Allegro zabrania promocji sklepów internetowych

Allegro zabrania promocji sklepów internetowych

Allegro Brak komentarzy do Allegro zabrania promocji sklepów internetowych

Allegro w ostatnim czasie wprowadziło następne zaostrzenia dotyczące korzystania z usług platformy. Co tym razem się zmieniło? Restrykcje dotyczą sprzedaży poza aukcjami i próby autopromocji przez sklepy internetowe.

22 lutego w regulaminie Allegro pojawiły się kolejne zmiany. Obecnie portal ten chce nauczyć uczciwości tych handlujących, którzy wykorzystują łamy Allegro.pl do sprzedaży poza Kup Teraz. Chcąc ominąć koszty prowizji przedsiębiorcy dołączają do towaru sprzedawanego na Allegro treści reklamujące domeny prowadzone przez sprzedawcę, a także zakładają użytkownikom Allegro konta w swoich sklepach internetowych.

W gruncie rzeczy, żaden z tych punktów regulaminu nie jest zaskoczeniem, ponieważ był przez Allegro realizowany od dawna. Niemniej jednak falę burzliwych dyskusji budzi, czy platforma ma prawo ograniczać sprzedających w dołączaniu ulotek do przesyłek. W końcu, umowa kupna sprzedaży realizowana jest między niezależnym podmiotem gospodarczym, a osobą fizyczną w ramach kodeksu cywilnego, który nie reguluje takich kwestii.

Oznacza to, że niewyjaśnione pozostaje, czy Allegro nie narusza prawa polskich przedsiębiorców do realizowania wolności gospodarczej, a także czy nie ogranicza prawa kupujących do bycia informowanym o ofercie podmiotu, z którym zawiązują umowę kupna sprzedaży. Jednakże przedsiębiorcy mogą chcieć zaoferować nabywcom pozyskanym przez portal Allegro przystąpienie do programu lojalnościowego, lub zaproponować inną formę bonusu. Regulamin Allegro w takiej odsłonie może ograniczać prawo konsumentów do korzystania z tego typu przywilejów skierowanych do nich, a tym samym może sprawiać, że nie są oni na równi traktowani przez podmiot gospodarczy, z którym zawarli umowę.

Ponadto, Allegro informuje, że zastrzega sobie prawo do przeglądania korespondencji z nabywcami pod kątem przestrzegania przez przedsiębiorców regulaminu. Rodzi się pytanie, czy jest to tylko groźba dyscyplinująca, czy też realna próba wymuszenia przestrzegania regulaminu portalu?

Pełen zakres zmian dostępny jest na stronach Allegro.pl [TUTAJ].

Podzielcie się w komentarzu opinią, co uważacie na temat wprowadzonych zaostrzeń przez Allegro.

Źródło: mensis.pl

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...

Leave a comment

Back to Top