magazynowania i wysyłki, a także w całości zajmują się tymi procesami. Twoim zadaniem jest tylko (lub aż) prowadzenie sklepu internetowego i przyciąganie do niego klientów.
6. Metody płatności w sklepie internetowym
Klienci chcą mieć wybór – i to nie tylko gdy mowa o produktach, ale także sposobach wysyłki czy właśnie systemach płatności. Ktoś będzie chciał zapłacić szybkim przelewem, ktoś kartą, a jeszcze ktoś – BLIKiem.
Jeśli zakładasz sklep internetowy korzystając z gotowego oprogramowania jak Sky-Shop, nie musisz się jednak tym zbytnio martwić. Sky-Pay to niezawodna bramka płatności, która umożliwia Twoim przeprowadzanie transakcji za pośrednictwem wszystkich najpopularniejszych kanałów, przy minimalnej prowizji.
7. Marketing sklepu internetowego
Gdy zadbasz o wszystkie opisane powyżej kwestie i posiadasz gotowy sklep internetowy, pora zachęcić klientów do zakupu w Twoim sklepie. Najpierw jednak muszą oni dowiedzieć się o jego istnieniu. Jak?
Dzięki pozycjonowaniu
Od czego zaczynasz zakupy online? Prawdopodobnie od wpisania w wyszukiwarkę nazwy interesującego Cię produktu. Twoi przyszli klienci robią tak samo, dlatego musisz zadbać o to, by Twój sklep internetowy pojawiał się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.
Zadbaj przede wszystkim o unikalność treści (opisy produktów, kategorii i blog) w Twoim sklepie, a także o jego poprawne funkcjonowanie pod kątem technicznym. Certyfikat SSL, RWD, poprawnie wykonane przekierowania – to wszystko ma ogromne znaczenie, gdy mowa o SEO.
Dowiedz się więcej: Jak uczynić stronę e-commerce przyjazną wyszukiwarkom?
Dzięki płatnym reklamom
Inwestycja w płatne reklamy (Google Ads, Facebook Ads) to znacznie szybszy sposób na pozyskanie klientów niż pozycjonowanie. Jego efekty zauważysz od razu, więc jeśli zależy Ci na natychmiastowych rezultatach – zwróć się właśnie w ich kierunku. Nie rezygnuj jednak z SEO – przyniesie Ci ono dużo bardziej długofalowe zyski, pochłaniając jednocześnie mniejszy budżet.
Dzięki mediom społecznościowym
Media społecznościowe to dziś najłatwiejszy i najlepszy sposób na budowanie relacji z klientami. To tam użytkownicy szukają inspiracji i rozrywki – a Ty możesz im to zapewnić, rozbudzając w nich przy okazji potrzeby zakupowe. Pamiętaj, aby nie ograniczać się tylko do prowadzenia profili na Facebooku czy Instagramie. Media społecznościowe to także grupy oraz komunikatory.
8. Nie tylko sklep internetowy, czyli dodatkowe kanały sprzedaży
Swój sklep internetowy prawdopodobnie zawsze będzie najważniejszym kanałem – w końcu nie płacisz żadnej prowizji od sprzedaży, więc handel za jego pośrednictwem po prostu najbardziej się opłaca (przynajmniej w większości przypadków).
Warto jednak wspomóc go innymi portalami sprzedaży online, na których bywają Twoi potencjalni klienci. Mowa tu oczywiście o Allegro, ale także eBay’u czy Empik Marketplace. Platforma sklepów internetowych Sky-Shop oferuje Ci integrację z nimi wszystkimi. Załóż sklep na tej platformie aby uprościć sobie drogę do sukcesu.
O czym jeszcze musisz pamiętać? Analiza
Otworzenie sklepu internetowego powinno być równoznaczne ze startem prowadzenia zaawansowanej analityki. Tak naprawdę tylko ona pozwoli Ci określić, które rozwiązania sprawdzają się w Twoim biznesie, a z których lepiej zrezygnować. Dotyczy to absolutnie wszystkiego – oprogramowania, marketingu czy nawet wybranych metod płatności.