Jak założyć darmowy sklep internetowy?

0
1354
darmowy sklep internetowy

W dzisiejszych czasach każdy może rozpocząć działalność e-commerce. Nie trzeba dysponować w tym celu dużym kapitałem, ponieważ dostępne w sieci platformy pozwalają założyć sklep internetowy za darmo.

Jak to zrobić i czy na pewno jest to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Spis treści:

Darmowy sklep internetowy w modelu Open Source
Czy warto założyć darmowy sklep internetowy w Open Source?
Na czym polega przewaga platform SaaS nad oprogramowaniem Open Source?
Jak założyć sklep internetowy za darmo? Podsumowanie

Darmowy sklep internetowy w modelu Open Source


Ogólnodostępne oprogramowanie Open Source cechuje się otwartym kodem źródłowym, dzięki czemu każdy może wprowadzać w nim dowolne modyfikacje. Wystarczy, że wykupisz sobie domenę i wykorzystasz wybrane oprogramowanie do założenia sklepu internetowego. Warto jednak zauważyć, że przydadzą Ci się w tym przypadku pewne umiejętności programistyczne.

Otwartość Open Source to jednocześnie jego zaleta, jak i wada. Sprawia bowiem, że kod strony jest bardziej narażony na działania hakerów. Jeśli chcesz odpowiednio zabezpieczyć swój sklep internetowy, musisz sięgnąć po zaawansowane rozwiązania. Jeśli nie potrafisz zrobić tego samodzielnie, przyda Ci się pomoc doświadczonego informatyka.

Prowadząc sklep internetowy w modelu Open Source, warto albo znać się na programowaniu, albo zatrudniać pracownika odpowiedzialnego za kwestie techniczne. Jak więc widzisz, witrynę w otwartym kodzie źródłowym można uznać za darmową, ale tylko w przypadku spełnienia określonych warunków.

Do najpopularniejszych darmowych narzędzi Open Source należą między innymi:

  • Magento,
  • PrestaShop,
  • WooCommerce (wtyczka e-commerce WordPressa),
  • Joomla,
  • Pimcore.

Czy warto założyć darmowy sklep internetowy w Open Source?


Sklep internetowy w Open Source można nazwać darmowym tylko wtedy, gdy posiadasz odpowiednie umiejętności programistyczne i samodzielnie zajmujesz się aspektami technicznymi strony oraz jej konfiguracją.

W przeciwnym razie wprowadzanie jakichkolwiek zmian i aktualizacji wiąże się z koniecznością opłacenia informatyka. A to wcale nie jedyne koszty, jakie poniesiesz, prowadząc sklep internetowy w modelu Open Source.

Pozornie bezpłatny sklep internetowy stworzony w otwartym kodzie źródłowym będzie wymagał wielu dodatkowych inwestycji. Zapłacisz między innymi za takie elementy jak:

  • projekty graficzne oraz ich zmiany,
  • integracje niezbędne do działania sklepu – np. bramki płatności, firmy kurierskie, dodatkowe kanały sprzedaży,
  • rozwój i aktualizacje funkcji strony.

Ukryte koszty to zresztą nie jedyny mankament sklepów internetowych w Open Source. Dochodzą do nich często problemy techniczne, wynikające z tego, że twórcy takich oprogramowań niejednokrotnie nie nadążają z wprowadzaniem nowych funkcji. W efekcie, strony powstające w tych narzędziach nie są spójne z obowiązującymi na rynku trendami.

Szybko może się więc okazać, że to, co powinno być łatwe, przyjemne i darmowe, tak naprawdę pochłania mnóstwo Twojego czasu, energii oraz środków finansowych. Jako osoba nieposiadająca wystarczającego doświadczenia w programowaniu, prawdopodobnie lepiej zrobisz, wybierając inny model dla swojego sklepu internetowego – taki jak platforma SaaS.

Na czym polega przewaga platform SaaS nad oprogramowaniem Open Source?


Wybierając jedną z dostępnych w sieci platform abonamentowych, zgadzasz się na ponoszenie comiesięcznej opłaty, ale masz pewność, że obejmuje ona wszystkie kwestie związane z założeniem, utrzymaniem i bieżącą obsługą sklepu.

Nie grożą Ci żadne ukryte koszty, a z ewentualnymi problemami poradzisz sobie dzięki pomocy działu technicznego, który bez przerwy czuwa nad Twoją stroną.

W cenie abonamentu platform SaaS, takich jak Sky-Shop, możesz liczyć między innymi na:

  • hosting – który w modelu Open Source jest dodatkowo płatny,
  • rozmaite integracje – z dodatkowymi kanałami sprzedaży, hurtowniami, bramkami płatności, firmami kurierskimi itp., które w Open Source przyjmują postać dodatkowo płatnych modułów,
  • aktualizacje oprogramowania – które w Open Source musiałyby być przeprowadzane przez opłaconego programistę,
  • mobilną wersję sklepu  – która w Open Source wiązałaby się z koniecznością stworzenia nowego projektu strony,
  • aplikację mobilną do zarządzania sklepem – której wykonanie w modelu Open Source trzeba by dodatkowo zlecić,
  • wsparcie techniczne – którego w Open Source po prostu nie ma.

Ponadto sklep założony na Sky-Shop można uruchomić natychmiast po konfiguracji. Ta z kolei przebiega bardzo prosto i ogranicza się do kilku kliknięć, czego na pewno nie można powiedzieć o wielomiesięcznych pracach w Open Source.

Dowiedz się, jak łatwo możesz założyć własny sklep internetowy:

Jak założyć sklep internetowy za darmo? Podsumowanie


Na postawione w tytule tego artykułu pytanie można odpowiedzieć tylko w jeden sposób. Aby założyć sklep internetowy za darmo, musisz posiadać odpowiednie kompetencje programistyczne, a do tego uzbroić się w cierpliwość. Pamiętaj jednak, że pewnych kosztów – takich jak niektóre integracje czy sam hosting – po prostu nie da się uniknąć.

W większości przypadków zdecydowanie lepiej zrezygnować z modelu Open Source na rzecz oprogramowania SaaS. Na wspomnianej wcześniej platformie Sky-Shop ceny abonamentu zaczynają się już od 49 zł miesięcznie. Koszty te obejmują jednak wszystkie funkcje, niezbędne sprzedawcy do założenia, prowadzenia i obsługi sklepu internetowego. Wypróbuj to narzędzie i przekonaj się, że w rzeczywistości to, co darmowe, nie zawsze jest tanie!

👉 Poznaj najważniejsze zalety platformy Sky-Shop!

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here